Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az esőcsepp miért esik ilyen...

Karakvok kérdése:

Az esőcsepp miért esik ilyen lassan? Hiszen csepp formájú, elvileg a legkisebb közeg ellenállású alakot veszi fel.

Figyelt kérdés

2017. szept. 13. 15:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
77%
Azonban még ekkor is elég nagy a légellenállás mértéke az anyagára ható gravitációhoz képest.
2017. szept. 13. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Gyorsan esik. A hópehely esik lassan, bár neki az is túl gyors.
2017. szept. 13. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy a legkisebb közegellenállású alakot veszi fel, de közegellenállás akkor is van, ami lassítja. Van olyan esőcsepp, ami e miatt földet sem ér. Vagy már láttam olyan esőcseppen magasan lévő ablakból, hogy a szél a ház falánál fordult meg, és "felfelé estek" az esőcseppek.
2017. szept. 13. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nem vesz fel ideális formát mert a légáramlástól deformálódik a gömbalakól.


Nem a rajzol formát veszi fel esés közben, tehát nem ilyet:

[link]


Hanem ilyet:

NASA Science HD Video

[link]

2017. szept. 13. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
56%

Általánosan elmondható, hogy minél kisebb valami, annál nagyobb a felülete a térfogatához (és ezzel a tömegéhez) képest.

Ennek egyszerű az oka, a felszín egy a hosszméretekre négyzetes, a térfogat meg köbös mértékegység. A hosszméreteiben felére csökkenő tárgy felszíne a negyedére csökken, de térfogata, tömege nyolcadára.

Így ha valami kicsi, akkor arra a légellenállás a súlyerejéhez képest egyre nagyobb hatást fejt ki.

Ettől egy kicsi dolog maximális zuhanási sebessége sokkal kisebb, mint egy nagyé.

Egy ember tud zuhanni akár 200 km/h-val is, míg egy esőcsepp mérettől és aktuális formától függően olyan 5-10 m/s-mal.

Egy hangyát ledobhatsz akármilyen magasról, nem fogja magát megütni, mert max. mondjuk 1 m/s-ra gyorsul be, zuhanástól annyi baja lehet, hogy félúton szomjan- vagy éhen hal. :D

2017. szept. 14. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
A 4-esnél van a pont, de köszönöm a válaszokat mindenkinek! :D
2017. szept. 14. 12:19
 7/11 Wadmalac ***** válasza:

Hát vitatkozni nem fogok, biztos, hogy számít az alak is, mert a légellenállási tényezőértéke attól függ, egyértelmű, de amíg a kérdező kérdésében ki nem derül, hogy mihez képest lassú, fenntartom a fentieket. Ha azt mondja, hogy egy 1 g/cm3 sűrűségű, esőcsepp átlagméretű szilárd gömbhöz képest, akkor csak a 4-es a helyes válasz.

Ha bármi általános, nagyobb testhez képest, akkor viszont nálam is bingo van.

2017. szept. 14. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Persze valamennyit biztos számít a sűrűség is, de az ember is kb víz sűrűségű, mégis gyorsabban esik mint az eső. De am ha leejtesz egy kis tömör üveggolyót megy egy sokkal nagyobb vasat (ideális esetben), azok is egyszerre érnek le.
2017. szept. 14. 15:08
 9/11 Wadmalac ***** válasza:

"de az ember is kb víz sűrűségű, mégis gyorsabban esik mint az eső."

Na ez a példa pont hogy állatira az én válaszom területe.


"De am ha leejtesz egy kis tömör üveggolyót megy egy sokkal nagyobb vasat (ideális esetben), azok is egyszerre érnek le."

Vákuumban.


Amúgy légkörben éppen attól függ, hogy milyen a méretük, milyen a közegellenállásuk és a sűrűségük, ezek egymáshoz való viszonya dönti el. Mindháromtól függ.

A különbségek éppen akkor jönnek ki igazán, amikor a test eléri az adott közegben csak a súlyával elérhető maximális sebességet, a gyorsulás kezdeti szakaszán a légellenállás módosító hatása elenyésző.


Csakhogy a kérdés az eső volt. Na annak jócskán van ideje elérni a végsebességét.

2017. szept. 14. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Az ideális eset alatt pontatlan voltam, a légköri adottságokra gondoltam, mind2 golyó ugyan olyan sűrűségű közegben esik, és nem fúj a szél. És ha jól emlékszem írtam, hogy tisztában vagyok, hogy a sűrűség is számít("valamennyit biztos számít a sűrűség is"), arra céloztam, hogy a sűrűsége állandó marad az esőcseppnek zuhanás közben, így csak az alakjától függ, hogy a tömegével arányosan mekkora közegellenállás hat rá. Köszi egyébként, de értem az erő-ellenerő lényegét. :D

"Na ez a példa pont hogy állatira az én válaszom területe." Gondolom ejtőernyőzésre gondoltál, ott is elhanyagolható a sűrűség változása, amikor felcsatolod, csak a közegellenállásod növeled vele (igen, kicsit a tömeget is). "Amúgy légkörben éppen attól függ, hogy milyen a méretük, milyen a közegellenállásuk és a sűrűségük, ezek egymáshoz való viszonya dönti el." Igaz, csak nem mondtam, hogy gyakorlatias vagyok, amit lehet elhanyagolok, minthogy valamelyik golyó 1ms-al hamarabb fog leérni ha 100m-ről leejtjük (nem számoltam ki csak hasraütés).

2017. szept. 14. 19:51
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!