Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a kémiai eredménye a...

Mi a kémiai eredménye a polisztirol (laticel, hungarocel) acetonban történő feloldásának?

Figyelt kérdés
Sok a polisztirolhulladék a lakásban, és gondoltam feloldom acetonban, így könnyebben kukázható. De nem szeretnék valami káros anyagot a kukába dobni, és a Google-ben nem találtam semmit. Jó ötlet ez egyáltalán?

2018. jún. 10. 16:57
 1/5 anonim ***** válasza:
55%

??????????

Mégis miért akarod feloldani acetonban? Dobd ki a kukába vagy a műanyagos szelektívbe úgy ahogy van. Mitől könnyebben kukázható acetonban oldva?? Az aceton amúgy a környezetre káros. Meg amúgy elpárolog egy perc alatt. Meg az oldatod valami trutymó lesz, ami határozottan nehezebben kezelhető, mint a szilárd forma. Meg aránylag értékes az aceton ahhoz, hogy kidobd.

Nem jutott eszembe egyetlen előnye se ennek az ötletnek, ellenben hátránya rengeteg. Szóval én nem javasolnám.

2018. jún. 10. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Walter_Dornberger ***** válasza:
100%

az oldás eredménye bármilyen eglepő, polisztirol.

(az aceton elpárologtatása után polisztirol film képződik, sokszor igy lehet egyébként össze nem ragasztható műanyagokat saját anyagával ragasztani.

(keresni kell egy oldószert, ami oldja, belereszelni az anyagból hulladékot, majd arra alkalmas módon a ragasztandó felületre juttatni és összeilleszteni a darabokat.)

Sokszor, habosított rendszerekben ("hungarocell") ez nehézséget okoz, mert a ragasztó oldószere feloldhatja a ragasztandó anyagot és ragasztás helyett nagyobb lyuk keletkezik. Ezért írtam h "alkalmas módon" kell a felületre juttatni. PVC így ragasztható THF ben oldott PVC porral például.)

2018. jún. 10. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Walter, köszönöm. :) Igen, aztán nekem is leesett, hogy itt csak oldódás történik, nem kémiai változás, a málnaszörpből sem lesz más, csak málnaszörp, ha elpárolog a hozzáadott víz… :D


1-es, a válaszaim:

1. Azért akarom feloldani acetonban, mert tele van levegővel, és így a kukában a levegőt is kidobom, pont mintha nem nyomnám össze a PET-palackokat, márpedig ugye a hulladékelszállítás pénzbe kerül, és csak a kuka tartalmát viszik el. Az a bizonyos trutymó legalább nem úszik majd az óceánok felszínén…


2. Ha az aceton elpárolog belőle, akkor az hogyan lehetne káros a környezetre? Maró acetongőz fog terjengeni a levegőben?


3. A polisztirol nem műanyag ("Szelektív gyűjtőszigeten nem elhelyezhető, csak hulladékudvarban leadható."), de legalább akkor ne egy felfújt hab formájában kerüljön a kukába. Ugyan sikerült már japánoknak vagy kínaiaknak olyan lisztkukacot kitenyészteniük, amely képes megemészteni a polisztirolt (és még emberi fogyasztásra is alkalmas marad a kukac), viszont ebből még nem készült ipari megoldás.


Az aceton ára már egy érdekes szempont. Jó lenne olcsóbb alternatíva az oldószerre. Egy próbát megér, legfeljebb nem lesz másodk.


Viszont így közben megtudtam, hogy hulladékudvarban leadható, az meg van a közelben, úgyhogy majd arra járok. :)

2018. jún. 11. 05:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Polisztirol hulladék acetonban való oldásával polisztirol-lakkot kapsz.

Ha kidobod, csak az ökológiai lábnyomod növeled.

Ha az így készült lakkot odaadod egy barkácsoló embernek, (esetleg kisebb ház körüli javításért cserébe) a polisztirol hulladékot újra-hasznosítottad. (Recikláltad.)

- - - - -

Az acetonnal légy óvatos! Gőze ugyan nem maró, de szédülést, fejfájást, hányingert okoz akár 4 - 8 órás lappangási idő után is.

A polisztirol oldását szabadban végezd! Mind az acetont, mind a polisztirol-oldatot jól záródó edényben tárold!

2018. jún. 11. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm, 4-es. Így akkor inkább elviszem a hulladékudvarba, kevesebb macera… :)


Köszönöm az eligazítást!

2018. jún. 12. 15:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!