Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Sajátmárkás vagy saját márkás...

Sajátmárkás vagy saját márkás termékek?

Figyelt kérdés

2020. máj. 24. 22:32
 1/9 anonim ***** válasza:
75%

Külön.

De valószínűleg önálló szóvá fog válni, csak idő kérdése...

2020. máj. 24. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Annyira nem egyértelmű a válasz, mivel ez új szó és - ahogy gondolom te is észrevetted - mindkét változatot használják (pl. Müller egybeírja, Penny külön, agrárszektor egybe, Aldi külön, meto, auchan egybe, Vöröskereszt külön... :) )

Majd amikor kiadják a legújabb helyesírási szótárat, akkor kiderül melyik a helyes.

2020. máj. 24. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
57%

fene tudja, de nem hinném, hogy össze fog nőni, nem indokolja semmi az egybeírást... és akkora nagy "hagyomány" vagy általános nyomás nincs ez irányban.

még a "saját kezűleg" sem lett egybe, pedig azt szerintem eléggé egybemondjuk...


ha helyesen kell írni valahova, akkor írd külön,

ha forradalmárkodni akarsz, akkor írhatd bárhogy, akár kötőjellel is :-)

2020. máj. 25. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Mivel nincs jelentésváltozás, különírnám, de az egybeírást követelő tábor érve is érthető, hogy megkülönböztessük a saját( )márkás terméket attól a márkás terméktől, amely az illető sajátja. (Ahogy az egyszerű tőszámnévi előtagú, képzővel ellátott utótagú egyszerű szavakat is megkülönböztetjük egybeírással – magyarra lefordítva: hogy a kétliteres korsót ne lehessen két literes korsóként értelmezni.)
2020. máj. 25. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:

áh, ennél még az az érv is jobb lenne, hogy írjuk egybe, mert egybemondjuk...


a te érved alapján a piros ruhás lányt is pirosruhásnak kéne írni, hogy megkülönböztessük egy piros lánytól, akin ruha van...

vagy a kerek ablakos ház is kerekablakos lenne, hogy megkülönböztessük egy kerek háztól, amelynek van ablaka...


de ez nem így működik.


gyakran felmerül, hogy a "jelentésmegkülönböztető szerep" miatt _kellene_ egybe/különírni valamit, de ez félreértés: szó sincs róla, hogy minden kétértelmű dolgot meg akarnánk különböztetni egymástól valami spéci írásmóddal (pl. egybeírással)


a [link] sokkal szűkebb dolog, nem úgy van, hogy nyakló nélkül mindenfélét írjunk egybe, amiről úgy érezzük...


arról nem is beszélve hogy itt, a "saját(,) márkás termék" esetében még csak nem is valami gyakori kétértelműségről van szó, hanem az egyik jelentés egy nagyon ritka eset, amelyet a szövegkörnyezet amúgy is egyételműsít. ráadásul ha mégis meg akarnánk különböztetni, akkor az sem gond, hiszen a ritkább jelentésű "saját, márkás termék"-be általában vesszőt is kéne tenni (bár erre is lehet gyártani kivételt, tudom :-).

2020. máj. 27. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem az én érvem volt, csak egy korábban elfogyasztott információt böfögtem ide vissza. Én különíráspárti vagyok.
2020. máj. 28. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:

bocs, jogos, "az általad említett érv alapján"

:-)

2020. máj. 28. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Az én értelmezésemben:


Sajátmárkás termék: Olyan termék, amit az adott üzlet gyártat magának, saját címkézéssel.


Saját márkás termék: Olyan termék, ami a sajátom (pl. én vagyok a Samsung és a Samsung márkájú telefon az enyém, hiszen én magam gyártom) és márkás (tehát nem márkátlan, noname cucc; pl. egy maszek asztalos nem tesz márkajelzést a bútorára).

2020. máj. 28. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:

Értem – de ettől még indkolatlan az egybeírás.


Ha valakinek ez segít, akkor szerintük is:

[link]

[link]

2020. máj. 28. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!