Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kutyaszorítóban, vagy kutyaszo...

Kutyaszorítóban, vagy kutyaszorítóban-ban?

Figyelt kérdés
Ha láttam egy jelenetet a "kutyaszorítóban" című filmben, akkor azt hogy fejezem ki? " Láttam a kutyaszorítóba, hogy ..." vagy " Láttam a kutyaszorítóban-ban, hogy ..."?

2020. máj. 28. 17:58
 1/7 anonim ***** válasza:
40%
Láttam egy jelenetet a kutyaszorítóban.
2020. máj. 28. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
50%

Úgy szokták mondani, hogy "Láttam a Kutyaszorítóban", de nyelvtanilag úgy lenne helyes, hogy "Láttam a Kutaszorítóbanban". Hogy írásban ezt kötőjellel kellene-e írni, jó kérdés, de én szívem szerint kötőjellel írnám.

Az ilyen anomáliák elkerülése érdekében érdemes máshogyan fogalmazni, például "Láttam a Kutyaszórítóban cimű filmben", bár ez a hétköznapi nyelvhasználatban kicsit idegenen hat.

2020. máj. 28. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
92%

Maradjunk az első verziónál:

Láttam egy jelenetet a "Kutyaszorítóban" című filmben....és innen meséled amit jónak látsz.

Ez így teljesen egyértelmű.

2020. máj. 28. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
75%

Szögezzük le: az, hogy „láttam a Kutyaszorítóban” nem jó, hiszen nem Kutyaszorító a film címe.


Tehát mindenképpen kellene az a plusz -ban rag, méghozzá a szabály szerint kötőjellel. Persze úgy meg hülyén hangzik (bár helyes), úgyhogy célszerű kikerülni valahogy így: „láttam a Kutyaszorítóban filmben”, „láttam a Kutyaszorítóban egyik jelenetében”, „a Kutyaszorítóban egyik jelenete arról szól” stb.


A helyesírási szabályzat ezt írja:


200.

A címekhez a toldalékokat és az egyéb szóelemeket a következőképpen kapcsoljuk:

a) A ragokat és a jeleket a címekkel általában egybeírjuk, például: az Autóséleté, a Kritikában, a Geodézia és Kartográfiát, a Számadásnak, a Nemzeti dalt, Arany Toldijában. A ragra végződő és a valamilyen írásjellel lezárt címekhez a ragokat és a jeleket kötőjellel kapcsoljuk, például: a Légy jó mindhalálig-ot; a Szülőföldemen-ben; Juhász Gyula versének, a Szerelem?-nek, illetve Jókainak „Az arany ember”-e. Hasonlóan járunk el az internetcímek esetében is, például: a hvg.hu-n, az index.hu-t.

Ragos címek további toldalékolását célszerű elkerülni, például így: Petőfinek a Szülőföldemen című versében.

2020. máj. 29. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Ez tök jó, hogy lepontoztok és idézitek a szabálykönyvet, de a való életben nem így beszélünk. Teljesen jó az, hogy "láttam a Kutyaszorítóban". Ebből mindenki megérti, hogy a "Kutyaszorítóban" c. filmben láttam a jelenetet. Gyakorlatilag ugyanaz a helyzet, mint a vakond, vakondok, vakondokok esetén.
2020. máj. 29. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
66%
Persze, ez így mind jónak tűnik. Csak ne feledjük el, hogy van, akinek a kutyaszorító szó csak egy adott szituációt jelenthet. Vagy pl. nem is tudja, hogy ez egy film címe.
2020. máj. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Persze, a köznapi beszélt nyelv nyilván nem mindig követi a szabályokat, de ahhoz nem is szoktunk tanácsot kérni. Gyaníthatóan a kérdező is arra volt kíváncsi, hogyan helyes.
2020. máj. 29. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!