Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha léteznek Alpok és Andok,...

Ha léteznek Alpok és Andok, akkor az egyes hegyek neve bennük Alp és And?

Figyelt kérdés

2020. júl. 8. 11:14
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Az Alpok angolul Alps, olaszul Alpi (azaz többes szám), tehát valóban lehetne gondolni, hogy több Alpról van szó. Ennek ellenére nincs több Alp, ez egy többes szám, egyes szám nélkül. Kicsit mint a Biblia meg az Opera.

Az Andok az csak magyarul látszik többesszámnak, ez a hegység nemzetközi neve. (Vagyis angolul nem Ands.)

2020. júl. 8. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Az Andok miért nem többes szám? (angol cikkekben is többes számként van kezelve, "The Andes are the longest mountain range...", vagy pl. franciául "Les Andes", stb.)
2020. júl. 8. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Lehet igaz, az is többes szám, pedig még rá is kerestem angolul hogy biztos jól emlékeztem-e. Valamit nem jól állítottam be, no.
2020. júl. 8. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 BringaManó ***** válasza:
100%
a biblia meg az opera (meg a média meg a fólia meg a trófea meg a beatles meg a new york times meg a rolling stones...) más, mert ott nem magyar többesjel van a végén (–> így nem is érezzük többes számnak, tehát nem az).
2020. júl. 10. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
100%
Az "alp" szó az azóta már elfelejtett ligúr nyelvben legelőt, magashegyi legelőt jelent. Ebből viszont volt jópár így alapból többesszámot használtak. Innen terjedt el és lettek az Aplok. Ez az oka, hogy minden nyelv amelyik átvette az elnevezést, szintén többesszámot használ. (Rocknenbauer Pál: Amiről a térkép mesél, Bp. 1965) Az Andok többesszáma okát nem tudom.
2020. júl. 13. 06:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
55%

Úgy gondolom, hogy az Alpok egy név. Úgy kell elfogadni, ahogy elnevezték nem vizsgáljuk, hogy az egyes, vagy többes szám. Ha több lenne belőle, akkor az Alpokok lenne a helyes többes szám. De mivel csak egy van, ezért az Alpokok értelmetlen. A Benedek is név, de belőlük van több is, ezért a többes száma Benedekek. Ugyanez áll az Andokra is.

Valószínűleg igaza van az előttem szólónak, hogy valamit, amiből több volt, (például magashegyi legelőből), gyakran együtt többes számban utaltak rá. Idővel ez a hely névévé vált, és most már nem értelmezzük többes számban.

2020. júl. 15. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 BringaManó ***** válasza:

"Úgy kell elfogadni, ahogy elnevezték nem vizsgáljuk, hogy az egyes, vagy többes szám."


Nem csak "vizsgálatról" van szó, hanem gyakorlati szempontok is vannak, pl. hogy hogyan egyeztessük vele az állítmányt?: "Nagyon tetszett / vagy tetszettek nekem az Alpok"?...

Hogy kapcsoljuk a toldalékot?: "Meglátogattuk az Alpokat / vagy az Alpokot"?...


"Idővel ez a hely névévé vált, és most már nem értelmezzük többes számban."


Lehet, hogy speciel az Alpok esetében valóban elhalványulóban van a benne lévő többes szám, de azért önmagában attól, hogy valami névvé válik, nem vetkőzi le idővel a többes számúságát...

A Szudétákat sem vesszük egyes számnak (amennyire tudom), a Kárpátokat sem, a Pireneusokat sem, az Antillákat sem, stb.

2023. szept. 17. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

"A Szudétákat sem vesszük egyes számnak (amennyire tudom), a Kárpátokat sem, a Pireneusokat sem, az Antillákat sem, stb."


A felsorolt példák nem többes számok. Tájegység nevévé váltak, amiből csak egy van.

2023. szept. 18. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 BringaManó ***** válasza:
És ezek egymás kizáró dolgok?
2023. szept. 18. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"És ezek egymás kizáró dolgok?" Ki mit zár ki?

Csak arra utaltam, hogy csak azért, mert k van a végén, még nem többes szám.

2023. szept. 21. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!