Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan lehet eldonteni, hogy...

Hogyan lehet eldonteni, hogy mi a mellékmondat és a főmondat? Pl ebben a mondatban:Amelyik kutya ugat, az nem harap. Miert a masodik mondt a fomondat?

Figyelt kérdés

#nyelvtan #főmondat #Mellekmondat
2021. jan. 17. 12:06
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A vonatkozó névmás jelzi, melyik a mellékmondat.
2021. jan. 17. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2*Sü ***** válasza:
100%

> Amelyik kutya ugat, az nem harap.


A főmondat egy értelmes állítást tartalmaz: Nem harap. De mi nem harap? Hát „az”. De mi az az „az”? A kutya, amelyik ugat. Itt az „amelyik kutya ugat” az csak kifejtése annak az alanynak, amiről megállapítjuk, hogy nem harap.

2021. jan. 17. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
"Az ..., amelyik ..." Kötőszó a főmondatban, utalószó a mellékmondatban. Az utalószó gyakran vonatkozó névmás, vagyis ami, amelyik, ahány, amekkora, ahol, stb. Ahol ilyet látsz, az legalábbis gyanús, hogy mellékmondat lesz.
2021. jan. 17. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

** "Kötőszó a főmondatban, utalószó a mellékmondatban"

Marhaságot írtam, pont fordítva. A főmondatban van az utalószó, és mellékmondatban a kötőszó. :)


[link]

2021. jan. 17. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Úgy tudom, ha egy alany van a mondatban, akkor az mindig a főmondatban van.
2021. jan. 18. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

#5, a mellékmondatban is van alany. Minden tagmondatot külön kell elemezni. Ne keverd bele a hetedikes anyagot!


Egyébként az a lényeg, hogy a főmondatban van a mutató névmás (az), a mellékmondatban pedig az erre vonatkozó vonatkozó névmás (amelyik).

2021. jan. 19. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Elcsesztem, állítmányt akartam írni. Bocsánat! Ekkora hibát! Még így névtelenül is röstellem…
2021. jan. 27. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!