Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen messzire lehetne...

Milyen messzire lehetne ellátni a levegőben?

Figyelt kérdés

Tekintsünk el a Föld görbületétől.

Milyen messzire lehetne ellátni, ha lapos lenne a Föld? (A hegyeket hagyjuk ki, ott ritkább a levegő.)

Elvileg milyen vastag levegő-réteg átlátható, közel ideális állapotot feltételezve? (Meleg, száraz, 1 atm., nagyjából pormentes stb.)

500-1000 km?



2017. szept. 11. 12:20
 1/7 anonim ***** válasza:
88%
Jelenleg rendkívül tiszta időben hegyekről (nem ritka a levegő, az csak 4000 fölött jelentősebb) 70-100 km a látótávolság. Persze ilyen távolságban már csak annyi látható, hogy "ott van valami".
2017. szept. 11. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Azért ennél biztos hogy jóval nagyobb az a távolság!

[link]

Mondjuk hegyekről van szó, ahol ritkább a levegő, de akkor is ...

2017. szept. 11. 16:10
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

A meleg, száraz eleve kizárja egymást. A meleg levegő nagy abszolút mennyiségű vízpárát képes fölvenni úgy, hogy a relatív páratartalma a komfort-száraz intervallumba esik.

Ha nagyon messzire akar valaki nézni, akkor a hideg-száraz levegő a jó választás. A legmesszebb ezért télen, mínuszokban lehet elnézni, speciális légköri viszonyoknál.

A hideg még nem garancia hogy messze nézz, mert lehetnek helyi párafoltok, fűtési por-füst szennyezés, gyenge fényviszonyok. Azért mondom hogy speciális, mert a távolbalátáshoz elengedhetetlen a jó megvilágítás, napfény, de ez megindítja a jelszíni páraképződést. Én egyszer télen az ország közepéről egy dombtetőn álló magas toronyból simán láttam a Mátrát, Bükköt kb 200 km, és azokon túl, nagyon távol a Fátrát, Alacsony-Tátrát kb. 300-350km. Ugyan ez a mutatvány nyáron ideális esetben max.a budaörsi hegyekig terjed, ami kb 50 km. A Pilist, ami 70-80 km-re van, az nyáron még nem láttam.

2017. szept. 11. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
59%

"Ha nagyon messzire akar valaki nézni, akkor a hideg-száraz levegő a jó választás."


Viszont hidegben nagyobb a levegő sűrűsége, ezért nem lehet olyan messzire el látni.

2017. szept. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Bolygókat és csillagokat is látsz?
2017. szept. 11. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 Szabó Szabolcs 73 ***** válasza:
100%
Felfelé nem túl vastag a légkör. És már 15-20 km- es magasságban is határozottan ritka, ha erre gondoltál.
2017. szept. 12. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

#3: Valszeg igazad van, én is arra gondoltam mint #4-es, hogy télen akár 10-15%-kal sűrűbb a hideg levegő.

De tényleg, ez kevésbé számíthat, mint az abszolút páratartalom.

Ennek fényében furcsa, hogy a linken a "rekord" kép is nyáron készült, a tenger feletti (párás) vonalon. :D

Lehet, hogy a pára is csak akkor számít, ha por is van, amire kicsapódik?

2017. szept. 12. 13:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!