Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Villanybojlernél mit csinálna...

Villanybojlernél mit csinálna nyomásszabályzó szelep, ha kimaradna a visszacsapó szelep?

Figyelt kérdés

A kérdésem csupán elméleti, mivel mostanában kötöttem be a bojlert, és sokat logikáztam a víz áramlástechnikáján, egy dologra viszont nem tudok rájönni.

A hálózati nyomás után található a nyomásszabályzó szelep, azután pedig egy biztonsági, amely áll egy visszacsapó és egy biztonsági szelepből, mely 6,5 bar elérésekor elkezdi a külvilág felé engedni a vizet.


Külön létezik visszacsapó szelep, valamint talán létezik külön 6,5 bar-os biztonsági szelep is.


Ha a sorrend a következő lenne, hogy: pl. a bemenethez teszek egy 3 bar-os nyomásszabályzó szelepet, utána pedig egy 6,5 bar-os biztonsági szelepet, viszont a visszacsapót nem tenném be, ez esetben ha alacsonyabb lenne a hálózati nyomás mint 6,5 bar, visszafolyna a hálózat felé, vagy pedig a nyomásszabályzó mechanikája nem engedné? Illetve ami érdekesebb, ha nagyobb lenne a hálózati nyomás 6,5 bar-nál, abban az esetben visszafolyás nem lenne lehetséges, viszont mindkét esetben visszacsapó hiánya miatt a nyomásszabályzó szelep kimenetén 3 bar-t meghaladó nyomás miatt miképpen reagálna a nyomásszabályzó szelep?


Mire leírtam ezt a kérdést, rájöttem, hogy a nyomásszabályzó szelep a 6,5 bar-t meghaladó hálózati nyomás esetén meghibásodhatna, 6,5 bar-nál alacsonyabb nyomás esetében is, csak kisebb lenne az esély, ha esetleg az átfolyási iránnyal ellentétesen visszaengedne. Na, ebben a lényegi dologban kérnék megerősítést, vagy kijavítást, hogy mi is történne pontosan. :-)



2018. febr. 15. 03:44
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
65%
Én nem vagyok vizes, de a szelep az szelep. És minden arra szokott menni, amerre tud. Szóval a nagyobb nyomás felől a kisebb nyomás felé áramolhat. A nyomásszabályzó szerintem egy szűkítő, szóval inkább lassítja az áramlást(a kiegyenlítődést). A visszacsapó szelep gondolom azért van, hogy a nyomáskiegyenlítéskor/hőtáguláskor is legyen valami, ami elzárja a hálózati víztől. A biztonsági szelep meg azért, hogy ha túlnyomás alakul ki a hálózaton, vagy a melegítés miatt, az kifollyon.
2018. febr. 15. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
78%

#1: "A nyomásszabályzó szerintem egy szűkítő, szóval inkább lassítja az áramlást"


7. osztályos fizika: MEGBUKTÁL


Szóval: a nyomásszabályozó az egyúttal visszacsapó szelep is.

HA van nyomásszabályozó, akkor KELL biztonsági (csöpögő) szelep is.

Ha a hálózati nyomás bőven a megengedett érték alatt van, egyik sem kell.

2018. febr. 15. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Először is, mutasd már meg azt a fizikakönyvet, amiben nyomásszabályzó van! Mert érdekel hogy működik. Legalább mondja el tanár úr! Másodszor miért buktam meg fizikából? Legalább írd le, hogy mit állítottam, ami a fizikával ellentmond! Mert az, hogy szerintem mi a nyomásszabályzó, az nem mond ellent. És amit írtam róla, az se mond ellent a fizikával akkor se ha nyomásszabályzó nem az, aminek gondoltam. Amit amúgy valahol olvastam, nem magamtól szedtem. De mindegy, mert ha szűkítő lenne, azt csinálná, amit írtam.
2018. febr. 15. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 D.O.81 ***** válasza:

A biztonsági szelep alapból jár a folyamatosan víznyomás alatt álló bojlerekhez. A reduktor olyan helyekre kell, ahol a víznyomás meghaladja a 2-3 bar-t.A reduktor gyakorlatilag egy olyan csap, mely rugóerő ellenében különbözeti nyomásra működik. Ha a rugóerővel 2 bar nyomást állítunk be, akkor a rugó a szelepet a szabályozott oldalon kialakult 2 bar nyomás elérésekor lezár. Ha a nyomás ez alá csökken, akkor kinyit. Ez a koncepció egyben visszacsapó szelep is, mert ha a bemeneti oldalon a nyomás 2 bar alá csökken a szelepet a szabályozott oldali nyomás folyamatosan zárva tartja.

A biztonsági szelep, akkor kezd el nyitni, mikor a víz elér egy olyan hőfokot és úgy kitágul, hogy a légpárna ellennyomása a tartály tetején eléri, vagy meghaladja a 6,5 bar-t. Ekkor kezd el folyni a csurgalék csonkon a víz.

Normál működés esetén ez szakaszos, hibás reduktor, vagy vízköves biztonsági szelep esetén folytonos.


Üdv.

2018. febr. 15. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Szirty ***** válasza:

"és úgy kitágul, hogy a légpárna ellennyomása a tartály tetején eléri, vagy meghaladja a 6,5 bar-t."


Szerinted légpárna van a tartály tetején?

2018. febr. 15. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 D.O.81 ***** válasza:

Töltöttél már fel bojlert?

Mindig marad benne levegő, ha tetszik, ha nem.

Bár elismerem nem mindig tudok az elvárásoknak megfelelően fogalmazni...

2018. febr. 15. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Hú, mi van itt... :-) Köszönöm Neked D.O.81! :-)

Ha már megemlítésre került a légpárna, nem abszorbeálja egy idő után a víz?

Nem látok bele a bojlerbe, de leírom a megfigyelésem. Frissen feltöltve a bojlert számomra egyértelmű, hogy valamennyi levegő még megrekedt benne, ugyanis a bojlerre kötött csaptelep meleg ágának elzárása után körülbelül 1 másodpercig még hallani a bojler felé zajló vízáramlást, több napnyi használat után ez lerövidül, végül megszűnik.

A kérdés, hogy ezen hang megszűnése indikálhatja azt, hogy a víz esetlegesen abszorbeálja a megrekedt gázt? Vagy garantáltan mindig marad valamennyi a bojlerben. A bojler egyébként egy Ariston Velis 80 ECO, mely fektetve is felszerelhető, így is van üzembe helyezve, fektetve.

2018. febr. 16. 03:15
 8/11 anonim ***** válasza:
Egyrészt a hideg vízben van gáz, különben megfulladnának a halak. Másrészt amikor bekapcsol a fűtőszál, annak környezetében több mint 100°C-os a víz, ami miatt egyrészt kioldódik a gáz, és a tetejére megy, másrészt, gőz keletkezik, ami szintén a tetejére megy. Nagyobb nyomáson kisebb térfogatú lesz a tetején a gáz, és nem hallani, mikor bekapcsol, mert a nyomás miatt nem forr. Az a gáz szerintem nem jut ki könnyen, max. nagy nyomással, és erős áramlással. De úgyis újratermelődik.
2018. febr. 16. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

"Először is, mutasd már meg azt a fizikakönyvet, amiben nyomásszabályzó van! Mert érdekel hogy működik. Legalább mondja el tanár úr! Másodszor miért buktam meg fizikából? Legalább írd le, hogy mit állítottam, ami a fizikával ellentmond! "


"A nyomásszabályzó szerintem egy szűkítő, szóval inkább lassítja az áramlást"



Fizika: a folyadékokban a nyomás minden irányban gyengítetlenül terjed.


TE nézz utána szerintem. van minek.

2018. febr. 16. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Azért mondtam, hogy nem szabályozza a nyomást...
2018. márc. 1. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!