Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ
Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Szerintetek a következő...

Szerintetek a következő mondatban kell az 's' elé vessző?

Figyelt kérdés

'Hiába, léptünk s minden moccanás hallatszódni fog.'

Ha igen (vagy nem), akkor melyik szabály alapján?

A 'hiába' utáni vesszőről úgy érzem, hogy kell.

febr. 18. 13:25
 1/10 anonim válasza:
100%
Szerintem kell, mivel a léptünk külön állítmány a hallatszódni fogtól, ezért külön tagmondat, ezeket pedig vesszővel kell elválasztani.
febr. 18. 13:32
 2/10 A kérdező kommentje:
Itt a 'léptünk' nem ige, ill. állítmány, hanem 'léptünk, mint lépésünk', vagyis jelen esetben alany.
febr. 18. 13:36
 3/10 anonim válasza:
100%
Ó, én máshogy értelmeztem a mondatot. Akkor ebben az esetben szerintem nem kell pont azért, mert nem külön tagmondat, hanem felsorolás.
febr. 18. 13:39
 4/10 anonim ***** válasza:
51%

'léptünk, mint lépésünk'

Akkor nagyon csúnyán van fogalmazva. Legalább egy névelő illene elé. Ez a hallatszódik is eléggé... izé. De ez ízlés dolga. :)

- Hiába, a léptünk s minden moccanás hallatszani fog

- Hiába, lépteink s minden moccanás hallatszani fog.

febr. 18. 13:47
 5/10 A kérdező kommentje:
Ez egy verssor lesz, a szótagszámba csak így fér bele. :)
febr. 18. 13:50
 6/10 A kérdező kommentje:
fordítás
febr. 18. 13:51
 7/10 anonim ***** válasza:
Akkor is csúnya. Ez még egy nyersfordítás. :)
febr. 18. 13:59
 8/10 A kérdező kommentje:
Ez nem a versben szereplő mondat, de szerkezetileg pont olyan, mint amilyen a fordított szöveg lesz. Most csak a vessző volt a lényeg.
febr. 18. 14:06
 9/10 A kérdező kommentje:

Egyébként Rilke nagyon sűrűn elhagyja a névelőket.

„Belém nyilall

gyöngéd cseh népi dallam,”

NÉPI DALLAM

Belém nyilall

gyöngéd cseh népi dallam,

szívembe surran halkan,

s már fáj a dal.

Ha egy leány

dalol krumplit kapálva,

még késő éjed álma

is csüng dalán.

Visz bármi út

messzire, idegenbe,

sok év múltán is egyre

eszedbe jut.

Eörsi István fordítása

febr. 18. 14:13
 10/10 A kérdező kommentje:

Megtaláltam a szabályt, ami szerint nem kell vessző az ’s’ elé:

„A mondatrészek közötti írásjelek

248. A mellérendelt mondatrészek közötti írásjelhasználat fontosabb esetei a következők:

c) Ha az azonos szerepű mondatrészek között kötőszó van, ez elé vesszőt teszünk (kivéve az és, s, meg, vagy kötőszókat): Tetszetős, de helytelen elméletet agyalt ki. Kétszer, illetőleg háromszor kezdtük újra. Elhibázott, sőt veszedelmes vállalkozásba fogott.

d) Ha azonos mondatrészek között és, s, meg, vagy kötőszó áll, eléjük nem teszünk vesszőt: A tésztára sok mákot és cukrot szórt. Ég és föld között lebegett. A rózsának, a szegfűnek vagy a levendulának az illatát szereted?”

[link]

febr. 18. 14:57

Kapcsolódó kérdések:

Minden jog fenntartva © 2021, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info@gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!