Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az az idő, míg a fájdalominger...

Az az idő, míg a fájdalominger eljut az agyba, az minden embernél azonos? Vagy eltérő?

Figyelt kérdés
És ha eltér, mitől függ? Csak mert szerintem nekem lassú...
2010. máj. 3. 02:10
 1/10 anonim ***** válasza:
elvileg azonos, bár nem vagyok szakértő, az idegrendszer kialakításától függ, pl a dinoszauruszok idegrendszere másmilyen volt mint a mai emlősöké, így ha pl ráesett egy fatörzs a lábukra több másodperc volt mire eljutott az agyáig egy brahioszaurusznak (jurassic park első dínója)
2010. máj. 3. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
elvileg minden embernél azonos.
2010. máj. 3. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Nem hinném, hogy jelentős különbség lenne.
2010. máj. 3. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Az ingerületvezetés sebessége főleg az idegsejt mielinhüvelyétől függ, azazhogy mennyire jól szigetelt az idegsejt. Az érzőidegek ingerületvezetési sebessége 70-120 m/s közt van, ami azt jelenti, hogy végülis vannak különbségek az egyes emberek közt (a 70 és a 120 azért eléggé eltér), de a különbségek olyan kicsik, hogy az egyéb hatások (pl szinaptius késés) bőven nagyobbak, mint maga az ingerület terjedési ideje.


(Egy 1,8 m magas emberben, mire a lábából az agyába jut az ingerület, 100 m/s vezetési sebességgel 0,018 másodperc.)


Különböző betegségek (pl Huntington) érinthetik az idegsejtek mielinhüvelyét, így a tünetek egy része lehet az ingerek lassú terjedése.


A fájdalom oka és a fájdalomérzet keletkezése közt nem csak az ingerületvezetés, hanem a feldolgozás sebessége is okozhat egyéni különbségeket.


Miért gondolod úgy, hogy neked sok?

2010. máj. 3. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
52%
először is mi alapján gondolod, hogy nálad lassú?
2010. máj. 3. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nem tudom, mert igazából nincsen semmilyen viszonyítási alapom, de az feltűnt, főleg pl. tegnap éjjel, hogy bevágtam a lábam, és bizisten beletellett kb. egy másodpercbe is, mire azt mondtam, hogy auu :-) Most ez így viccesen hangzik, de arra gondoltam, hogy mi ez, ha nem csigalassú üzemmód? És igen, a feldolgozás valójában eszembe sem jutott. Lehet, hogy nem is a terjedéssel van a "baj", hanem idefenn...
2010. máj. 3. 23:19
 7/10 A kérdező kommentje:
Ja és nem vagyok 4 méter 90 magas... :-)
2010. máj. 3. 23:21
 8/10 anonim ***** válasza:
100%
A fájdalomtól az aú-ig eltelhet sok idő, főleg, ha nem is fáj annyira, és olyankor az ember előbb inkább meglepődik, majd késleltetve jön az aú (inkább csak megszokásból). Más részről viszont stressz helyzetben az időérzet elég szubjektív, úgyhogy az az egy másodperc lehet, hogy nem is volt annyi.
2010. máj. 4. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Sok olyan szempont van, amit laikusként nem veszek, vehettem figyelembe, ugyanis sajnos nem ismerem az idegrendszer működését (az ok, ha felhúznak és akkor ideges vagyok, de kb. ennyi :D ). Köszönöm a választ mindenkinek, ki vagyok elégítve :-)
2010. máj. 4. 11:25
 10/10 anonim ***** válasza:
Van olyan, hogy annyira részeg az ember, hogy csak másnap reggel és oda...
2010. máj. 6. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!