Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Gabit szerettem volna megkérni...

Gabit szerettem volna megkérni ennek a feladatnak az elvégzésére, de nagyon sok dolga van, és nem tudta vállalni. Az igeidők helyesek a mondatban? (Gabival ténylegesen beszéltem, nem csak szerettem volna.)

Figyelt kérdés
2021. jan. 30. 13:34
1 2 3 4
 1/36 A kérdező kommentje:

Ha pl. csak később válaszol, akkor jó lenne-e a végén: ... nagyon sok dolga van, és nem tudja vállalni.

?

2021. jan. 30. 13:36
 2/36 anonim ***** válasza:
100%
Jo ez igy.
2021. jan. 30. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/36 anonim ***** válasza:
100%

Kontextustól függ. Ha ez egy nemrég történt esemény, akkor rendben van.

Ha viszont egy elbeszélő múlt része (például regényben szerepel, amelyben egy több évvel azelőtti eseményt idéznek fel), akkor a "sok dolga van" mondatrész nálam megbicsaklik a jelen idő miatt.

2021. jan. 30. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/36 A kérdező kommentje:

Ha pl. aznap mondom ezt, akkor jobb, ha a végén jelen idő van?

Gabit szerettem volna megkérni ennek a feladatnak az elvégzésére, de nagyon sok dolga van, és nem tudja vállalni.

2021. jan. 31. 13:22
 5/36 anonim ***** válasza:
100%

Hú backi, ez a nyelv a magyar. Kis túlzással bármilyen időt használhatsz valaminek a kifejezésére, és minden mondatrészt pakolhatsz mindenhova, semmi különbség nem lesz benne.

A fenti mondatban elárulom, a nem tudja vállalni, és a nem tudta vállalni ugyanazt jelenti, hiába múlt idő az egyik, hisz a nem tudta vállalni nagyon közel van a jelenhez. Max nyelvészprofesszorok adnak ennek értelmet.

Én speciel azt mondanám, hogy nem tudta vállalni. Miért? Nem tudom, ez tetszik jobban, de a nem tudja vállalni dettó ugyanaz. Lehet egyszer ezt mondanám, máskor meg azt.

Válaszd amelyik tetszik, de mindkettő ugyanazt jelenti, egyik sem hibás.

2021. jan. 31. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/36 BringaManó ***** válasza:
71%

mihez képest "helyesek"?

(érthető-e? így mondanám-e? az anyanyelviek többsége így mondaná-e? egyéb?)

2021. febr. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/36 A kérdező kommentje:
Igen, jogos, úgy kellett volna kérdeznem, hogy mennyire érthető így vagy úgy.
2021. febr. 1. 16:03
 8/36 BringaManó ***** válasza:
100%
ó, az jó, az a legtágabb... akkor egyértelműen "igen". :-)
2021. febr. 1. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/36 A kérdező kommentje:
És változik, ha úgy kérdezem, hogy te, illetve az anyanyelviek többsége így mondaná-e? :)
2021. febr. 1. 21:34
 10/36 BringaManó ***** válasza:
100%

én:

élő beszédben simán kicsúszhat így, de ha átgondoltam fogalmaznék, akkor nem és-sel mondanám, hanem pl. mivel-lel vagy így-gyel:


[ha már el van végezve:]

Gabit szerettem volna megkérni ennek a feladatnak az elvégzésére, de mivel nagyon sok dolga volt/van, nem tudta vállalni.

Gabit szerettem volna megkérni ennek a feladatnak az elvégzésére, de nagyon sok dolga volt/van, így nem tudta vállalni.


[ha még nincs elvégezve:]

ugyanez, de a "volt" nem jó, csak a "van".


(természetesen még sok átalakítási lehetőség van, pl. "...de nem tudta vállalni, mivel...")


------


az anyanyelviek többsége:

ezt nem tudom

2021. febr. 1. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!