Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miert nem hasznalunk foldfugge...

Miert nem hasznalunk foldfuggetlen rendszert a 0.4kV vegeloszto halozaton?

Figyelt kérdés

Amikor megterveztek a rendszert a Fi rele meg nem letezhetett minden haztartasban. Ertem mi a foldeles szerepe, Fi rele nelkul. Ezert is gondolkodtam, ha minden haztartasban gyakorlatilag Fi rele lenne a fokapcsolo, vagy minden aramkor biztositva lenne alltala, akkor csak EPH kellene alkalmazni, es egy egyszeru feszultseg figyelest az EPH vezeto es a ket "Fazis" kozott. Vagyis egy szimpla Hiba nem lenne kepes semilyen kart tenni hiszen nem lhetne aramkor a fold es az egyik vezeto kozott. Vagyis elorebb lennenk mint a foldelt rendszerek eseteben.


Velemenyek?


2017. júl. 19. 11:33
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Van az életnek egy olyan fázisa, amikor az ember önállóan kigondol valamit, mert nem tudja, hogy ezt már kár volt sokadjára kigondolni. Én ezt értékelem, de nem gondolod, hogy egy háromnegyed bolygó összes szakembere az elmúlt száz év alatt talán nem volt kevésbé éles eszű, mint te?

Csak azt az egy apróságot jegyezném meg, hogy pár száz méteres kábel hálózatnál hiba esetén már úgy agyonvág a kapacitív áram, mint a pinty.

2017. júl. 19. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Egy szóval: érintésvédelmi okokból. Minden évben kitalálja valaki a galvanikusan elválasztott "lebegtetett" feszültséggel megtáplált rendszert. Ebben bele lehet vágni a hajszárítót a fürdőkádba, vághatod elektromos fűnyíróval a hínárt a medencédben, stb ( a youtube tele van ilyenekkel), mert a földhöz képest nincs potenciál. De!!!! egyszer érintse meg valaki ilyenkor a fázist-nullát egyszerre! Úgy agyonbaxa az áram, hogy csak füstöl. A mostani rendszerben viszont minden föld felé folyó áram hibaáram, amit érzékelve egy FI relével ( hivatalos neve:hibaáram relé) azonnal, áramütés nélkül orvosolni lehet.
2017. júl. 19. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Akkor felre ertettek.


A jelen allapot ahova eljutottunk, nem-e ad lehetoseget egy jobb rendszer megalkotasara?


Az emberi hulyeseg ellene, nem lehet semmilyn szerkezettel vedekezni(reagalva a ket fazis vagy 0 es fazis koze beszurt vezetore vagy hivd embernek nekem mindegy).


A kerdes pont azt celozza, ahol nagyobb biztonsag szuksegeltetik, ott pont folduggetlen rendszert alakitanak ki, hiszan csek kettos hiba kepes galibat okozni.


A kapacitiv jelleg, ugyan ugy hiba aramkent jelenkezik a Fi relen,(Ha egyre gondolunk) tudomasom szerint, ergo 30 mA es lekapcsol de lehet akar 10 mA is ha jobban tetszik.


En nem arra akarok kilyukadni, hogy okosabb vagyok, hanem lehet-e egyebb ok ami miatt nem celszeru, pl a meglevo foldeles felszamolasa nem tortenhetne meg varazsszora pl.


Azert erdeklodom, Lenne-e elonye?

2017. júl. 19. 17:56
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha én lennék a Gyakori dizájnolója, én egy 20 pontos kérdőívhez kötném a kérdés feltevését, amiben benne van a kérdező iskolai bizonyítványa érdemjegyekkel, érdeklődési köre három személy által igazolva, és akkor tán érdemes lehet meggondolni a választ, mert hol kezdjem? Nem bonyolult ez, kb. 3 év szorgos tanulással csínját-bínját ki tudja ismerni az ember. Most például az, hogy milyen szinten mit mondjak (már a mi szintig én fölérek, ami nem sok), az erősen függ ugye attól, hogy mi vagy (általános iskolás, gimis, villanyszerelő, erősáramos technikus, BSC vagy MSC hallgató, stb., és az optimista feltételezéseket erősen aláássa az ,hogy az eddigi két válaszoló nem ugyanarról beszélt, de ez téged nem érintett meg, másrészt meg ez az a kapacitásos dolog sem olyan egyszerű, mint ahogy hitted volna. Valamint, elvétetted az értelmezését annak, amit írtam, rögtön személyesre vetted a figurát, miközben én azt kívántam írni, hogy a villamos energiaellátás problémáin kb 120 éve dolgoznak a világ jelentős részein, elméleti és gyakorlati szakemberek ezrével agyaltak rajta, és ha így van, ahogy van, akkor alighanem az egy jó kompromisszum.

Az, hogy a hálózat egy pontját földelik-e, vagy nem, az #2 véleményével ellentétben nem egy érintésvédelmi kérdés, hanem legfeljebb az is. Ezer más szempont van. Egy új keletű szakirodalom szerint Európában "néhány norvég kisvárosban" van földeletlen hálózat. Valamint szokás volt az ipar azon részeiben ahol az üzem folytonossága elsőrendű, például bánya, cukorgyár, műtők, stb. A Csepel Művekben is ilyen volt (ott érdekes módon a műhelyben a világítás az nem, a munkagépek hálózata meg igen), mivel azt akkor, amikor felfuttatták, elsőrendű fontosságú hadiüzemnek tekintették. Ezeknek tehát előnye az, hogy az első hiba esetén a verkli mehet tovább, és majd ha összefércelték a beteget, kijött az ágyúcső a kokillából, stb, akkor majd leállítják a gépeket és megkeresik a hibát.

Olyan hálózatot viszont sehol nem csinálnak, ahol a kikapcsolás feltétele a felhasználón átfolyó áram, ezért egy áram- védőkapcsoló berakása sehol nem elég a lelkiismeret megnyugtatásához. Emellett az, hogy a kapacitív áramok hol folynak tovább, az elég komoly szakmai megfontolásokat igényel, és távolról sem biztos, hogy a kívánt kikapcsolás és/vagy a szelektivitás elérhető.

2017. júl. 19. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Földfüggetlen rendszer ha valahol mégis földelt lesz (elég hozzá bárhol egy zárlat), akkor ugyanott vagyunk mint most, azzal az apró különbséggel, hogy a FI relé nem ér semmit.

Egyéb jó ötlet mára?

2017. júl. 19. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Eloszor is nem ohajtok szemelyeskedni, szerintem felreolvastadd a szandekomat. En feltettem egy kerdest, nem azert hogy a mernoksereget megalazzam, hanem azrt mert egy szembeotlo ketosseg van jelen( ajanlott a levalaszto transzformator pl keziszerszamokhoz errol olvastam). Ezert erdeklodtem, hogy milyen okok tartjak fenn ezt a kettosseget. Nem is merult fel bennem amit megemlitettel az emberen atfolyo hibaaramrol. Ami azt illeti kotelezo alkalmazni mint kiegeszto vedelem.

Amit leirtam nem tudom mas formaba onteni, amire gondoltam es amit ertelmeztetek akkor nem fedi egymast teljesen.

Valoszinu az en hibam, ezert probalok pontositani. Akkor forditva teszem fel a kerdest es talan ertheto lesz:


Miert hasznalnak levalszto transzformatort, mikor a foldelt halozat biztosit minden nemu vedelmet?

2017. júl. 20. 10:39
 7/8 anonim ***** válasza:
Például szerszámképeken a géplámpát szokás így megoldani. Adva van egy leválasztó trafó amiről megy a lámpa. Ha a lámpa beázik, kidörzsölődik a kábele és letestel, akkor még nem történik semmi, mert nem záródik az áramkör, ha a dolgozó hozzáér a sérült részhez. De ha az egyik ér valahol a testhez ér, a másikat meg megfogja a dolgozó miközben ő is érintkezik a testtel, akkor kész a baj és ez ellen nem véd a FI relé sem, hiszen az ebből nem érzékel semmit. Valójában veszélyesebb lehet a rendszer mint a normál hálózat, hiszen az első hibára nem figyelmeztet semmi, ugyanakkor a csalóka biztonságra alapozva bátrabban nyúl bele a gépkezelő, karbantartó a berendezésbe.
2017. júl. 20. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

"Miert hasznalnak levalszto transzformatort"

Az is csak pár középvastag szakkönyv kérdése, hogyan fejlődtek az érintésvédelmi módok és melyik mire jobb, mint a másik. A villamos elválasztás jobb, biztonságosabb, mint a védővezetős módszerek - a feltételek teljesülése esetén!


De azért szögezzük le a világosság kedvéért, hogy egy kis kiterjedésű, egy fogyasztót tápláló rendszer marhára nem ugyanaz, mint amikor egy közcélú transzformátorállomás kisfeszültségű hálózata földfüggetlen. A kérdésben a "vegeloszto halozat" az utóbbira engedett utalni.

2017. júl. 20. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!