Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Magyar szövegben a német...

Phoney kérdése:

Magyar szövegben a német főnév nagy- vagy kisbetűs?

Figyelt kérdés
Ha nincs honosított formája, tehát idegen szóként használom.
2019. nov. 15. 10:56
 1/7 anonim ***** válasza:
50%

Ez nagyon jó kérdés, erre nem mondhatják az okoskodók, hogy a Google a barátod, ugyanis ez a terület nincs szabályozva.


Általánosságban azt lehet mondani, hogy az alkalmi átvételt nem piszkáljuk: úgy írjuk le magyar szövegkörnyezetben, ahogy az eredetiben szerepel. Tehát ha azt írod (némi gúnnyal), hogy a kilencvenes években a Balatonnál többen árultak Maist, mint kukoricát, akkor a Mais maradhat nagybetűs. Hasonlóképpen mondjuk a cseh Hospodářské noviny napilapot nagy H-val, kis n-nel írjuk, nem változtatjuk meg a helyesírását, hogy megfeleljen a magyar címadási szabályoknak. Ugyanígy, az angol műcímeket is az ottani szabályoknak megfelelően, (majdnem) csupa nagy kezdőbetűkkel írjuk (kivételt jelent a the, az of stb.): You Could Be Mine.


Ellenpéldát is tudok hozni: az anschlusst kis a-val hozza a helyesírási szótár (hiszen a történelmi eseményeket kisbetűvel írjuk), de itt ugyebár nem alkalmi átvételről van szó.

2019. nov. 15. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
90%
Ha idegen szóként használod, akkor az eredeti nyelv helyesírásának megfelelően írjuk szerintem. Én még nem láttam idegen szóként használt angol szót elmagyarosítva magyar szövegben (pl. pendrájv, vincseszter). Ez alapján a német főneveket is nagy kezdőbetűvel írjuk, ugyanúgy, ahogy az ä-t vagy az sch-t is jelöljük. Az más kérdés, ha meghonosodott a szó, de nem ezt kérdezted.
2019. nov. 15. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 BringaManó ***** válasza:
40%

"Én még nem láttam idegen szóként használt angol szót elmagyarosítva magyar szövegben (pl. pendrájv, vincseszter)."


Nem láttál még olyat, hogy vincseszter? hogy fájl? hogy bifsztek? hogy kecsap? hogy bojler? hippi? hobbi? dzsungel? dzsessz? tonik? szoftver? hardver? stb. ...:

[link]

2019. nov. 15. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 BringaManó ***** válasza:

"nem mondhatják az okoskodók, hogy a Google a barátod, ugyanis ez a terület nincs szabályozva"


hát pedig pont arra lehetne mondani, hoyg a google a barátod – hiszen ami szabályozva van, abbak a szabályzatban kellene utánanézni, nem a guglin...

2019. nov. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
#3, a válaszomban is írtam, hogy a meg nem honosodott szavakról beszélek.
2019. nov. 15. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 BringaManó ***** válasza:
hát akkor sikerült ehhez két olyan "példát" választani, amelyek már jó ideje részei a magyar nyelvnek (mondhatni meghonosodtak), és az egyiket már hivatalosan is átírva használjuk (vincseszter)...
2019. nov. 15. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Estádio de Felchút ***** válasza:
0%
gugli a barátod
2019. nov. 16. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!