Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A gejzírek miért azonos...

A gejzírek miért azonos időközönként törnek ki?

Figyelt kérdés

Azt hallottam, hogy a gejzírek pont 24 óránként törnek ki. Azaz minden nap pont ugyan abban az időpontban. Na de miért? Miért pont mindig ugyanakkor törnek ki? Miért azonos időközönként? Miért nem rendszertelenül? A földben lévő nyomás miért "rendszerbe rendeződve" nyomja ki a forróvizet? Mi az, ami miatt za egyes "adagok" azonos időközönként törnek elő? Mi okozza a rendszerességet?


És ha rendszerben is van, azonos időközönként. Akkor is, miért pont 24 óra az az időköz? Miért pont azonos a földi napok időtartamával? Közük van hozzá?


2017. jan. 12. 22:17
 1/4 Wadmalac ***** válasza:
100%

Először is, az igaz, hogy sok gejzírre jellemző a viszonylag szabályos ciklikusság a kitörésekben ,de ez általánosan nem 24 óra. A Yellowstone park Öreg Hűsége gejzírje most 92 percenként tör ki, az elmúlt 50 évben a ciklusok kb. 10%-kal hosszabbodtak.


Ahol van (van?) 24 órás ciklusú gejzír, az valami módon összefügghet az árapály-jelenséggel, akár azért, mert dagálykor tengervíz-utánpótlást kap, akár azért, mert ott a föld alatti vizek is követik mozgásukban a gravitációs árapály-hatást.


Én most hirtelen nem is tudok olyat, ami pont 24 óránként törne ki. nem lehet gyakori jellemző.


A herlányi gejzír 20-30 óra körüli ciklusú, az sem 24 órás.


A gejzír egy természetes gőzgép és mint az általunk gyártottaknak, van saját "fordulatszáma". A gejzír ciklusideje attól függ, milyen mélyre, hogyan jut el a víz, aztán mennyi idő alatt jut felszínre a keletkezett vízgőz.

De hát itt a wikis cikk, szerintem elég sokat elmond a dologról:

[link]

2017. jan. 13. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 EagleHUN ***** válasza:

"Ahol van (van?) 24 órás ciklusú gejzír, az valami módon összefügghet az árapály-jelenséggel, akár azért, mert dagálykor tengervíz-utánpótlást kap, akár azért, mert ott a föld alatti vizek is követik mozgásukban a gravitációs árapály-hatást. "


Ezzel csak egy gond van hogy az apály és a dagály 6 óránként váltják egymást. Azaz 12 óránként van dagály is és 12 óránként van apály is. Vagyis 24 órában 2X van dagály!


A többi részében jól mondja Wad és a cikk.

Egy gejzír ciklikussága sokmindentől függ. A "forraló" kőzet hőmérséklete, hőkapacitása, hőutánpótlása éppúgy befolyásolja mint a gejzírcsatorna mélysége ezzel a vízoszlop súlya miatti nyomás és a víz le és feljutási idejét is befolyásolja, de befolyásolja a sótartalma is.


Szóval sok gejzír sokféle időközönkénti ciklusban tör ki.

Biztos van 24 órás is vagy 1-2db a földön. Meg sok sok más ciklusidejű is.

2017. jan. 13. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 EagleHUN ***** válasza:

A wikipédiás cikk alján található érdekes infó:

Miszerint pont a Magyar határ közelében Szlovákiában van egy kb 24 órás ciklusú, viszont hidegvizes CO2 működtette mesterséges(véletlen) "gejzír".


"Egyéb érdekességek


Kassától 40 km-re, Ránkfüred község mellett található egy mesterségesen, de véletlenül létrehozott gejzír. A területen végzett próbafúrás során 40 méter magasra lövellt ki a felszín alatt összegyűlt víz. Azóta folyamatosan működik, 20-24 óránként 25 méter magasságig tör fel. A Zempléni-hegység szlovákiai folytatásában található gejzír Közép-Európában egyedülálló.


Ez a gejzír viszont hidegvizes gejzír, csak úgy mint a Németországban található Andernach-i hidegvizes gejzír ( [link] Ezek "mozgatórugója" viszont nem a hő, hanem a széndioxid, és ezek minden esetben mesterséges keletkezésűek, de így is alig több mint 10 darab található belőle a világon (abból 4 Európában)."

2017. jan. 13. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Wadmalac ***** válasza:

"Ezzel csak egy gond van hogy az apály és a dagály 6 óránként váltják egymást. Azaz 12 óránként van dagály is és 12 óránként van apály is. Vagyis 24 órában 2X van dagály!"


Eegen, csak az égen járó holdas dagály kicsit magasabb, mint a túloldalon járó holdas szóval előfordulhat, hogy pont az a szintkülönbség kell egy gejzírüreg vízzel elöntéséhez.


Jó, ez alapból csak egy morfondírozás volt, ahol esetleges okot kerestem a pontos napi ciklusra. Persze, nyögvenyelős, de jobbat nem tudok elképzelni, mint pontos napi ciklus okot.

Lehet, hogy nincs is élő példa ilyenre.



Amúgy az általad említett 24-25 órás gejzír azonos az általam 30 órásnak megadottal, vagy az adatforrások nem megbízhatóak ,vagy az adott gejzír ciklusa ilyen változékony.

2017. jan. 13. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!