Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A Coca Cola nevű üdítőitalban...

A Coca Cola nevű üdítőitalban mennyi foszforsav van oldva?

Figyelt kérdés

Állítólag jó vízkövet oldani, én ritkán iszom, ezt kipróbálni pedig nem fogok külön venni.

Ha a Cillit vízkőoldót nézzük, abban azt hiszem 5%-nyi foszforsav van. A leírása azt írja ha szembe jut, toxikológiára kell menni. A foszforsav indokolja a toxikológiát vagy más egyéb összetevő?

Kicsit eltértem a tárgytól, de nem akartam külön kérdést ennek is szentelni. Tehát a kóla egyáltalán a foszforsavtól volna képes vízkövet oldani vagy más összetevőjétől?



2018. szept. 15. 15:01
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

A Coca Cola foszforsav tartalma – ha jók az értesüléseim – elhanyagolható. Az üvegen nincs ráírva a konkrét mennyiség, márpedig E-számos anyagok esetén 0,01% alatt nem kötelező konkrét mennyiséget kiírni.


Viszont vízkőoldás szempontjából nem a foszforsav, hanem úgy általában a pH érték számít, amit inkább a szénsav, esetleg a citromsav sokkal jobban meghatároz. A Coca Cola pH értéke 2,5. A klasszikus Pepsié is. A diétás Pepsi pH értéke 3,0. (Forrás: [link] ) És ez nem kevés…


Viszont összehasonlításképpen:

[link]


A Coca Cola nem sokkal savasabb, mint egy frissen préselt meggylé. A szódához, narancsléhez képest sem sokkal savasabb. Viszont a Coca Cola gyengébb, mint a citromlé. A gyomorsav viszont jóval erősebb sav.


Hogy ha Coca Cola megy a szemedbe, nem tudom, mennyire érdemes orvoshoz fordulni, de az biztos, hogy ha valaki szemrehányást teszt neked, akkor érdemes, mert a gyomorsav nagyon erős.


Viccet félretéve. Igen a Coca Cola erősen savas ital, rozsdamarásra is alkalmas. De sok erősen savas italt fogyasztunk amúgy is, kicsit túl van lihegve a dolog.

2018. szept. 15. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
83%

A Coca Cola-ban kb 170 mg/l foszforsav tartalom van, ami ugyebár 0,17%-os tartalmat jelent.(Ne ragadjuk le olyan apróságokon, hogy az egyik tömeg, a másik pedig térfogat, nagyságrendekbe jó ez a százalék, akinek perverziója a kémia számoljon utána pontosabban)

Ami pedig a toxikológiát illeti, abban nem vagyok biztos, de valószínűleg a vegyszer erős maró hatása miatt írja, nem önmagában a 5%-os foszforsav, hanem az egyéb összetevőkkel együtt pl.: a szulfámsav

már simán van olyan magas a PH-ja, hogy veszélyes legyen. A 15-20%-os ecet-re is hasonló biztonsági figyelmeztetések vannak írva(szintén kiváló vízkőoldó).

Ami pedig a Kóla vízkő oldó hatását illeti, az a foszforsav, citromsav, és szénsav kombinációjából adódó erős savasságának tudható be.

2018. szept. 15. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
47%
Ha a buliból megmaradt Coke-ot egy-két napnyi kerülgetés után végül kiöntöm a budiba - egy kis keféléssel még a perem alá is felviszem. Néhány perces hatásidőt hagyva ha lehúzom, egy ragyogóan tiszta WC csészévé változik a budi.
2018. szept. 17. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Wadmalac ***** válasza:
100%
Valamikor régen valahol láttam olyan adatot, hogy a kóla foszforsav-tartalma olyan magas, mint egy rozsdaoldó-passziváló szeré. Sokáig el is hittem. De valójában ez annyira nem igaz, hogy a két koncentráció közt olyan jó ezres szorzó van.
2018. szept. 18. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!