Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Tudnátok segíteni a szóelemekr...

Tudnátok segíteni a szóelemekre bontásban?

Figyelt kérdés

Ebben a kettő szóban kellene segíteni:

Egyezségre

Művelődünk


Eltudnátok magyarázni hogy hogy van ez pontosan? Eléggé sürgős lenne de nem értem


2021. jan. 16. 11:52
 1/9 anonim ***** válasza:
Meg kellene tanulni a szóelemek fajtáit, amiben a tankönyved segítségedre van, onnantól pedig egyértelmű lesz, hogy e szavakban mi micsoda.
2021. jan. 16. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
50%
A szóelem, gondolom, a morféma akar lenni. Na mármost ennek a morféma (vagy dedósabb nevén szóelem) nevű jószágnak több fajtája is van. Az egyik jól ismert fajtája az ún. szótő, ami mind formai, mind jelentésbeli szempontból igen önálló valami, mivel ezek magukban is megállják a helyüket egy mondatban, azaz mindeféle egyéb szóelem (pl. képző, jelző stb.) nélkül. Először ezeket szűrd ki a szavakból. A te példádban "egyezségre" ez valszeg az "egy" lesz, a másikban "művelődünk" a "mű". A szóelemek másik nagyobb kategóriája a különböző ragok (toldalék, jelző, rag). Na, ezt már nem fogom részletezni, a te példádban "egyezségre" az "egy" ugye a szt, az "egyez" "ez" eleme egy igeképző, mivel számnévből igét képez, aztán az "egyezség" "ség" eleme egy vmilyen főnévképző, a "re" elem meg egy vmilyen esetrag. A "művel" "vel" eleme vmilyen igeképző sztem, az "ődünk" meg sztem egy egységet képet, ez vmi személyrag, de nem sima személyrag, hanem mittomén.
2021. jan. 16. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 BringaManó ***** válasza:
0%

ha sürgős, akkor érd be ezzel...

ha esetleg az #1 helyett a #2-re hagyatkozol, akkor

– a "jelző" helyett "jel" olvasandó,

– az "esetrag" pedig szerintem csak "rag", nem hinném, hogy esetragnak hívják nálunk, azon a szinten legalábbis, ahol ilyen feladatok vannak :-)

– az "ődünk" pedig nyilván nem képez egy egységet...

2021. jan. 17. 03:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

#3 Hogy a viharba ne esetrag volna az, egész pontosan sublativus eset ragja, és ez sokkal pontosabb, mintha azt mondanám, hogy határozórag.


Az ődünk igenis egy egység, nézz utána, ezt most úgy másoltam ki lustaságból wikiről, de komolyabb tanulmányokban is az az álláspont, hogy ez egy egység, mégpedig igeképző:


Toldalék -ődik/-odik/-edik

Igeképző.

kezd → kezdődik


Gondolj csak bele, tudsz olyat mondani, hogy művelőd? NEM! Hát akkor? Az "őd" miből mit képezne, vagy az mi akarna ott lenni úgy magában? Ez az "őd" csak egy másik szóelemmel egy egységben képes egy szóban szerepelni, tehát önmagában nem, nincs olyan, hogy művelőd, esetleg egy személyraggal egy egységben már lehet olyan, hogy művelődünk, ezáltal nem is lehet az "őd" elemet egy önálló egységként kezelni.

2021. jan. 17. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:
0%

#4:

tökmindegy, hogy pontosabb, szakszerűbb, nyelvészesebb stb. ha egyszer nem azt kérik számon attól, akinek tanácsot adsz...

de ha ma már tanulnak a magyar áltiban esetragokat, akkor visszakozni leszek kénytelen


ődünk: azt írtad: "ez vmi személyrag"

nyilván ez csak az ünk-re vonatkozik, az "őd" (-ód(ik)/-őd(ik)) pedig valóban egy képző.

pont úgy, ahogy a másik szónál az "egyez" -ez-ére is ezt mondtad, pedig az E/3-as teljes formája "egyezIK", nincs "egyez" (ahogy nincs "művelőd" sem...

az ikes igék tövei már csak ilyenek...

2021. jan. 17. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Egyik hozzászóló sem tud, viszont szeretne.


Szótő + toldalékok. Úgy, mint képző, jel, rag.


Egyezségre = egy +(e)z igeképző +-ség főnév képző + -re határozórag


Művelődünk= mű/v (műv létező tő pl. műv/i) + (e) l-igeképző + -ő folyamatos melléknévi igenév képző + d(ik) visszaható ige képzője +-ünk személyrag.


Zárójelben a kötőhangzók.

2021. febr. 15. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:

na, de jó, hátha tanulok valamit:

jól értem, hogy a tetv is létező tő, meg a darv is? (meg az odv, lov, tav stb.)

2021. febr. 15. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#7 Így van, van egy morféma, ami egy elvontabb kategória, és annak vannak realizációi, azaz allomorfjai, pl. a ló esetében a ló is egy lehetséges realizáció ill. a lov is, attól függően realizálódnak, hogy milyen a nyelvi környezetük, azaz milyen más morfémák állnak mellettük/kapcsolódnak hozzájuk. Tehát ha pl. a -nak/-nek morféma kapcsolódik hozzá, akkor a ló variáns jelenik meg, ha a -k többes szám, akkor a lov variáns realizálódik. Tudtommal, így működik a dolog.
2021. febr. 15. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BringaManó ***** válasza:
Köszi!
2021. febr. 15. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!