Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik élőlánc (egyfajta...

Melyik élőlánc (egyfajta szállítási mód) a hatékonyabb: az emberek által vagy a hangyák által alkalmazott?

Figyelt kérdés

"Emberi" élőlánc: a sorban mindenki egy helyben áll és egymásnak adogatják a tárgyakat (téglát, tetőcserepet, vizesvödröt).

"Hangya" élőlánc: a sorban az egyedek mozognak és minden egyed ugyanazt a tárgyat viszi elejétől végig. (Ezt a módszert az emberek is alkalmazzák pl költözéskor vagy hajók rakodásakor.)


Hatékonyságon azt értem, hogy a lehető legnagyobb tömegű anyagmennyiség legrövidebb idő és legkevesebb energia felhasználásával való szállítása a lehető legnagyobb távolságra.


Mitől függ a hatékonyság? Az egységnyi anyagmennyiség tömegétől?, a szállítási útvonal hosszától?, a rendelkezésre álló egyedek számától? vagy időtől?

Milyen jellegű az összefüggés?



#hangya #út #idő #tömeg #hatékonyság #élőlánc #szállítási lánc #anyagmenniség
2017. aug. 12. 09:55
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Meg mondjuk nem hagynám ki az anatómiai különbségeket. Ha kiderülne, hogy az emberi lánc hatékonyabb az embereknél, nem biztos, hogy ha a hangyák próbálnának adogatni, náluk is hatékonyabb lenne.


Amúgy szerintem optimális körülmények közt az emberlánc biztosan hatékonyabb (energia szemponjából), mert ott csak a tárgyakat mozgatod, de a lánc tagjait nem. És nem mindegy, hogy csak egy 10 kilós vödör szaladgál, vagy megy vele 80 kiló holtsúly is.

2017. aug. 12. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

#1 teljesen jó választ adott, még annyit fűznék hozzá, hogy embereknél az emberi élőlánc hatékonyabb, de szükséges hozzá sok ember. 20 méter távolságra mozgatás esetén 20 emberre van szükség, hangya élőlánc esetén viszont csak 1-re - azonban így ugye 40x annyi ideig tart ugyanazt a mennyiséget elszállítani a 20 méter távolságra (hiszen minden fordulónak csak az egyik fele hasznos forduló, visszafelé üresben megy a hordár).


Ebből egész jó kis egyenletet lehetne fabrikálni viszonylag egyszerűen, csak most nincs időm foglalkozni vele. Később talán megteszem, ha addig meg nem előz valaki.

2017. aug. 12. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Egy ember kevésbé fárad el ha egy helyben áll és csak kap / ad, viszont lassabb is, mint megfogni, és elvinni.


Továbbá amíg egy költözésnél van mondjuk 4 pakolófiú, egy élőlánc a teherautótól a lakásig állna mondjuk 40 emberből. Ha viszont az a 40 ember mind megfogna valamit, akkor secpec kipakolnák a teherautót. Csak a lakásban kicsit torlódás lenne, ha csak egy bejárati ajtó van...

2017. aug. 12. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az eddigiekből is az derül ki, hogy ez megválaszolhatatlan kérdés, információhiány miatt.

Tudni kellene, hogy a hogy a mozgatás mekkora része holtidő az emberi módszernél, és a hurcolkodás során a mozgás mennyire folyamatos a hangyamódszernél, meg persze hogy melyik módszernél mennyire gyorsan, ill. lassan mozognak a résztvevők. Mert az egy dolog, hogy ideális elképzelések...


Embereknél leginkább szervezési okokból gyorsabb az átadogatás, mert egyrészt így nem kerülgetik egymást, nem torlódnak fel, másrészt meg ennél nem lazsálhatnak, mert jön a következő cucc, amit meg kell fogni, és az a mozgási energiája folytán a gyorsabb mozgásra ösztökél: lelassítani is fáradság, nem csak átadni.

Egyébként mindkét módszer fele részben haszontalan, mert a hangyaláncnál üresen visszafelé haladva nem végzünk munkát, az emberláncnál meg átadás után visszaforduláskor nem végzünk munkát, tehát ugyanúgy minden második embernél van csak csomag.

2017. aug. 12. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszotokat! Rendkívül konstruktívak és elgondolkodtatók.

Nekem az ötlött be, hogy itt egy multidimenzionális problémáról van szó, hiszen első ránézésre (túl) sok a változó.

A cél pedig az energiaminimumok helyének megkeresése ebben a "tervezési térben".

Kérdés az is, hogy az egyes változók mennyire függetlenek egymástól, azaz mennyire lehet összevonni a hatásukat. Egyáltalán: mik azok a változók, amik relevánsan szóba jöhetnek. Többváltozós regresszióanalízisre gondoltam, akár egymás után többször elvégezve (virtuális változó[k] létrehozásával, a változók számának csökkentésével, kulcs-változók [amely(ek) hatása a legkisebb módosítás esetén a legerőteljesebb] kijelölésével, stb.).


Valóban lehetséges, hogy a feladat megoldhatatlan, illetve az is lehetséges, hogy csak kísérletezéssel vagy közelítéssel oldható meg.


Továbbá valószínűleg több energiaminimum is létezik.

2017. aug. 13. 09:19
 6/6 anonim ***** válasza:
Hangya módszert elsőre úgy értettem, hogy hangyák adogatnak 🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜🐜😊
2020. okt. 9. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!