Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hány százalékos sósav oldat...

Hány százalékos sósav oldat váltja ki a 20%-os ecetet?

Figyelt kérdés

Erősségre 20%-os ecet oldattal egyező erősségű sósavas vizes oldatot szeretnék létrehozni. Idáig még csak ecettel oldottam vízkövet, viszont jelen esetben négy liternyi mennyiséghez gazdaságosabb lenne a sósav, már amennyiben kiválthatom az ecetet vele. Egy nagyon régi, krómozott, vízkőtől összes alkatrésze beszorult kádtöltő csaptelepet szeretnék vízkőmentesíteni, amihez legalább egy napra savas oldat alá kell merítenem, legalábbis ecet esetén.

A csaptelep nem biztos, hogy valaha is vissza lesz szerelve, rossz állapotú, de nem szívesen dobnám ki, vésztartaléknak még megtartom.



2018. aug. 26. 00:01
 1/6 anonim ***** válasza:
A sósva tönkre marná a krómozott csapot.
2018. aug. 26. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Az a baj, hogy a pH-ra ugyannnyi sósavban nagyon kevés a sósav, azaz már kevés vízkőtől is elfogyna. Töményebb sósav meg a fémet is marná.
2018. aug. 26. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Ez esetben akinek volna olcsóbb alternatívája az ecet kiváltására, az ne tartsa magában. :-)

2018. aug. 27. 06:13
 4/6 anonim ***** válasza:
Ha ecettel bevált a vízkőmentesítés nálad, akkor ne térülj el az ecettől! Az én javaslatom a következő: végy 2 liter 20%-os ecetet a Tescoban. [link] 400 Ft lesz. Ezt hígítsd forró vízzel a kétszeresére. És ebbe az 50-60 fokos oldatba merítsd a vízköves alkatrészeket. A meleg reakciósebesség növelő hatású. Minden 10 Celsius fok hőmérséklet emelkedés duplájára növeli a reakció sebességet. Olyan edénybe tenném, hogy ha kihűlt, még vagy 2-3 alkalommal tudjak melegíteni rajta rendesen.
2018. aug. 27. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsot, utolsó!

Jó tudni erről a 10 fokonként duplájára növő reakciósebességről. :-)

Jelenleg egy műanyag vödörbe tettem, melyet letakarni tervezek, hogy ne lehessen érezni az ecet szagot. Legújabb ötletem, hogy találjak egy jó erős műanyag nejlont, amibe belefér a csaptelep, el tudom kötni, és körbe tudom rakni támasztékokkal, így elegendő lehet 2 liter 20%-os ecet is.

2018. aug. 27. 20:18
 6/6 anonim ***** válasza:
Olcsó foszforsavas vízkőoldó jó krómra. Néhány 20 perces kör, semmi szag, gumikesztyű, védőszemüveg, bőséges öblítés.
2018. aug. 27. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!