Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Megmagyarázná nekem valaki az...

-Igazmondó- kérdése:

Megmagyarázná nekem valaki az origó körüli elforgatás szögfüggvényeinek értelmét?

Figyelt kérdés

Erről lenne szó:


x' = x*cos(teta)-y*sin(teta)

y' = x*sin(teta)+y*cos(teta)


Sajnos gyenge vagyok szögfüggvényekből. Megpróbáltam levezetni, de zsákutcába kerültem. Esetleg valami jó oldal, ahhol részletesen elmagyarázzák, hogy miért sinus, miért cosinus és az előjeleket is? Mindenhol úgy hívatkoznak rá, mint egy alap dolog, hogy ez így van s kész.



2017. jan. 8. 14:17
 1/9 anonim ***** válasza:

Rajzolni kell!


Pl. Az i bázisvektor koordinátái: (1,0)


Ha ezt pozitív alfa szöggel elforgatod, akkor derékszögú háromszög keletkezik. A vízszintes metszék cos(alfa) a függőleges sin(alfa).


Hasonlóan a j bázisvektornál -cos(alfa) és sin(alfa) jön ki.


Adott tehát két oszlopvektor, [cos(alfa), sin(alfa)]^T és [-sin(alfa), cos(alfa)].


Ez a két oszlopvektor kerül a 2x2-es forgatási mátrix oszlopaiba.


Namost nálad úgy látom negatív szöggel van elforgatva, tehát teta=-alfa.


Érthető?

2017. jan. 8. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Nem egészen, mit jelent, hogy vízszintes metszék, és függőleges metszék? A vízszintes azért cos, mert szög melletti befogó? A függőleges meg, mert szöggel szembenfekvő? Az előjeleket felcserélted a leírásban, akkor az hogy is van? És honnan jön be a negatív sinus?
2017. jan. 8. 14:53
 3/9 A kérdező kommentje:
Azt hiszem megértettem :)
2017. jan. 8. 15:17
 4/9 kori80 ***** válasza:

Tegyük fel, hogy az eredeti (x, y) pont Alfa szöget zár be az x-tengellyel.

Ekkor:

x = r*cos(Alfa)

y = r*sin(Alfa)

r a távolság az origótól.

Ezt tovább forgatva teta szöggel:


x' = r*cos(Alfa + teta)

y' = r*sin(Alfa + teta)


Innentől az addíciós tételeket alkalmazzuk:


x' = r*cos(Alfa + teta) =

r*(cos(Alfa)*cos(teta) - sin(Alfa)*sin(teta)) =

(r*cos(Alfa)) * cos(teta) - (r*sin(Alfa)) * sin(teta) =

x*cos(teta)-y*sin(teta)


az x' le is van vezetve. Ugyan így:


y' = r*sin(Alfa + teta) =

r*(cos(Alfa)*sin(teta) + sin(Alfa)*cos(teta)) =

(r*cos(Alfa)) * sin(teta) + (r*sin(Alfa)) * cos(teta) =

x*sin(teta)+y*cos(teta)

2017. jan. 8. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nem kell #4 körítése, bár igaz amit leírt. A mátrixos felírásnak épp az az egyik értlme, hogy egyszerűbben lehet megkapni a megoldást.
2017. jan. 8. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 kori80 ***** válasza:

Gondoltam olyan fogalmakat és megoldásmenetet alkalmazok, amik a középiskolai matematikai ismeretekre épülnek. Mátrixok nélkül még az első válaszoló gondolatmenete is egyszerűbb volna:


Az i(1; 0) és j(0, 1) vektorok teta szöggel elforgatva:

i_teta = (cos(teta); sin(teta))

j_teta = (-sin(teta); cos(teta))


Innentől bármely v = x*i + y*j helyvektor elforgatottja:


v_teta = x*i_teta + y*j_teta =

(x*cos(teta)-y*sin(teta); x*sin(teta)+y*cos(teta))


Ugyan onnan indulunk ki, mátrixok nélkül.

Ez, meg az első válaszoló levezetése is nagyon egyszerűnek tűnhet, de a j_teta kiszámításánál megint ugyan ott vagyunk és nem egy olyan triviális feladat, hogy mindenkinek menjen. Ráadásul nem válaszoltuk meg azt se, hogy miért pont -sin(teta) a -sin(teta), az algebrai levezetésben legalább nem kell geometriázni.

2017. jan. 8. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 dq ***** válasza:

Egy lineáris transzformációt teljesen meghatározza a két egységvektor képe. (vagy bármely 2 másik független vektoré)


E tény elfogadása után elég tehát az x,y=0,1 és x,y=1,0 -ra megnézned hogy mi történik.


((hasonlóan, ha te magad akarod egy lineáris transzformáció képét felírni, akkor elég ha az általad felírt képlet az egységvektorokon jól mûködik (és ilyen alakú). Vagyis az egységvektoroknak a képeinek a koordinátáiból fog állni a transzformáció mátrixa))

2017. jan. 9. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#6-nak. Relatív, hogy kinek mi az egyszerűbb. Mi pl. középiskolában is tanultunk mátrixokat, fakultáción.


Nem bonyolódnék bele, de sok esetben a mátrixokat egyszerűbb megérteni és alkalmazni, mivel -kellő elméleti ismeret mellett- egyszerű számításokhoz jutunk még látszólag összetettebb problémáknál is.


#7 is utalt erre. De majd ha érdekli a kérdezőt, akkor talán visszajelez, hogy ő milyen szinten áll, miket tanult eddig.


Az algebráról meg annyit, hogyha van mit, akkor miért ne szemléltessük geometriai úton?! Miért ne induljunk ki geometriailag?

Gyakran az algebrai hibákat kiküszöbölhetjük, ha a geometriai értelmet feltárjuk.

2017. jan. 9. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Sajnos elég gyengén tanítottak engem, így nem is maradt meg sokminden az alapokból sem. Ezért látom át nagyon nehezen, s képletekben nem tudom megérteni, ha nincs ábrázolva és úgy elmagyarázva. Lerajzolgattam magamnak és kezdett körvonalazódni lassan.
2017. jan. 10. 14:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!