Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem csúszik le a szalagf...

Miért nem csúszik le a szalagfűrész?

Figyelt kérdés
Nálunk, és másnál is úgy láttam, ahol a motor hajtja a szalagot, ott nincs semmi perem, és az asztalon se. Megtámasztás nincs. De akkor mozgás közben miért nem megy le a tárcsáról? Fizikai törvénye van? Tapasztalati valami?

2016. nov. 1. 23:29
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A szalag fogazással ellentétes sima végét például egy golyóscsapágy külső gyűrűje támasztja ellen a fűrészelt fa tolóerejének. Anélkül lecsúszna a tárcsáról amikor nekitoljuk a fát.
2016. nov. 1. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
61%

#1: Hát... Nem. Tényleg nincs semmiféle perem.


Kérdező, ezen én is sokat gondolkodtam anno, mert nagyapámmal éveken keresztül (kb. másfél évtizedig) jártunk heti 2-3 alkalommal fát vágni, szalagfűrésszel. Igazából nem jutottam akkor semmire, de visszagondolva valami olyasmi miatt lehetett, hogy a szalagfűrésznek nagyjából a két hajtókerék között cirka a közepét nyomod a fával. Mi történik? A szalag kissé meghajlik, mivel a közepét nyomod. Ettől viszont a felső és alsó keréken elferdül a szalag, vagyis nem fog pontosan ráfeküdni a kerekekre. Mivel a nagyobb ív a kerék nyomásirányú peremétől távolabb lesz, azért megpróbál a kisebb ív felé "menni" a szalag, amivel viszont kikompenzálja a nyomás erejét. Ez egészen addig működik is, amíg nem kezded el túl nagy erővel nyomni a szalagot - ekkor ugye túlságosan meghajlik a szalag, így maga a szalag anyaga nem bírja a deformálódást (terhelést), és elszakad.


Nem tudom, mennyire lett érthető a leírásom, de én erre jutottam a dolgon való gondolkodást illetően :)


Egyébként tényleg nagyon jó a kérdés! :)

2016. nov. 2. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Ezeken a képeken jól látható az a golyóscsapágy amiről az 1-es válaszban írtam:

[link]

[link]

2016. nov. 2. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

Megpróbáltam most én is utánamászni, úgy tűnik, valóban csak a vágási résznél van oldalvezetés és egy görgő hátsó támasztás.

Ugyebár a fűrészél oldalán vezetés nem lehetséges, ezért el kell érni azt, hogy a szalag csak abba az irányba próbáljon mászni, ahol van megvezetése, vagyis a vágóéllel ellentétes él irányába.

Ezt két módon lehet elérni.

Vagy enyhén kúpos tárcsákkal ,vagy a tárcsák tengelyei közti kis szögeltéréssel. Ebből a második verzió szerintem kényelmesebben, akár állíthatóan kivitelezhető.

2016. nov. 2. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Ezek szerint van olyan is, ami megtámasztja a fűrész, és olyan is, ami nem.

Köszönöm a válaszokat és a meglátásokat, ha megint vágunk, ezeket is meglesem, hogy állnak a kerekek. Amikor hajlik, hogy hajlik.

Külön köszönöm, hogy értelmes hozzászólásokat írtatok:)

2017. jan. 18. 23:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!