Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Milyen esetekben kell/nem...

Milyen esetekben kell/nem kell vessző, az "és" és a "vagy" alá?

Figyelt kérdés

Olvastam, hogy felsorolásnál nem kell vessző:

pl. Ettem ételt, italt és fagyit. (mivel itt csak felsorolás van)


Kell vessző itt:

Én diktálok, és ő leírja. (itt két külön mondat van)


De mi a helyzet a következőkkel:


Én iszok és eszem. (gondolom itt sem kell, mivel ez is felsorolás)

Én vizet iszom és kenyeret eszem. (itt mi a helyzet? )


Én kenyeret eszem és ő vizet iszik. (itt valószínűleg kell vessző, nem?)

Én kenyeret eszem és ő húst. (valószínűleg itt is kell vessző, nem?)

Ő megállt és felpillantott az égre. (itt gondolom nem kell, vagy?)


2021. márc. 2. 15:34
1 2
 11/16 A kérdező kommentje:
köszi a választ :D Ment is mindenhová a zöld :D
2021. márc. 4. 13:48
 12/16 anonim ***** válasza:

Nagyon jókat írtatok, de a "majd utána" dologgal kapcsolatban elgondolkodtatam. BringaManó bemásolta a vonatkozó részt:


"Ha az állítmányoknak egyáltalán nincs vagy csak alanyi bővítményük van, de egyébként

különbözik a bővítési lehetőségük, illetőleg ha az igei állítmányok között valamiféle előidejűség áll fenn, a mondatot összetettnek kell minősíteni, s a tagmondatokat vessző választja el egymástól:


• Bement (valahova), és megvette (azt)."


Itt nem az eltérő bővítési lehetőség miatt indokolt a vessző? Vagy akkor is indokolt, ha csak az előidejűség áll fenn?

Bevallom, nekem furcsának tűnik 2xSü mondata vesszővel: Megnéztem, felpróbáltam, és megvettem.

Itt ugyanazok a bővítési lehetőségek, de csak az előidejűség miatt mégis kell a vessző?

Elhiszem, ha így van, de írhattak volna egy ilyen típusú mondatot is az O.H.-ba, hogy egyértelmű legyen.

2021. márc. 15. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 BringaManó ***** válasza:
60%

írhattak volna, de egy mondatba sűrítették, úgy látszik.

nekem legalábbis tök egyértelmű, hogy az idézet első felében taglalt két feltétel között lévő "illetőleg" 'vagy'-ot jelent. szerinted 'és'?... :-o

2021. márc. 15. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:

Nem, de nekem akkor is furcsa egy kicsit... nagyon :)

Muszáj rákérdeznem az e-nyelven.

2021. márc. 16. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:

Kaptam is választ, még ha talán nem is teljesen egyértelmű:


[link]


Mit gondoltok?

2021. márc. 16. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 2*Sü ***** válasza:

Azt gondolom, hogy van itt egy csomó aluldefiniált fogalom, meg egy túlbonyolított szabályleírás. Mi összetett mondat, és mi nem az? Izé… Mi az, hogy egymás után álló, azonos szerepű mondatrészek, ha a mondatrészek mindenféle jelzőket kapnak, akkor is azonos szerepű mondatrészek. Hát…, nagyjából.


Amit az e-nyelv.hu-n írtak az számomra rendben van. Úgy általánosságban hozzávetőlegesen, ha nem is egzaktul, értem a szabályt. De nem lehetne azt mondani, hogy ilyen, nem túl gyakori helyzetben a vessző használata egyszerűen opcionális? Oké, azt is értem, hogy bizonyos esetekben megváltozik a jelentés, az alapján, hogy kitesszük-e a vesszőt. De ha ez probléma, ennek jelentősége van, akkor egyszerűen csak mondjuk azt, hogy érdemes jól megfogalmazni a mondanivalót.

2021. márc. 16. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!