Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem szabályozzuk a...

Miért nem szabályozzuk a Duna/Tisza folyását?

Figyelt kérdés

A kérdés apropója, hogy jelenleg 500 km hosszan van árvízvédelmi készültség és ez az elmúlt sok évben is így szokott lenni ezidőtájt.


A kérdésem, hogy ha folyton árvíz van, akkor miért csak passzívan védekezünk ellene homokzsákokkal? Miért nem szabályozzuk inkább a folyó folyását, ahogyan arra több példa is volt már a történelem során, hogy ne alakulhasson ki árvíz? Mi annak az oka, hogy ez egyáltalán fel sem merül? Valamilyen technikai nehézség? De hiszen sok száz évvel ezelőtt fejletlenebb volt az ipar, mégis megoldották.



2019. máj. 26. 21:18
1 2
 1/14 b1812567 ***** válasza:
100%

De hiszen szabályozottak a folyóink.


Egyrészt a folyók folyásának megváltoztatásával (kanyarulatok levágása, stb), másrészt vízlépcsőkkel.

Bár az előbbi adott esetben még ronthat is az árvízi helyzeten.

És sok száz évvel ezelőtt is voltak árvizek. Sőt.

2019. máj. 26. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%

A folyóvizek már csak ilyenek. Bizonyos időszakban kiöntenek. Van nekik árterületük. A bibi csak ott van, hogy ahol nagyon sokáig nem ért el a folyó az árterületen, ott az emberek úgy gondolták, ott már soha többet nem lesz víz. Aztán egyszer csak lett víz és jött a siránkozás, hogy elöntötte az árvíz a házakat.

Egy teljesen egyenes folyó is képes kiönteni, ha hirtelen a sokszoros vízmennyiséget kell elszállítania.

2019. máj. 26. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
#1: Voltak árvizek régen is, ezért kezdték el szabályozni a folyókat. De most ismét elkezdődött az egész folyamat elölről, egyre súlyosabbak az árvizek. 10 évvel ezelőtt emlékeim szerint nem volt ilyen, hogy több száz km-en keresztül készültség volt. Logikus lépés lenne tehát további szabályozásokat eszközölni, nem jól gondolom?
2019. máj. 26. 22:27
 4/14 anonim ***** válasza:
85%
Kapaszkodjál: szabályozzuk.
2019. máj. 26. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
88%
Rosszul emlékszel kedves kérdező.
2019. máj. 26. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:
Teljesen lényegtelen, nem ez a kérdés lényege. A kérdés az, hogy ha látjuk, hogy a mostani szabályozás nem működik jól, mert folyton árvíz alakul ki, akkor miért nem szabályozzuk meg jobban a folyókat?
2019. máj. 26. 23:23
 7/14 anonim ***** válasza:
100%

Szabályozzuk a folyásukat, de itt lenne már az ideje hogy újabb védművek és szabályozási elemek épüljenek be a rendszerbe.


A nyári alacsony vízállás miatt szükséges mindkét folyó további duzzasztása. Árvízvédelmi szempontból szükséges lenne átmeneti tározók ( pl Cigánd ) helyett valami nagyobban és jobban hasznosíthatóban gondolkozni, pl egy csatornában.


Zágrábban az Odra-Száva csatorna egész jól bevált,ha nincs rá szükség akkor zöld terület, ha jön az áradás akkor viszont a Száva többlet vízhozamának jelentős részét el tudja vezetni a főágból, így a folyó nem mossa el a várost.


[link]


Nyilván egy(két/több) ilyen szükségcsatorna megépítése nem kis pénz, viszont a haszna óriási lehetne. Árvíz előtt okosan irányítva a Budapest alatti szakasz irányítottan apasztható még az árhullám megérkezése előtt és e miatt a felső szakaszon is kisebb problémákat okozna az áradás.


Folyamatos feltöltés esetén használható öntözővíz tartaléknak.


Régen másabb volt a helyzet, mert akkoriban elég volt a kanyarokat részben átvágni, a természet megoldotta a többit. Ma olyan komplex megoldásra van szükségünk ami megoldást jelent a nyári alacsony vízállásra és a tavaszi magas vízállásra egyaránt.

2019. máj. 26. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim válasza:
55%

Talán mert annyi vizet nem tudsz hová tenni ?

Gondolj már bele.

Áshatsz akkora gödröt amekkorát akarsz, hogy a felesleges víz oda menjen. És mikor már a Duna elbírja bele legyen eresztve vissza.

Nem vagyok tisztában a szintkülönbséggel, de nemhiszem hogy gátakat lehetne építeni.

Van neki x egység víz amit képes elvezetni óránként.

Ha ez kétszeresére nő, annyi vizet egyszerűen nem tudsz hová tenni.

Másrészt a folyók nem véletlenül folynak, ez a természet körforgása... Inkább örüljünk hogy a dunát még nem tettük tönkre ennél is jobban...

2019. máj. 27. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

A másik meg, hogy tudni kéne, mit jelent a szabályozás szó a valóságban.

Mit is?

Többek közt a mostani partvonalak átszabását.

Ami egyet jelent a mostani természetes (vagy a régi folyószabályozások óta "visszatermészetesedett") partvonal növényeinek, állati élőhelyeinek tönkretételével.

A Duna leginkább árvizeknek kitett területe főleg a Dunakanyar, ami csaknem kompletten természetvédelmi terület, vagy értékes horgász- és turisztikai terület.


A partvonalat nem bántó, távolibb gátépítések is ártanak, de még mindig jobb, mint végigirtani a partvidéket.

A dunakanyar most kezd valamennyire kilábadozni a Bős-Nagymaros kezdeti, majd félbemaradt előkészületeiből.


A történelmi Tisza-szabályozást sem lehetne ma megtenni, ahogy a Kis-Balaton tönkrevágását sem.

2019. máj. 27. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
Soha ennyire nem szabályoztuk a folyókat, mint ma. Viszont az árvízvédelmi érzékenység is évről évre finomodik. 40-50 éve lehet, hogy rá se hederítettek volna egy mostani árvízi helyzetre, mert max. pár falut elönt a víz, Mari néni úgy is az ártérbe építkezett, majd megtanulja, hogy elviszi a vagyonát az ár. Ma már amiatt is kiadják a készültséget, ha csak a határban levő focipályát akarja ellepni a víz és azt is csak akkor, ha a legrosszabb időjárás előrejelzési esemény fog megvalósulni (egyébként ez utóbbi az, amiben a legtöbbet fejlődtünk, ma már nagyjából pontosan tudják, hogy az elkövetkező 2-3 napban eső lesz).
2019. máj. 27. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!