Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kuktán (magasnyomású főzőedé...

A kuktán (magasnyomású főzőedény) van egy szelep, mely túlzottan nagy nyomás esetén kiengedi a felesleges gőzt. Mi történne, ha az edényt elfektetve kezdeném el melegíteni? Úgy is működne a szelep?

Figyelt kérdés
2017. febr. 8. 20:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
84%

Ami kuktafazekat én láttam, mindegyiken egy súlyt kellett megemelnie a gőz nyomásának, ettől nyitott a szelep.

Biztonsági szelep sokféle mechanizmussal készülhet, ha esetleg gyártanak nem súlyszelepes kuktát, az elfektetve is működhet, csak arra nagyon kell ügyelni, ételdarabkák ne juthassanak a szelepbe, mert ha eldugítják, nagy (tényleg nagyon nagy) bajt okozhat!

Súlyszelep elfektetve nem működik.

2017. febr. 8. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Két szelep van a kuktán.

Az egyik a megfelelő működést biztosítja, súlyzár.

A gőznyomás megemeli.

A másik, biztonsági szelep éppen az előző, meghibásodásából eredő nagy nyomásra nyit, vissza nem állíthatóan. Ha működött, cserélni kell.

2017. febr. 8. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Működne, kifolyna az edényből a viz, és az égvilágon semmi nem történne azon kivül, hogy rohadtul felforrósodik.
2017. febr. 8. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

Kuktája válogatja.

Az üzemi szelep ("fütyülő") elfektetve nem működik, mert nem lesz záróerő, kifúj. hogy mi fog kijönni azt ragozhatjuk.

A másik szelep (biztonsági) helyzettől függően működik vagy nem működik.

Abban a kuktában ami nekem van, egy laza illesztésű O gyűrűs tömítésű szelep a biztonsági szelep, amit a forrás kezdetekor megemel a nyomás és ekkor kezd el tömíteni, addig megy el mellette a gőz. Ez nyilvánvalóan nem működik elfektetve, csak akkor ha a folyadék és a tartalom felszine felett van, mert ha valami beszorul a résbe, nem fekszik fel kifúj.

Ezután a szelep egy rugóterhelésű golyós szelep, ami viszont minden helyzetben működhetne, mert a rugóerő adja a zárást, egy golyót nyom a tömített fészkébe mint záróelemet.

Mindezek a szelepek záróelemek úgy lettek kialakítva, hogy gőzt képesek kiengedni.

Ezért nagyon kérlek, eszedbe ne jusson a kuktát kazánnak használni elfektetve, mert nem arra való, a szelepek eltömődhetnek. (cefre főzésre szinte kínálja magát a "fütyülő" helyén lévő csonk, de ez sem tanácsos.

Ha nem is az életeddel, de a testi épségeddel mindenkép játszol, amikor a kuktát elfektetve próbálod melegíteni.

Ne tedd! Tényleg ne!

2017. febr. 9. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

Talán csak ismétlem, de talán tömörítem az előző, jó válaszokat.

Régi fajta kukta:

Fő szelep "szuszogója" a súlyával zár, ha oldalt fekteted a kuktát, nem zár, nem is tud túlnyomás kialakulni. Ha a bent lévő cucc eléri a szelepet, eltömődhet, na akkor felmehet a nyomás.

Biztonsági szelep alacsony olvadáspontú puha fém korongocskával zár, a túlnyomás ezt kifújja.

Ennek tulajdonképpen mindegy az edény helyzete, de szerintem állatira nem mindegy a közelben állónak, hogy ott forró gőz fúj ki, vagy 110 fokos vízsugár. Szóval úgy elfektetve, hogy a biztonsági szelep folyadékszint alá kerüljön, elég veszélyes gőzborotvává válhat a kukta. És tényleg ha nem tiszta víz van benne, eltömődhet ez is, abból mg szép durranás lehet.

A gőzgépek ipari korában a kazánrobbanás volt a legféltebb ipari baleset, nem véletlenül.


Az újabb, korrózióálló acél kukták:

Az üzemi és a biztonsági nyomásszelep is rugóval zár, értelemszerűen a biztonsági nagyobb nyomásra nyit.

Ezek az új kukták 0,7-0,8 bar túlnyomással dolgoznak, a régiek 0,2-0,4 bar túlnyomásához képest ez jóval nagyobb, így ha dugulás van, az üzemin felüli nyomás is magasabban indul. Acél lévén többet is bír ugyan, de így ha elszáll, még nagyobban durran.

Ja és ezeknek a talpa a rétegelt hőfelvevő felület, ezeknek az oldalát nem szabad melegíteni.

A szelepek finomabb kialakítások, szerintem könnyebben tömődnek, mint a régi kukták "fütyülője".


Én személy szerint egyiket sem próbálnám oldalt fordítva használni.

2017. febr. 9. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:
Basszus, azt írtam, tömörítek, aztán regényt írtam, sorry.
2017. febr. 9. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Én már láttam szétrobbant kuktát.

Kettéhajtotta a cm vastag fedőt, és leemelte a konyhaszekrényt. Az ráesett a vízcsapra, és letörte azt is.


Ennek ellenére hálát adhatunk mindenkinek, mert éppen senki nem volt a konyhában, mikor ezt csinálta. Ha lett volna, akkor nem valószínű, hogy a saját lábán jön ki.

2017. febr. 9. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Wadmalac ***** válasza:

Nekem rokonom tapasztalta, mit művel egy békebeli alu szódás palack, ha kinyílik. Harminc centi hosszon varrták a hasát, hogy belül maradjon, aminek belül a helye.

A palackot elrakták mementónak, durva látvány.


Veszélyes játékok ezek.

2017. febr. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
WADMALAC! Mi történt a szódás palackkal, hogy szétnyílt? Amúgy nekem is inkább CO2-patronos a történet. Egy 2.5 literes tartályba engednék 12g CO2-t (1 db normál patron). De a szelepeket mindenképp tanulmányozom, mielőtt összerakok egy szerkezetet.
2017. febr. 9. 22:23
 10/12 Wadmalac ***** válasza:
Régi literes alu szódáspalack volt, egy leejtéstől volt rajta egy olyan sérülés, mint egy reszelőhúzás. Aztán egyszer az első patron lefújt, úgy tippelték, hogy minimum a fele elment, rátekertek még egyet. Hát nem bírta.
2017. febr. 10. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!