Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért ennyi a geoszinkron...

Miért ennyi a geoszinkron pálya keringési periódusideje?

Figyelt kérdés

Azaz 23:56:04.

Ha a föld forgásával megyegezik, nem ugyanannyinak, azaz 24 órának kellene lennie?

[link]


2016. nov. 16. 17:24
 1/7 anonim ***** válasza:
Mert a Föld forgásideje nem 24 óra, hanem 23:56:04
2016. nov. 16. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

"Ha a föld forgásával megyegezik, nem ugyanannyinak, azaz 24 órának kellene lennie? "


Miért kéne 24 órának lennie, ha egyszer megegyezik a Föld forgásának periódusidejével? :)

A Föld ugyanis nem 24 óra alatt fordul körbe, hanem ennél rövidebb idő alatt.


[link]

2016. nov. 16. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat, de sajnos nem teljesen értem egyelőre.

Hálás lennék ha valaki gyakorlatiasabban tudná személéltetni az eltérést, én eddig tévhitben voltam. Napi 4 perc ugyanis már rengeteg, egy hét alatt közel fél óra lenne az eltérés! Hol akkor a turpisság?

2016. nov. 16. 18:26
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nincs itt semmi turpisság, csak szerintem nem olvastad el elég figyelmesen a belinkelt cikk idevonatkozó részét.

Erre gondolok:


"Tengelyforgása

A Föld a saját tengelye körül forgó mozgást végez. A forgás nyugatról kelet felé történik (ha az északi pólus felől tekintenénk a bolygóra, az óra járásával ellentétes irányú forgását tapasztalnánk).


Bolygónk egy fordulata a viszonyítási ponthoz képest értelmezendő.


24 óra egy szoláris nap, amely egy időegység, a nap hossza is.

Az időmérésre használt nap hossza – 86 400 másodperc –, a Naphoz mért forgási idő, azaz központi csillagunk két egymást követő delelése között eltelt átlagos idő.


A csillagos égbolthoz képest azonban szoláris időben nem 24 órás napot mérhetünk, hanem csak 23 óra 56 perc 4,1 másodperc hosszút. Ez az időtartam egy tetszőleges csillag (kivéve a Nap) két delelése között eltelt idő, a sziderikus nap. A két időtartam közötti közel négy perc különbséget a Föld Nap körüli pályáján való egy nap alatti elmozdulása okozza...."

2016. nov. 17. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

A Föld forog a saját tengelye körül, és kering a Nap körül is. Amíg a Nap körül egyszer körbejár, addig a saját tengelye körül is megtesz egy fordulatot pluszban.

(Ezt ki is próbálhatod: tégy le az asztalra egy 50-est (ez lesz a Nap) és egy 5 Ft-ost (ez meg a Föld). Most járasd körbe egyszer a Nap körül a Földet: ha mindig azonos fele néz a Földnek a Nap felé (mondjuk az 5-ös hasa), akkor neked egyszer körbe kell forgatnod a saját forgástengelye körül is egyszer az 5-öst, mire visszatér a kiindulópontba.)


Mivel egy év az durván 365,25 nap, így ez az egy fordulat eloszlik 365,25 felé ami - voilá - pont valamivel kevesebb mint 4 percet tesz ki. Innen adódik az eltérés.


A nap hosszát kétféle dologhoz viszonyíthatjuk. Viszonyíthatjuk a Napunkhoz, ekkor azt mondjuk, hogy akkor van dél, amikor a Nap pontosan merőlegesen áll a fejünk felett (mondjuk az Egyenlítőn). Ez pontosan 24 órát fog kitenni.

De viszonyíthatjuk egy távoli csillaghoz is, mondjuk amikor a Betelgeuse (Orion bal alsó csillaga) pontosan ugyanabba a pozícióba tér vissza. Ez viszont csak 23:56:04 időbe telik, nem pontosan 24 órába. A kettő közötti különbség a feljebb már említett plusz egy fordulatból adódik, amit év közben megtesz bolygónk a Nap körüli pályáján.


De ez mind le van írva az általam adott Wiki linken is ;)

2016. nov. 17. 01:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Hoppá, közben megelőztek :D Lassan gépelek...
2016. nov. 17. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Igen, eléggé kapkodtam.

Azt hiszem értem, köszönöm nektek. :)

2016. nov. 18. 22:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!