Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vezeték méretezés kertesházban...

Vezeték méretezés kertesházban: lehet-e a nulla vezeték vastagabb méretezésű mint a fázisok?

Figyelt kérdés
Kertesházban villanyszerelő a külső villanyszekrényből áthúzta nekünk a 3x16A - t a konyhánkban lévő külső elosztódobozig. A vezeték a padláson megy, kb 25 hosszú. Az áthúzott vezeték 5x2.5 mm2. Felmerült bennem a kérdés, hogy a nullának elég-e a 2.5mm2? Ha mindhárom fázist leterhelem, akkor a nullán nem lesz túl nagy a terhelés? Megtehetem azt, hogy a nullát kicserélem mondjuk 4 mm2 - re? Vagy a 25m-es táv miatt megtehetem-e azt, hogy L1, L2 és L3 - nak berakok 4 mm2 - est, PE - nek marad a 2.5 mm2 és N - nek 10 mm2?

2019. máj. 13. 09:28
 1/10 anonim ***** válasza:
68%

A három fázis egymáshoz képest eltolódott, ezért ha mindhárom fázis egyformán terhelődik, a nullvezetőn egyáltalán nem folyik áram :)

Tehát jó így, hogy azonos vastagságú a nulla, mert azon se folyik több áram, mint a fázisokon.

2019. máj. 13. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Tak ***** válasza:

:)


5x2,5mm2 25 méter.


Van egy mosógépem,1 fázis, 16A folyamatos terhelés, bekapcsolom, 3680W,

Van egy hősugárzóm,tél van,1 fázis 16A,bekapcsolom,folyamatos terhelés,3680W,

Van egy villanyrezsóm,főzök is ebédre 1 fázis 16A folyamatos terhelés , 3680W.


Mi fog történni?

2019. máj. 13. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
2/2-est nem értem. A 2.5mm2 kevés 25m - en (minden szálnak), vagy a nulla lesz kevés?
2019. máj. 14. 07:29
 4/10 anonim ***** válasza:

Én is kivi vagyok a magyarázatra. :)

A 2,5 mm2 a 25 méterre... hát, lusta vagyok utána nézni, hogy a feszültségesés számító programok miért nem adnak egyforma eredményt, de amúgy 6 V körül lenne a legnagyobb feszültségesés (ha egy vagy két fázis terhel). Ez csak akkor lenne probléma, ha a hálózat végén lennél, és eleve a szabványos tartomány legalján tartózkodnál sokat.

2019. máj. 14. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

1./ Az a gyakorlatban már nagyon régen volt igaz, hogy a három fázis szimmetrikus terhelés esetén kiegyenlítődik. A mai fogyasztók esetén ez nem minden esetben (hangsúlyozom nem minden esetben, lepontozóktól kérek írásos indoklást) igaz. Az oka, hogy rengeteg elektronikus eszközt használunk (népszerű néven, inverter, kapcsoló üzemű tápegység, LED-es világítás, indukciós főzőlap, mikrhoullámú sűtő, egyes kenyérpiritók /hogy csak a konyhánál maradjunk/, de a mosógépek is már inverteresek). Így a nullán nem 0 fog folyni szimmetrikus esetben sem. Mértünk 1,4-1,6x null vezető áramokat is már ilyen környezetben.


2./ Az 5x2,5-es vezeték 3x16A-re még ha a nagyobb null áramot veszem akkor határesetben elegendő (elméletileg kb. 20A körüli a tényleges terhelehtősége az 5x2,5-esnek, bár függ a telepítés módjától, de általában 20A körül van, szerencsétlen esetben lehet ennél kevesebb is).


3./ két probléma van a hossz miatt nagy lesz a feszültség esés, a másik, hogy nyáron egy padláson gyakori az 50-55-60 fokos hőmérséklet ahol már a 2,5-es vezeték terhelhetősége elég csekély (most kéznél csak egy régebbi szabvány van itthon, de majd Sztrogoff kolléga kijavít, ebben még 60 fokra 50%-os terhelhetőség csökkentés van előírva, azaz máris csak kb. 10A lesz a tényleges terhelhetőség!). Kivéve ha a padlás temperált és garantálja valami, hogy nyáron nem lesz 30 foknál melegebb.

2019. máj. 21. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Hát, ha ilyen körülmények között is nagyobb a nullavezető árama, akkor abból kell kiindulni.

Nálam csak a lapok és a sütő van egy három fázisú rendszeren, de holnap megmérem.

2019. máj. 21. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm az infókat. És amennyiben a szaki lecseréli a padláson futó 25m hosszú 5x2.5 - ös kábelt 5 darab külön futó 4mm2 - es mcu kábelre? A padláson nyáron valószínűleg lesz kb 40 fok. 50-et nem becsülnék, de 40 biztosan.


Kérdésem, hogy a 4mm2-es vezetékek

- közül a nulla így biztonságos lesz-e a 3x16A tekintetében

- továbbá a 25m hossz, a 40 fok hőmérséklet tekintetében a 4mm2 elég-e a feszültségesés határértéken belül tartására? (16A)

2019. máj. 22. 07:43
 8/10 A kérdező kommentje:
Vagy nemes egyszerűséggel legyen 5 darab 10mm2-es vezeték kihúzva? Igazából ezen nem akarok spórolni, egy olyan megoldást akarok ami biztos/biztonságos a fentiek tekintetében.
2019. máj. 22. 08:38
 9/10 anonim ***** válasza:
De hát nem lett lepontozva... :D
2019. máj. 22. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Tak ***** válasza:
Nem is azért írtam,hanem a pontrendszer érthetősége-átláthatósága miatt.
2019. máj. 22. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!