Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » DC-DC átalakító áramkört hol...

DC-DC átalakító áramkört hol találok?

Figyelt kérdés
Olyan DC-DC áramkört szeretnék ami egy kb 12 V DC kondenzátor teljesítményét úgy adná le hogy a lehető legnagyobb áramerősség legyen a kimeneti áram, a feszültség mindegy.

2017. szept. 24. 19:33
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
Mivan? Ha a feszültség mindegy, akkor egy rövidzáron adja le a legnagyobb áramot. Ajánlom figyelmedbe az Ohm törvényét, a hurok törvényt, és a kondenzátor definiciót.
2017. szept. 24. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

Venni szeretnél vagy építeni?

Első körben gugli: dc dc konverter kapcsolási rajz

2017. szept. 24. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
Vagy vegyél egy invertert és egy hegesztő trafót. :)
2017. szept. 24. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
52%

1)DC/DC átalakítás elegáns, és jó hatásfokú módja a kapcsolóüzemű táp.

Néhány ilyen csip: TS2576-5, SK8085, LM2574, LM2596, MP2303, UC3842.


2)Ha Pesten járok, a Lomexnél (Lehel utca) szoktam vásárolni.


3)" kondenzátor teljesítményét" - Valószínűleg kezdő lehetsz, ha ilyen zöldséget írsz. Nem baj, senki sem születik rögtön szakembernek.

Viszont kezdőnek egy kapcsolóüzemű ketyere túl nagy falat.

Ha nem titok min dolgozol, talán van egyszerűbb megoldás is.

2017. szept. 25. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, megírom min dolgozom :) van egy 3 fázisú házi generátorom olyan szélgenerátoros, 9 tekercs 12 mágnes. Egy coilgun t akarok ezzel üzemelni, van egy tekercsem aminek ez ellenállása 0,2 Ohm és van vagy 10 db 2,5 V 1 F os kondim. Ezeket szeretném tölteni a generátorral és a lehető legnagyobb erővel a tekercsre küldeni. Javítsatok ki ha tévesek, de úgy tudom hogy a tekercseknél annál nagyobb lesz a mágneses erő minél nagyobb áram folyik rajta,jó meg a menetszámtól is függ, de hogy a feszültség annyira nem játszik benne szerepet. Erről lenne szó.
2017. szept. 25. 08:15
 6/21 anonim ***** válasza:
Kérdező azért te jelentősen tévedsz... A tekercseken folyó áramot a tekercsre kapcsolt feszültség (is) meghatározza (ld. Ohm törvénye, Hurok Tv., csomóponti Tv). Nézz utána az induktivitás definicióinak (Ui=L*di/dt röviden leegyszerűsítve). Ráadásul impulzus üzemben (amire te szeretnéd használni) laikus számára "érdekesen" viselkedik egy tekercs. Gyakorlatilag amikor ráadod a feszültséget akkor szakadásként fog viselkedni (ha légmagos a tekercs), azaz nem igazán fog megindulni rajta az áram. Ide neked nem egy DC-DC konverter kell, hanem egy megfelelően méretezetett meghajtó áramkör. Itt még az is bonyolítja a helyzetet, hogy ahogy elhalad a tekercsben amit ki akarsz lőni változik a tekercs induktivitása is. És most beütöttem a google-be a "coilgun"-t és ha megnézed sok-sok tekerccsel oldják meg, és azokat egy nem egyszerű vezérlő áramkör működteti, hogy a megfelelő jelalakú feszültség a megfelelő pillanatban érjen oda.
2017. szept. 25. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
Akkor kissé félre lettem tájékoztatva. Sajnos más fórumokon ezeket az infókat kaptam. Erre hivatkozva mondtak, [link] amugy meg vasmagos a tekercs, es magnes van beleepitve a lövedékbe igy ez nem egy szokvanyos coilgun. Az ohm törvénnyel tisztában vagyok csak akkor rossz infót kaptam. Ezek szerint nem csak az áramerősség a lényeg hanem a feszültség is befolyásolja az elektromágnes erősséget?
2017. szept. 25. 10:06
 8/21 EagleHUN ***** válasza:

Vannak ám felületszerelt izolált (kompakt) DC-DC konverterek is. Nem kell építeni. Sőt nagyméretű különtápot sem kell megvásárolni.

Igaz áramerősségük terhelhetőségük ezeknek az "alkatrészeknek" nem túl nagy.

[link]

[link]

[link]


Mondjuk jó lenne tudni mire kell.

2017. szept. 25. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Köszi, fentebb megírtam mit szeretnék.
2017. szept. 25. 11:46
 10/21 anonim ***** válasza:

Kérdező 10:06-os kérdésedre. Az áram-feszültség-ellenállás összefügg. Ha van egy tekercs a rendszerben akkor a tekercsnek van egy soros ellenállása ("veszteség") van egy induktivitása, amire igaz, hogy az Ui=L*di/dt (ez minden időpillanatban igaz). Az is igaz, hogy a mágnes "erősségét" az átfolyó áram határozza meg, azaz minden időpillanatban az erő ami a testedre fog hatni a tekercsgeometrián (ami állandó) a tekercsen átfolyó áramtól fog függeni. Azaz F=k*i alakú lesz (ahol a k a tekercsgeometriától, vastól függő "állandó"). Ezek után könnyű belátni, hogy az áram egy adott időpillanatban csak a rendszerre kapcsolt feszültségtől fog függeni. Illetve az átfolyó áram meghatározza a feszültséget. Ld. fent. Azaz Rtekercs*i(+/-)L*di/dt lesz minden időpillanatban a tekercsen jelenlévő feszültség ahol L a tekercs induktivitása (hogy + vagy - van az L előtt az modell és számítási mód függő). Ez egy elég "csúnyácska" diff. egyenlet de megoldható. Ebből meg lehet határozni már azt is, hogy egy adott i-t függvényhez (ami neked a gyorsításhoz kell) milyen feszültség jelalak szükséges.


Nagyon leegyszerűsítve...

2017. szept. 25. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!