Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A tapadási súrlódási együtthat...

A tapadási súrlódási együttható miért nagyobb a csúszási súrlódási együtthatónál?

Figyelt kérdés
2018. febr. 17. 20:28
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
72%
Kepzeld el ugy, mint ket, egymasba reszben illeszkedo, rucskos feluletet. Nyilvan sokkal nagyobb ero kell kimozditani ebbol az allapotbol, mint mar mozgas kozben 'atugratni' a hepehupakat egymason, amikor nem tudnak egymasba akaszkodni.
2018. febr. 17. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
36%

Kedves Kérdező!

A fizikát, mint természettudományt többféle szempont szerint osztályozhatjuk a felosztás tekintetében.

Ezek ismertetésére nem térnék ki.

Az egyik ilyen osztályozás azt jelenti, hogy van elméleti fizika és van kísérleti fizika.


Az elméleti fizika jó közelítéssel azt takarja, hogy bizonyos jelenségeket megvizsgálunk, és ahhoz modellt készítünk, amelyek egyrészt fizikai modellek, másrészt matematikaiak. A kísérleti fizika pedig azt jelenti, hogy komplett vagy egyszerű rendszereken méréseket végzünk, és a mérési eredményeket kiértékeljük, diagramot készítünk. Ehhez megjegyzendő, hogy ilyenkor sem hanyagolható el a modellalkotás teljes mértékben, mert pl. paraméterillesztési problémáknál ez külön követelmény.


Az általad említett példa azzal jellemezhető, hogy sok-sok mérést végeztek elődeink is, és ezekből kísérleti úton diagramokat készítettek.

Az eredmény kiábrándító, de igaz: Anyagminőségtől függetlenül a súrlódás ellenében mozgatott test megindításához nagyobb erő szükséges, mint az egyenletes mozgás fenntartásához.


Tipikus középiskolai kísérlet, amikor egy változtatható hajlásszögű lejtőn lecsúszó test mozgását vizsgáljátok. Ráhelyezzük a testet a lejtőre, majd a lejtő hajlásszögét növelve megfigyeljük, vajon mikor indul a test mozgásnak. Az a speciális szög, amikor elindul a test, tartozik a tapadási súrlódási tényezőhöz. A tapadási együttható a szög tangensével egyenlő. Az így elindult test jó közelítéssel a négyzetes úttörvény szerint halad, gyorsuló mozgást végez. Ahhoz, hogy a test mozgása állandó sebességű legyen, a lejtő szögét meg kell csökkenteni. Tekintve hogy a tangensfüggvény a 0-90° ig balról zárt, jobbról nyitott intervallumban szigorúan monoton növő, a megcsökkentett hajlásszögnél kisebb súrlódási tényezőt kapunk.


A válaszomban a méréstechnikai vonatkozásokra utaltam.

Ezen túl léteznek másfajta súrlódási modellek is, amelyek részletezésére nem térnék ki.

Amit középiskolában tanultok, az az ún. Coulomb-féle súrlódási modell.


Remélem, válaszom érthető és hasznos.

2018. febr. 18. 05:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
0%
#2 koszonjuk, Emese, az igazan hosszu, bicskanyitogatoan tudalekos, es tokeletesen hasznalhatatlan valaszodat.
2018. febr. 18. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Számomra érdekes volt és hasznos. Köszönöm.

Azért tettem fel a kérdést, mert a tankönyvemben csak az a "magyarázat" szerepel, hogy méréssel megállapítható. Nem taglalják a miértjét.

2018. febr. 18. 11:13
 5/14 anonim ***** válasza:
69%

#3-nak: Egyáltalán nem értem a reagálásod. Agresszív, voltodat éld ki inkább a való életben, ne ezen a honlapon, mert nem arra való.


De ezzel a hozzáállással nem fogsz az életben sem továbblépni, mindörökké egy lenézett senki leszel.


Nekem ez nem baj, az általad "tudálékos" és "használhatatlan" jelzővel illetett válaszom mögött legalább ott van, hogy vittem valamire az életben, mérnöki diplomám van, és ami mégfontosabb, ennek megfelelő munkahelyem is.


Te viszont örökre egy senki maradsz, aki másokat becsmérel, lenéz, veri a mellét, csak nincs mire.


Mellesleg a kérdésre adott válaszod is ELVI HIBÁS.


"Nyilvan sokkal nagyobb ero kell kimozditani ebbol az allapotbol, mint mar mozgas kozben 'atugratni' a hepehupakat egymason, amikor nem tudnak egymasba akaszkodni."


Ez egyáltalán nem nyílvánvaló. Tipikus sablonszöveg, amit bemagoltál az általános iskolai könyvből.


De hát manapság nem is nagyon várnak el az iskolákban használható tudást, meg lehet élni abból (egy darabig) hogy bemagoljátok, de nem értitek, mit mondtok vissza, és közben gondolkodni sem tudtok.



Az eredeti kérdéshez még annyit tennék hozzá, hogy a jelenségkörrel kapcsolatosan a tribológia foglalkozik. Tribológiai szakkönyvek elemzik azt pl. hogy a súrlódás hogy függ a sebességtől.

A kérdésre a válasz is ebben keresendő, hiszen a test megindításakor zérus sebességről egy konst. sebességre kell felgyorsítani a testet.


Örülök, ha a kérdezőnek hasznos amit írok, legalább ő szeretne tanulni, és érdeklődő is.



Egy ilyen goromba reakció után viszont, amelyet a #3-as tett, sajnálhatóak azon jövőbeli kérdezők, akik hasznos válasz nélkül maradnak, bejegyzésem hiányából fakadóan.


Mert ugye ha az ember szakmai tudását egy, a szakmában járatlan laikus és primitíven viselkedő tróger ember, az illemszabályok tekintetbe vétele nélkül bírálja, akkor a jövőben majd nem fog lesüllyedni arra az alvilági szintre, amelyet az ilyen senkik, mint a #3-as képviselnek.

2018. febr. 18. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

'legalább ott van, hogy vittem valamire az életben, mérnöki diplomám van, és ami mégfontosabb, ennek megfelelő munkahelyem is. '


Imadhatnak azon a munkahelyen. Egy kejhompoly lehet ilyen fennhejazo, szorszalhasogato, minden szoba belekoto, a kakan is csomot kereso pojacaval egyutt dolgozni - mar ha igaz lenne egy szo is belole...

2018. febr. 18. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

A főkérdésre:

Muszáj nagyobbnak lennie, hiszen ha kisebb lenne, akkor a tapadási súrlódás nem is létezne. Akkor egy adott tárgy egy felületen a legkisebb erőhatásra is elmozdulna, mintha "tökéletes" jégen vagy légpárnán csúszna.

2018. febr. 18. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
#7 voltam, és rosszul fogalmaztam. Nem biztos, hogy légpárna effektus lenne, tehát akár nagy is lehet a csúszási surlódási együttható, de lényeg, hogy minimális erőhatásra is elmozdulna valamennyit. Egy lejtőn pl. semmi nem maradna egy helyben.
2018. febr. 18. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Egyenlő is lehetne. Miért nem az?
2018. febr. 18. 18:52
 10/14 anonim ***** válasza:

"Imadhatnak azon a munkahelyen. Egy kejhompoly lehet ilyen fennhejazo, szorszalhasogato, minden szoba belekoto, a kakan is csomot kereso pojacaval egyutt dolgozni - mar ha igaz lenne egy szo is belole..."


Szerintem az általad említett jelzők elsősorban rád illenek. Mellesleg kár lenne vitát nyítni arról is, hogy az arrogáns jellegű és a rosszindulatú megnyílvánulások sokasága tőled származik. Tele tömérdek mennyiségű gonoszsággal.

2018. febr. 18. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!