Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Zárójeleket lehet zárójelbe...

Zárójeleket lehet zárójelbe rakni?

Figyelt kérdés

Tegyük fel zárójelbe akarok rakni zárójeleket valahogy így:

"Anna ((), közös ismerősünk ()) szereti a nyelvtant."

Azt akarom, hogy ezt úgy értelmezze az Olvasó, hogy a második "(" nyitó zárójel párja nem közvetlen utána jön, hanem az "ismerősünk" szó utáni zárójelezés közepén lévő ")". Valahogy így:

"Anna [(], közös ismerősünk [)] szereti a nyelvtant."

És az is fontos, hogy ha az egyik kapcsos zárójelet elhagyjuk, akkor a másikat is feltétlen el kell.



2020. aug. 5. 21:50
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
66%

Egyrészt szögletes zárójel, nem kapcsos, ami ez: {}.

Másrészt, mivel nehezíti a szöveg megértését, ezért nem.

2020. aug. 5. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Nekem nem sikerült megértenem a problémát. Mit akar kifejezni ez az üres "()" zárójelezés a mondat közepén? Ez így szerintem nyelvtanilag abszolút hibás.


Ha az a kérdés, hogy több zárójelet hogyan ágyazunk egymásba, akkor valahogy így:

"(blabla [taktak {csit csit csat} taktak} blabla)"

2020. aug. 5. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Kíváncsi lennék, milyen logika áll amögött hogy egy darab zárójelet önmagában zárójelbe írnál. Mert hogy őszinte legyek, semmi nem jut eszembe ami egyáltalán indokolna ilyesmit.
2020. aug. 5. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Utolsó, teljesen jó amit irsz, csak a zárójeleket forditott sorrendben kell használni. Tehát a sima zárójel kerül legbelülre, aztán a szögletes kiljebb, és a kapcsos legkiljebb.

Kérdező, én sem értem a problémádat. Ezt irod:


"Azt akarom, hogy ezt úgy értelmezze az Olvasó, hogy a második "(" nyitó zárójel párja nem közvetlen utána jön, hanem az "ismerősünk" szó utáni zárójelezés közepén lévő ")". Valahogy így:

"Anna [(], közös ismerősünk [)] szereti a nyelvtant.""


Szerintem ide sima egyszerű zárójel is elég, ilyen módon:

"Anna (közös ismerősünk) szereti a nyelvtant."

Vagy ha egy kicsit irodalmiasabb akarsz lenni, akkor gondolatjellel:

"Anna - közös ismerősünk - szereti a nyelvtant."


Mi célt szeretnél elérni a szögletes zárójelekbe tett zárójelekkel? Mire szeretnéd a zárójel ilyen módú használatával felhivni a figyelmet a szövegben, mit szeretnél kihangsúlyozni vele?

2020. aug. 5. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Ajj Alba, beelőztél :D Előző kommentem a 2-es válaszirónak szólt.
2020. aug. 5. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Magától értetődő így is szerintem, no para :D
2020. aug. 5. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

Jogos! A kapcsos zárójel, mint { ez }, nem azonos a [ szögletessel ], bár én most ekvivalensen használom őket - a gömbölyű zárójellel egyetemben.

Szeretném megérteni a nyelvünk/szintaktikánk lehetőségeit, határait. Ezért érdekel, hogy hogyan lehet zárójelezni a zárójeleket, hogy egyértelmű legyen. Nagyon extrém esetben sorszámozással tudnám elképzelni, valahogy így:

"Anna (_1 (_2 )_1, közös ismerősünk (_3 )_2 )_3 szereti a nyelvtant." - és 1-es pontosan akkor van jelen, amikor 3-as, ez fontos, mert ellenkező eset is elképzelhető.

2020. aug. 5. 22:44
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Ha értelmes mondatokat írnál a példába, akkor talán érthető lenne a megoldandó probléma is. - Számomra még mindig nem az.
2020. aug. 5. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
De miert szeretnel zarojelbe rakni onmagaban allo zarojeleket? Mi lenne a celod vele?
2020. aug. 5. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim válasza:

A zárójel a szövegben kevésbé fontos, közbevetett vagy magyarázó szavak, mondatok vagy írásjelek elkülönítésére használt írásjel.


Ha ebben a példában úgy vesszük, hogy a zárójel egy kevésbé fontos írásjelent, szót vagy mondatot jelöl, akkor:

Az, hogy egy zárójelet be akarsz zárójelezni, és ezt megteszed, akkor valójában az eredeti zárójel az kevésbé fontos írásjelnek minősül. Tehát akkor az eredetileg bezárójelezett szöveg, valójában nincs zárójelben, hiszen az az írásjel amely azt mondaná, hogy kevésbé fontos - valójában ön maga nem fontos. Így a szöveg fontossága marad normál.


Ez nagyon bonyolult :D


Ez az egyik elképzelésem a sok közül.

Örülök, hogy a kérdező feltette ezt a kérdést, mert most napokig ezen fogok gondolkozni.

2020. aug. 6. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!