Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Igaz-e, hogy már régóta...

Android2 kérdése:

Igaz-e, hogy már régóta működnek atommeghajtású űrhajók?

Figyelt kérdés
Több nyugdíjas ismerősömtől hallottam, hogy az oroszoknak már az 1960-as években volt atommeghajtású űrhajójuk. Annak tényét azonban a rendszerváltás előtt a legnagyobb katonai titokként kezelték és kezelik manapság is. Egy űrkutatással foglalkozó nyugdíjas tudós barátom is megerősítette azt. Elmondása szerint azonban a rendszerváltás, illetve a szovjet csapatok kivonulása után hiába jelentette azt ő is az illetékes magyar hatóságoknak, azok nem csak hogy nem hittek neki, hanem még rémhírterjesztésre hivatkozva meg is fenyegették. Elmondása szerint ahelyett, hogy részletesen kikérdezték volna, még csak hallani sem akartak a témáról. Akár igaz mindez, akár nem, vajon miért számítana rémhírterjesztésnek, hogy az oroszoknak atommeghajtású űrhajójuk is van. Hiszen annak idején közel 20 évig még azt is elég jól tudták titkolni, hogy a 60-as években már atommeghajtású tengeralattjáróik is voltak.

2018. febr. 15. 16:16
 1/8 anonim ***** válasza:
22%
ha atommeghajtásnak nevezhető az atomreaktor által termelt árammal hajtott ionhajtómű, akkor igen
2018. febr. 15. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

"1954. január 21-én bocsátották vízre az Egyesült Államokban a világ első nukleáris üzemű tengeralattjáróját"

[link]


"az első szovjet atom-tengeralattjáró vízre bocsátása 1958-ban"

[link]

2018. febr. 15. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
65%

Ezer éve vannak atomreaktoros műholdak és egyéb űreszközök.


A marsjáróban is egy kis reaktor üzemel.


70 évig szolgáltatja az energiát.


Viszont meghajtásra alkalmatlan, max ténylég az ion hajtómű ami szóba jöhet.

2018. febr. 15. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 EagleHUN ***** válasza:
67%

Radioaktív izotópok bomlása által termelt hő és az ezt kihasználó átalakító (thermoelem) segítségével üzemeltetnek műholdakat és szondákat sőt ionhajtóművet is kipróbálták.


- De ez nem igazán nevezhető atomreaktornak, nem hasadást hanem csak bomlást érnek el és szabályoznak bennük.


- A hőtermelés egy része az elektronikát tartja melegen, más része a thermo elemeken át energiát szolgáltat az üzemeléshez. De ez egyik sem meghajtás! A kipróbált ionhajtómű kivételével.


- Szondákban (Voyager 1,2), speciális műholdakban (kémműholdak), felszínjáró alkalmatosságokban használnak (marsjárók) ilyesmit.

Ezek nem igazán nevezhetőek űrhajónak. Emberes űrhajón nem is használtak aktívan ilyesmit.


Szóval a válasz az hogy NEM!

2018. febr. 17. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 EagleHUN ***** válasza:
67%

#3-as az sem igaz hogy 70 évig mennének.

25-30 év.

A Voyagereknél már ki is kellett kapcsolni egy csomó funkciót mert már majdnem betekeredett végig az izotóprúd.

(Egy izotóp hengerbe teker beljebb egy izotóp rudat egy villanymotor ha kevesebb a szolgáltatott energia mint amire szükség van.)

Szóval a helyzeti jeladót hagyták még bekapcsolva. Így még pár évig követhető lesznek.

2018. febr. 17. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
93%

EagleHUN-nal egyetértve azzal egészíteném még ki a dolgot, hogy voltak (vannak?) olyan RTG-k, amelyek működéséhez igazi (gyors-neutronos) reaktor szolgáltatta a hőt:


[link]

[link]

2018. febr. 19. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Köszi az tényeket, nekem csak félinfóim voltak a témában...nem tudom a 70 év honnan rémlett.
2018. febr. 19. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 EagleHUN ***** válasza:
Köszi 6-os. A Kanadait én is meg akartam írni. A többinek egy része viszont nekem is újdonság volt. Nem tudtam hogy ilyen súlyos a helyzet.
2018. febr. 19. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!