Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A laktózmentes tejet csak én...

A laktózmentes tejet csak én érzem édesebbnek?

Figyelt kérdés

Olcsóbb volt, csak ezért vettem olyat.

2,8%-os ESL tejről beszélünk (Riska).

Bár a dobozán írtakat végigolvastam, nem találtam benne számomra nem tetsző dolgot, hogy lenne benne bármilyen mesterséges édesítő például.



2017. jan. 13. 23:26
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem, es nem csak a riska, a mizo is, meg a pilos is, sőt az összes laktózmentes amit kóstoltam édesebb volt, mint a sima, vagy a házi tej, vagy az uht-s...
2017. jan. 13. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim válasza:
100%
A tejben lévő laktózt a laktáz enzim bontja le-az egyszerűség kedvéért-cukorrá. A laktózmentes tejhez laktáz enzimet adtak, ami már cukorrá alakította a laktózt mire megiszod. Ezért édes...
2017. jan. 13. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Tényleg édesebb.
2017. jan. 13. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 sadam87 ***** válasza:
100%

A második válaszoló leírta a lényeget, én csak kicsit kiegészíteni szeretném a válaszát. (Feltételezem, amiket leírok, ő is tudja, csak nem akarta túlbonyolítani - én viszont szeretem bonyolítani. :)

Cukorból (bár a hétköznapi életből nem derül ki) sokféle van. Például: nádcukor, szőlőcukor, gyümölcscukor, tejcukor (ez utóbbi a laktóz). A különböző cukrok édessége eltérő. A cukrok között (most az egyszerűség kedvéért nevezzük így) vannak egyszerű és összetett cukrok. Utóbbiak két egyszerű cukor összekapcsolódásával jönnek létre.

A laktóz egy összetett cukor, két különböző egyszerű cukor (glükóz és galaktóz) összekapcsolódásával jön létre. A laktóz mentes tejben (mint a 2. válaszoló is írta) a laktózt szétbontják erre a két cukorra. Viszont mind a glükóz, mind a galaktóz édesebb a laktóznál, így a laktózmentes tej is édesebb lesz.

Ez a kép mutatja néhány anyag (főleg cukrok) egymáshoz viszonyított édességét. Látható, hogy a laktóz nem túl édes.

[link]

2017. jan. 14. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó, köszönöm a válaszod! :-)

Még annyit szeretnék érdezni, ha már ennyire belemélyedtünk, hogy aki sima tejet iszik illetve laktózmentest is , számára lesz valamilyen eltérő élettani hatása, azt leszámítva hogy esetleg bizonyos esetekben kevesebb cukrot tesz a tejbe? :D

2017. jan. 18. 06:31
 6/8 anonim válasza:
#4, nem értem rá túlbonyolítani. :) De örülök, hogy végül született "türelmes" válasz. :D
2017. jan. 18. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 sadam87 ***** válasza:
100%

"aki sima tejet iszik illetve laktózmentest is , számára lesz valamilyen eltérő élettani hatása, azt leszámítva hogy esetleg bizonyos esetekben kevesebb cukrot tesz a tejbe? :D"

Ha tejcukor érzékeny, akkor nyilván igen. :D

Egyébként nem hiszem, hiszen a testükben pont ugyanez megy végbe: a középbélben termelődő laktáz enzim galaktózra és glükózra bontja a laktózt. Így már fel tud szívódni. A laktózérzékenyeknél épp az okozza a gondot, hogy (felnőtt korban) nem termelődik laktáz enzim, így nem hidrolizál a laktóz, így nem tud felszívódni, így eljut a vastagbélbe, ahol a baci úgy megörülnek neki, hogy jól elszaporodnak, és ennek mindenféle csúnya dolog lesz a következménye.

2017. jan. 18. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi sadam87, egyébként neked is, Timcccs. :-)
2017. jan. 19. 01:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!