Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan értelmezhető a decibel...

Hogyan értelmezhető a decibel érték?

Figyelt kérdés

Jól sejtem, hogy az alacsonyabb decibel számérték nagyobb hangerőre utal? Vagy fordítva van?


Spektroszkóphoz (zenés file hangjellemzőit mutató ábra, de NEM oszcilloszkóp!) kellene, hogy értelmezni tudjam.


A spektroszkóp app-omon színeket feleltetnek meg a decibelnek, vöröstől az ibolya színhullámhossz tartományig. A vörös jelzi a

-20 dB -t

míg a mély ibolya a

-120 dB -t.


A vörös, tehát mínusz 20 az a grafikonon a legmélyebb, vagy a legmagasabb frekvenciákat jelzi?



2016. dec. 4. 20:46
 1/7 A kérdező kommentje:

Elírtam az utolsó mondatomat, bocsánat. Helyesebben:

A vörös, tehát mínusz 20 decibel az a grafikonon a leghalkabb, vagy a leghangosabb hangokat mutatja?

2016. dec. 4. 20:49
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Gyanítom egy ilyen ábrád van:

[link]

a szín az adott frekvenciához tartozó hangerőt jelzi.


Minél pirosabb, az adott frekvencián annál hangosabb a hang, minél kékebb/lilább, annál halkabb.

Mivel hangról van szó, gyanítom dB(SPL)-t értenek alatta - bővebben itt: [link]

2016. dec. 4. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
90%
Nem egészen értem hogy miért akarod színképvizsgálóval a hangot vizsgálni de amúgy alacsonyabb érték kisebb hangerőt jelent.
2016. dec. 4. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 EagleHUN ***** válasza:
100%

Figyelj(etek) mert (-) azaz mínuszban vannak az értékek melyeket a kérdező megadott!


Ez a sorrend:

-120 < -20 < 1 < 20 < 120


Ráadásul mivel logaritmikus ez arányt jelent, így a -20 az tizede, a 20 tízszerese az egységnek.

Ennek megfelelően a 120 milliószorosa, a -120 milliomod része az egységnek.


Tehát a kérdésben lévő -120dB (100.000) százezerszer kisebb érték mint a -20dB!

2016. dec. 5. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, de akkor most kiemelem a kérdésemből azt a részt, ami alapján én mint laikus is meg tudnám érteni:


A spektroszkópomon mínusz 20-tól mínusz 120-ig terjedő értékek vannak, zenei file-ok spektroszkópját rajzolja ki (ez egyébként bevett gyakorlat a veszteségmentes zenei file-ok hitelességének megsaccolására, valamint arra is jó, hogy össze lehessen hasonlítani a különféle zenei formátumok (mp3, ogg, satöbbi) minőségbeli eltéréseit).


A konkrét kérdésem az, hogy az ábráimon a

mínusz 20 (-20 dB) hangosabbat jelent, mint a

mínusz 120 (-120 dB) ?


Vagy épp fordítva?

2016. dec. 5. 17:54
 6/7 anonim ***** válasza:
Ha negatív értékek vannak, akkor a 0 dB a teljes kivezérlés (a leghangosabb), a -20 dB csendesebb (tizedannyira), a -120 dB a teljesen halk (milliomod része).
2016. dec. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Oké, így már értem. :) Köszönöm a válaszokat!
2016. dec. 6. 16:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!