Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért lehetnek sokkal halványa...

Szgabor kérdése:

Miért lehetnek sokkal halványabbak a vörös LED-ek az azonos típusú zöld, kék és fehér példányoknál, annak ellenére, hogy nagyjából azonos áram megy át rajtuk?

Figyelt kérdés
8mm-es, 0,5W-os (100mA) strawhat ledekről van szó, minden színből három van sorba kötve, és színcsoporton belül azonos fényerővel világítanak. A kék és a zöld között nincs számottevő eltérés.

#elektronika #LED #világító dióda
2016. okt. 15. 09:49
 1/6 anonim ***** válasza:

Mert a szemünk érzékenyebb a zöldre:


[link]


A zöld görbe azt mutatja, mely hullámhosszakra mennyire érzékenyek a retinánk pálcikái sötétben, a fekete pedig hogy a retnia csapjai mennyire érzékenyek világosban. Mint láthatod, a vörös színt mindkét esetben gyengébbnek érzékeljük, mint a zöldet.

2016. okt. 15. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Bár az kissé fura számomra, hogy a kéket ugyanolyan világosnak látod, mint a zöldet. Én pont hogy azt szoktam "sötétebbnek" érezni. Valószínűleg a kék LED-ed nem igazán kék, hanem annál fehéresebb.
2016. okt. 15. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Erre én is gondoltam, de nem hiszem, hogy ez lenne az oka. A zöld LED-ek hatásfoka gyengébb, mint a többié, ami a szem érzékenységét valamennyire kompenzálja, ráadásul a kéknek is hasonlóan halványnak kéne tűnnie, mert a szem arra sem túl érzékeny. Az RGB LED-eknél a vörös kicsit tűnik csak halványabbnak a zöldnél (100%/100% zöldessárgát ad), itt viszont ugyanez az arány nagyon picit sárgás zöldet eredményez.


Azt hittem, végre találtam céljaimnak megfelelő, közepes teljesítményű LED-eket, de már megint kiderült, hogy nem...

2016. okt. 19. 23:20
 4/6 bamboochatheone ***** válasza:

Elég sokféle leddel dolgoztam már és azt kell mondjam hogy a piros ledek mindig gyengébb fenyűek a többi színhez képest. Egyszer sikerült extra fényes piros ledet rendelni, na azoknak volt rendesen fényük.

Ez összesen 10 darab LED kb 25 méter távolságból.

[link]

2016. okt. 20. 05:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Most nézem, a piros LED-ek (úgy általában, ezekhez nincs semmi adatlap) áram-fény görbéje valamivel meredekebb, mint a többié, én meg benéztem, ezek a példányok nem 100, hanem 150mA-t bírnak. Lehet, hogy az a baj, hogy csak 100mA árammal vannak meghajtva, és a piros a görbe szerint ilyenkor rosszabbul teljesít, mint a többi? (Ellene szól, hogy az eltérés nem tűnik olyan nagynak...) Van valakinek ilyen irányú tapasztalata?
2016. okt. 24. 21:48
 6/6 A kérdező kommentje:
A LED-ek a ludasak, mert a 10mm-es példányokkal nincs ilyen probléma.
2016. nov. 5. 14:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!