Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A sötét anyagra is hat a...

A sötét anyagra is hat a gravitációs erő?

Figyelt kérdés
A Föld gravitációját nem zavarná az meg, ha egy sötét anyag foszlány elhaladna a Föld mellett? Pl. ha egy föld tömegű foszlány. Úgy tudom sokkal nagyobb tömegben van jelen a világűrben a sötét anyag, mint a sima anyag.
2017. szept. 10. 19:28
1 2 3
 1/23 EagleHUN ***** válasza:
100%

Bár a sötét anyag csomósodott a Galaxisokban, ilyen sűrűségkülönbségű foszlányok szerencsére nincsenek.

Azaz a Galaxison belül viszonylag egyenletesen oszlik el.

És igen az ő gravitációja éppúgy hat ránk is ahogy a miénk rá. De mivel nem kölcsönhat most is itt van bennünk és alattunk is. Épp ez a lényeg hogy a föld gravitációjában is van egy kis rész sötét anyag gravitáció jelen.

2017. szept. 10. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Ha hat rá a gravitáció, akkor miért oszlik el mégis egyenletesen? Miért nem sűrűsödik össze a csillagok és bolygók körül?
2017. szept. 10. 19:47
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
Azért, mert gyakorlatilag semmi más nem hat rá: pl. a súrlódás sem. Nem tapadnak össze a részecskéi, hanem simán átmennek egymáson - épp úgy, mint a közönséges anyagon is.
2017. szept. 10. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
De hát a sötét anyagnak is van gravitációja! Az egyes részecskék össze állhatnának, ahogy az ősrobbanás után a hidrogénatomok is összeálltak csillagokká, amíg a nagy tömeg be nem indította a láncreakciót, és ezáltal csillagok nem keletkeztek! Ilyen sötét anyag égitestek miért nem léteznek? Illetve a sötét anyag a fekete lyukakon is áthalad?
2017. szept. 10. 20:02
 5/23 anonim ***** válasza:
100%

Mondom: NEM állnak össze! NEM tapadnak!

Átmennek egymáson, és minden máson is. Úgy, mint a fotonok: azok is simán átmennek egymáson (csak azok az anyagon nem mennek át, ezek a részecskék pedig igen).

2017. szept. 10. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 Blaster123 ***** válasza:
100%

Jelenlegi tudományos álláspont alapján az Univerzum 73 %-a sötét energia, 23 % sötét anyag, 4 % normál anyag (csillagoktól kezdve bolygókig, periodikus tábla elemei egészen kvarkokig).


Hubble teleszkóppal láttuk a galaxisokat milyen gyorsan forognak. Kitudjuk számolni kb milyen tömegűek benne a csillagok, bolygók stb. A probléma az, hogy ennyi anyag ekkora sebességnél "széjjelrepülne" (nem elég az ők grav ereje). Közel sincs elég anyag. Tehát van valami ami összetartja őket.


Első lehetséges jelölt erre a sötét anyag, mely nem lép kapcsolatba a normál anyaggal vagy energiával de gravitációs erővel rendelkezik akár az anyag. Most is itt van körülöttünk tehát, azt durván megéreznénk ha hirtelen eltünne a sok sötét anyag.

Tehát kiszámolták a galaxisok sebességét, tömegét és megnézték mennyi grav erő kéne, hogy összetartsa, ez adja meg a sötét anyag nagyságát.


Sötét energia máshonnan jön. Van egy szupernova tipus, 1A, amely egy "felrobbanó" fehértörpe csillag. Mivel ezek a fehértörpék egy adott tömegnél "robbanak fel", igy mindig ugyanolyan a robbanás, és igy minden 1A szupernova ugyanolyan fényerejű és fénysprektumú, mint a következő.


Mivel ugyanolyan fényerejűek, világosak, kitudjuk számolni távolságukat, halványságuk alapján. Mivel ugyanolyan fénysprektumuak a sebességüket is kiszámolhatjuk (minél gyorsabban távolodik egy csillag, annál vörösebben látszódik, látható fény hullámhossza vörös felé tolódik.)


Ha az univerzum 1 pontból tágult, és állandó sebességgel tágult, igy a vöröseltolódást ugyanúgy kéne érzékelnünk közeli galaxisoknál, mint a távoliaknál. De ez nem így van, a távolabbi 1A szupernovák nem annyira "vörösek". A nagyon távoliakat olyan helyzetbe látjuk, mikot Univerzumunk nagyon fiatal volt, ebből az következik, hogy akkor az univerzum lassabb mértékben tágult, mint most. Minél jobban visszamegyünk az időben, annál lassabb volt a tágulás.


Tehát az Univerzum tágulásának sebessége nő! De mitől? Mivel sebességnövelésért minden esetben az energiafelelős, de ez nem a mi megszokott energiánk, ezt nem lehet észlelni, ezért nevezték el sötét energiának.


Kiszámolva, hogy mekkore sebességgel gyorsul a tágulás, és hogy mennyi normál energia lenne szükséges ehhez, megadták a sötét energia arányát.


Hogy igazán megértsük a sötét anyagot, elöször a kvantumfizikát kéne jobban megértenünk és valahogy összeegyesztetni a gravitációs képletekkel,vagy valami egészen új dolgot találnak :)

2017. szept. 10. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:

"Azért, mert gyakorlatilag semmi más nem hat rá: pl. a súrlódás sem. Nem tapadnak össze a részecskéi, hanem simán átmennek egymáson - épp úgy, mint a közönséges anyagon is."


Attól még hat rájuk a gravitáció, tehát az adott molekulára (van ilyenje a sötét anyagnak?) a legnagyobb gravitációjú erővel rendelkező test felé kéne elmozdulnia! és akkor igen, a Föld belsejének tele kéne lennie sötét anyaggal! Átmennek az sima anyagon, egymáson is, de attól még hat rájuk a gravitáció! Tehát mindnek arra felé kéne elmozdulnia, amerről a legnagyobb gravitációs hatás éri őket! Mégis homogénen helyezkednek el! Képzelj el egy számítógépes programot, ahol van egy üres tér, a közepén egy gravitációs erőt kibocsátó test, és körülötte a sötét anyag! idővel a sötét anyagnak a gravitációs erőt kibocsátó testBEN kéne helyet foglalnia, hiszen áthalad a testen! és nem az adott térben egyenletesen eloszlania! Lásd, a világegyetemben sem egyenletesen oszlik el, hanem a galaxisok körül!

2017. szept. 10. 22:16
 8/23 A kérdező kommentje:

"Jelenlegi tudományos álláspont alapján az Univerzum 73 %-a sötét energia"


Ezt hogy értik? Ha ebből az energiából normál anyag keletkezne, akkor 73/4-szeresére növekedne az univerzumban található normál anyag tömege?

2017. szept. 10. 22:18
 9/23 A kérdező kommentje:
De ha egyre gyorsabban tágul az univerzum, akkor a sötét energia is egyre nagyobb arányban lesz jelen? nem lehet, hogy a normál anyag alakul át sötét energiává, vagy éppen a sötét anyag sötét energiává?
2017. szept. 10. 22:18
 10/23 Blaster123 ***** válasza:

Olvasd végig kommentemet (6. komment), mind2 kérdésedre le van írva a válasz.

Csak úgy olvasd végig, hogy közbe nem teszel fel új kérdést.

2017. szept. 10. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!