Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Helyes-e így kiejteni? CGI

Helyes-e így kiejteni? CGI

Figyelt kérdés
Computer-Generated Imagery. Wikipédia szerint cégéi, viszont a mozaik szó angol szavakből tevődik össze. Helyes-e ez így?

#cég #nyelvtan #CGI #tanicsatok #szídzsíáj
2021. jan. 7. 04:58
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
65%
Nem tudom, hogy maga a magyar betűk szerinti kiejtése mennyire helyes vagy helytelen. De ha helytelen, akkor bizony kb. a 99% helytelenül ejti ki.
2021. jan. 7. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy elindul, megy abba az irányba, logika nélkül. Amikor még téma volt a monitor, akkor mindenki cégéát, egát meg végéát mondott. Efbéít, meg ciát nem mondanak, de usát meg igen.
2021. jan. 7. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
65%

Minden csak attól függ, hogy hogyan terjed/terjesztik el, de nagy befolyásoló tényező a kiejtés könnyebbsége is.

Szerintem nem tévedek nagyon, hogy a szídzíáj nem nagyon áll az ember szájára, másrészt a magyarok nagy többsége valószínűleg nem is tudja, hogy ezeket a betűket hogyan kell kiejteni angolul (manapság azért jobb az arány, mint mondjuk 20 éve).

Hozok azért ellenpéldát is; gondolom az HBO csatornát senki nem ejtette hábéó-nak, bár itt azért más a felállás, mert a csatorna a saját nevét úgy terjesztette el, hogy éjdzsbíó, ezért még az is tudta, hogyan kell ejteni, aki egyálalán nem tudott angolul.

Az FBI-CIA vonal megintcsak ugyanaz; a tévében angolul ejtik. Ugyanez az USA esetén nem igaz (sőt, talán úgy, hogy USA, soha nem is hangzik el a filmekben, a híradóban pedig egyszerűbb volt usa-t mondani, mint júeszéjt).

2021. jan. 7. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Valóban én is hasonlóan gondolom. A wikipédia szerkeszthető, nem nevezhető hiteles forrásnak, főleg ha forrásmegjelölése sincs az adott témának.

Még anno az IGN Hungary hangoztatta, hogy "cégéi, mert azt úgy kell kiejteni.PERIODT." Érdekes, hogy magukat nem igéen-nek nevezik, hanem ájdzsíen-nek. Bort iszik, vizet prédikál.

2021. jan. 7. 14:42
 5/13 BringaManó ***** válasza:
65%

nincs helyes meg helytelen (hiszen nincs rá előírás, szabály), hanem ahogy a #3 mondta: attól függ, hogy hogyan terjed/terjesztik el


"Valóban én is hasonlóan gondolom. A wikipédia szerkeszthető, nem nevezhető hiteles forrásnak, főleg ha forrásmegjelölése sincs az adott témának."


nem értem, ezt mire írtad, mert a #3-as éppen azt írta, hogy valószínűleg többség cégéí-t mond... (ha ez igaz, akkor a wiki jól adta meg a szokványos jelentést. de egyébként az nem kötelez semmire.)


"Még anno az IGN Hungary hangoztatta, hogy "cégéi, mert azt úgy kell kiejteni.PERIODT." Érdekes, hogy magukat nem igéen-nek nevezik, hanem ájdzsíen-nek. Bort iszik, vizet prédikál."


Mivel ez szavanként más és más, nincs "bor meg víz", nem kell egységesen intézni ezt: ha ők úgy jobbnak látják, akkor nyomassák nyugodtan az egyiket ebbe az irányba, a másikat a másik irányba. persze ez sem kötelez senkit semmire, ahogy láthatjuk is: hiába mondták, hogy "cégéi, mert azt úgy kell kiejteni. PERIOD.", ettől még csomóan szídzsíájnak mondják – és egyik sem helytelen.

2021. jan. 8. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod!


Igen, elismerem hibásan érveltem. A wikipédia egy egyértelműsítő lap, mégis helytelen definiál dolgokat, amikre nem igazán van szabály. Így gondoltam ezt. Például bárki oda írhatja, hogy ezt így kell kiejteni, mégsincs szabály rá.


Mint ahogy mondtad, egyik sem helytelen, viszont szerintem itt létezik bor és víz. Mivel azzal érvelnek, hogy C, G és I a mozaik szó, akkor magyarul a betűk felsorolásával helyes a kiejtése. Mégis az I, G és N-nél nem így járnak el. Nincs meg a logikai kapocs, úgy ejtik ahogy akarják, emiatt ellentmondásos.


Igazából azért érdekelt, mert nem tudtam, hogy erre létezik-e bármilyen szabály. Mostmár tisztázodott bennem, hogy egyik sem helytelen, és én sem járok el helyesen, ha valakit kijavítok emiatt.


Még egyszer, nagyon szépen köszönöm!

2021. jan. 8. 01:43
 7/13 anonim ***** válasza:
59%

Az IGN Hungaryról:

"Az IGN Hungary a világ vezető szórakoztató és videojátékos online magazinjának a magyar képviselete."


Tehát az IGN alapvetően egy amerikai cég, amelynek a magyar képviselete az IGN Hungary. Nyilván nem fogják ígéen-nek mondani a cég nevét, ha egyszer minden üzleti kapcsolatuk ájdzsíen-nek hivja, nem is értenék, hogy miről beszélnek.

A CGI neve ellenben még a szoci időkből származik, amikor is nem lehetett csak úgy büntetlenül, nyilvánosan szídzsíájozgatni. Még a végén valamelyik túlbuzgó párthű besúgó azt találná hinni, hogy nyugati kapcsolatokat tartasz fenn, és biztosan onnan hallottad ezt a kifejezést.

Még az IBM gigacég nevét is íbéem-nek mondták a tévében a reklámban, akkor mit gondolsz, egy vacak megjelenítőtípust csak úgy szídzsíájozgathatsz?

2021. jan. 8. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 BringaManó ***** válasza:
65%

#6: Örülök, ha segíthettem. :-)


"A wikipédia egy egyértelműsítő lap"


Félreérted: "egyértelműsítő lap"-nak azt hívják, amikor ugyanarról a kifejezésről több irányba is el lehet indulni (vagyis "többértelmű"), pl. ez egy egyértelműsítő lap:

[link]

innen kétfelé ágazik, és lesz belőle "CGI (film)" és "Common Gateway Interface"


"helytelen definiál dolgokat, amikre nem igazán van szabály"


nem tudom mire gondolsz, remélem, nem a kiejtésre, mert arra nincs definíció, arra szokások vannak.


"bárki oda írhatja, hogy ezt így kell kiejteni, mégsincs szabály rá."


ezért olyat nem is ír oda senki, hogy úgy kell. (legfeljebb a vitalapokon vitatkoznak erről :-)


aki tudja, hogy a kiejtésre nincs szabály, hanem csak szokások, statisztika, konvenció, az tudja, hogy mit jelent a zárójeles "ejtsd".

aki nem tudja, az azt hiszi, hogy ez elő van írva.

de az sem tragédia, mert akkor legfeljebb ő ezentúl úgy fogja ejteni, mint a többség, na bumm. :-)

(a baj akkor kezdődik, ha szegény elkezd másokat is kijavítani, mert azt hiszi, hogy az övé az egyetlen "helyes" megoldás :-)


"Mivel azzal érvelnek, hogy C, G és I a mozaik szó, akkor magyarul a betűk felsorolásával helyes a kiejtése."


a mozaikszókat, de azon belül még a betűszókat sem mindig betűzve ejtjük, van, amikor összeolvassuk, pl. ELTE, SOTE, USA, MÁV.

(de ez sem azért van így, mert valaki előírta, hanem mert az emberek így szokták. ez egy elő nyelv. azt nem szabályozzák "előre", hanem leírják "utólag".)


"Mégis az I, G és N-nél nem így járnak el."


dehogynem: az ájdzsíen a betűk felsorolása, nem?


"Nincs meg a logikai kapocs, úgy ejtik ahogy akarják, emiatt ellentmondásos."


mivel nem létezik az általad áhított logikai kapocs (hanem az emberek (vagy akár a cégek) egyes szavakat külön-külön úgy ejtik, ahogy akarják), ezért nem ellentmondásos...


te minden betűszót ugyanolyan logika alapján mondasz? (magyarul és betűzve? u-es-a, e-el-té-e?)


-----


ezt meg eltévesztettem az előzőben:


"a wiki jól adta meg a szokványos jelentést"


bocs, a szokványos _kiejtést_

2021. jan. 8. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Wadmalac ***** válasza:

Én éppenséggel allergiás is vagyok rá, amikor magukat képzettebbnek érző emberek kijavítgatnak, amikor cégéínek minősítem.


Én nem javítgatom őket a szídzsíáj miatt.


Éppen mert egyik sem helyesebb.


Természetesen ahol már egy kiejtésmód túlnyomóvá válik, ott furcsán hangzik a másik, de attól még nem hiba.


Én legalábbis úgy veszem észre, hogy az angol eredetű betűszavaknál is igazán ott terjed az angolos kiejtés, ahol az egyszerűbb, folyékonyabb, mint a magyar.


És ezzel nincs is baj.


Mindent hívjunk úgy, ahogy praktikus.


Konkrétan a szídzsíáj esetén nem érzek praktikai előnyt a cégéível szemben.

2021. jan. 11. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen témában még aki fontoskodni akar, az sem jól fontoskodik. Egyszer voltam egy előadáson, melyen ismertettek egy új cégalakulatot, a példa kedvéért ABB-vel mondom (de ugye nem az volt):

...a neve ábébé energí, illetve, mert a neve angol, ábébé inördzsi...

Félhangos megjegyzésem, miszerint akkor ez inkább éjbíbí inördzsi kéne, hogy legyen, legalább pár derűs másodpercet okozott a terem egy részében.

2021. jan. 11. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!