Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Van két laptopom. Egyik...

Van két laptopom. Egyik akksija 11,4 v,6600A, a másiké meg 10.6v,4400A. Akkor hogy van az, hogy a gyári töltőjük mindkettőnek jelentősen nagyobb feszűltségű (19 volt)?

Figyelt kérdés
Hogyan bírják ezt a feszűltséget az akksik? (Li-ion akksik).Hisz pl ha egy 12 v-os savas akksit töltünk, akkor a töltő feszültsége nem megy fennebb kb 14,5 voltnál.
2018. máj. 31. 17:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Van a laptopban külön töltőáramkör,az lekezeli ezt a feszültséget.

Egy mobilba is az 5v-os USB-t csatlakoztatod, amikor a li-ion aksi max. töltési végfeszültsége 3,7V. Ha rámenne direktben az 5V, akkor lennének ám igazi robbanó mobilok.

2018. máj. 31. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Értem,köszi.
2018. máj. 31. 19:32
 3/4 Walter_Dornberger ***** válasza:
67%

ad #1:


A válaszoló a lényeget hagyta ki.

Szemérmesen ennyit ír:

"Van a laptopban külön töltőáramkör,az lekezeli ezt a feszültséget."


Először is: a töltő üresjárati feszültsége, névleges teher melletti kapocsfeszültsége mindíg nagyobb, mint az akkumulátor, amit tölteni szeretnénk. Hogy a töltőáramkör egyszerű , olcsó lehessen.


Másodszor:

A valamirevaló töltőáramkörök nagyobb feszültségből kiindulva (általában de nem mindíg) áteresztő módban működő szabályzóelemet tartalmaznak, ami figyeli az átfolyó áram erősségét, esetleg az akkumulátor hőmérsékletét mérő ellenállás értékét, valamit az éppen aktuális TÖLTÉS közbeni kapocsfeszültséget.

Az ilyen áramköröket nem tartalmazó töltők általában már nem számítanak korszerűnek.

harmadszor:

Ez azért kell, hogy az akumulátor által megkívánt kapocsfeszültség-töltőáram karakterisztika szerint töltődjön. Ha növelnénk a túlfeszültséget, egy határon túl nem nő a töltőáram (egyébként a túl nagy töltőáram is károsítja az akkumulátor elektródjait) hanem például az elektrolit bomlik, ami szintén a kompakt akkumulátorok tönkremeneteléhez vezet)


Tehát, a hosszú élet titka a szabályozott töltés, ehez szükséges a nagyobb feszültség, ebből lehet szabályzással kialakítani a töltöttség fügvényében éppen szükséges értéket.

(ez általánosan igaz az akkumulátorokra, típusonként (ólom, lugos, NiMH, LiPol esetére is, csak más más értékekkel, és érzékenységgel) valamint (lehet DC/DC konverter használatával kisebb feszültségről is tölteni, de ez drágább, bonyolultabb és NAGYOBB áramot igényel, ami a töltők vezetékeinek vastagság növekedését okozza, ami nem szép)



Ezekután, amit még tudni kell ezekről:


Az akkus készülékek energia ellátó része (tápegysége) általában egy DC/DC konverterrel kezdődnek, ami kapcsolóüzemű, hogy a szükséges 5V működtető feszültség mellett a az akku feszültség (10-11) volt körüli értéke közti különbséget ne disszipációval hanem gazdaságosabb, (energiatárolós kapcsolóüzemű módon) csökkentsék.

Ez azért is van, mert az üzem során az akkuk kimerülésével csökken az kkumulátorok kapocsfeszültsége, és e csökkent érték mellett is biztosítani kell a tápfeszültség stabilitását. Ha ez áteresztő típusú tápegységgel, stabilizátorral működne, az akku töltésének kb felét hőként el kellene disszipálni, ami lényegesen kisebb üzemidőt jelentene ugyanazzal a kapacitású akkumulátorral.

Tehát, a laptop táplálás szempontjából általában mindegy az akkumulátor kapocsfeszültsége, amíg az üzemel. Ha a töltő kellően inteligens, akkor mindkét akkumulátort képes kezelni.

A kérdésre a rövid válasz: a töltők az akkumulátor karakterisztikájának megfelelően töltenek, és töltés közben a szükséges feszültségen szabályozzák a töltőáramot.

Kiegészítés:

Pontosan ezért kell tudnia a töltőnek, hogy milyen akkut tölt, mert a töltőfeszültség-töltőáram karakterisztika az akkumulátor típusjellemzője.

2018. jún. 1. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi
2018. jún. 2. 07:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!