Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Ha egy ételben nincs só,akkor...

Ha egy ételben nincs só,akkor az sótlan,vagy sótalan?

Figyelt kérdés

2020. nov. 12. 21:08
A kérdező szavazást indított:
Sótlan
Sótalan
36 szavazat
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
88%

Sótlan: nincs sós íze.

Sótalan: nincs benne só.


Szóval ha valami (étel) sótalan, akkor nyilván sótlan is, de ha sótlan, attól még lehet benne só, csak nem elég.

2020. nov. 12. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
95%
mindkettő elfogadott, de a "sótlan" jóval gyakoribb
2020. nov. 12. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
83%

Az unalmas, érdektelen, humor nélküli, bárgyú, emberre is használják a "sótlan" jelzőt.

Ha pl. beszédre mondják, hogy "se sava, se borsa", ott a "sav" szó sem "savmentességre" utal, hanem a só hiányára az értelmes mondanivaló hiányára.


Ha ételre mondják ugyanezt, azt fejezik ki másképpen, hogy az ételnek "se íze, se bűze", ott is helyet kaphat a sótlan és a sótalan jelző egyaránt.

https://www.youtube.com/watch?v=2N4BvZJjk2Q : )

----------------------------------------

Hasonlóképpen működnek az ízetlen - íztelen jelzők is.

Pl. egy durva tréfára az "ízetlen" szót használjuk, míg egy étel esetében mindkét jelző helyes lehet. [link]


Azon esetben viszont egyik jelző sem helytálló, ahol pl. azt akarjuk jelezni, hogy egy állat nem rovar, százlábú, rák, vagy pókszabású, azaz nem ízeltlábú.

Ott már fosztóképzővel többnyire az "ízeletlen" szót használjuk. (tagolatlan, egybefüggő)

Vagy, ha valamiből "ízelítőt" kapsz, vagy vmit "ízekre szedsz" , a két szótő szintén nem ugyanarra a dologra utal.

ízes beszéd (élvezetes, eredeti, stílusos, népies, tájjellegű, archaikus.....) ,

ízes bukta (lekváros),

ízes étel (finom, jó ízű) .... stb.


bocsi, csak elkalandoztam, mostanában eléggé szétszórt vagyok

2020. nov. 13. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
93%

Mindkettő jó, csak a sótlan szóra némi plusz jelentés is rakódott. Például ha valaki/valami unalmas, nincs benne spiritusz, pezsgés, izgalom.

De szó szerinti értelemben is a sótlan alak jóval gyakrabban használt.

2020. nov. 16. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
21%
Sótalan a helyes, akárki akármit mond. Attól, hogy az ételbe nem raknak sót, még nem biztos, hogy sótlan íze van. A sótlan az ízre utal, a sótalan a sótartalmára.
2020. nov. 16. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
86%
Sómentes... A magyar nyelv szépsége, hogy vannak szinonimáink. Ha nem tudod eldönteni, hogy melyik a helyes, keress rá olyan szót, amelyik ugyanazt jelenti. De amúgy egyetértek az 5. válaszolóval. Ha egy étel sótlan, akkor az egyfajta negatív jelzőként funkcionál, ami vagy szubjektív (mert te sósabban szereted) vagy objektív (tehát a készítő "elrontotta" az ételt). A sótalan viszont mindenképpen objektív, mivel akár jó, akár nem, hozzáadott sót nem tartalmaz. Egyébként a "sótalan" kifejezés sem állja meg a helyét a legtöbb esetben, mert a süteményekbe is teszünk sót, és kémiai értelemben a szódabikarbóna és a szalalkáli is só. Szóval ha annyira bizonytalan vagy, mellőzd a kifejezést. Nem tudom, mi értelme erről vitázni.
2020. nov. 29. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 BringaManó ***** válasza:
15%

"A magyar nyelv szépsége, hogy vannak szinonimáink."


Jaja. Meg a többié is. :-)

2020. dec. 7. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
87%
Nem mondtam, hogy csak a magyar nyelvnek van. :P
2020. dec. 7. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BringaManó ***** válasza:
11%
Kétségtelen! Már csak ezért sem mondtam, hogy azt mondtad, hogy csak annak van. ;-))
2020. dec. 9. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
87%
Hát én sem mondtam, hogy azt mondtad, hogy azt mondtam, hogy csak a magyar nyelvnek van. :D
2020. dec. 9. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!