Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Diákban miért hat esztétikusab...

Diákban miért hat esztétikusabbnak, ha nem használunk mondatvégi írásjeleket?

Figyelt kérdés

Helyesírásra igényes embereknél is megfigyeltem, hogy az általuk szerkesztett előadás diákban nem használnak mondatvége írásjeleket.


Pl. ez van az egyik dián:


"A kutyák állatok

- Szeretik a húst

- - Azért, mert nem növényevők

- Háziasítottak


A farkasok nem!

- Vadon élnek

- Vadásznak"


Itt leírva nagyon igénytelennek érződik, hogy nem teszem ki a pontokat, mégis, ha diában látom ugyanezt, akkor ott viszont esztétikusnak hat és ott kifejezetten zavar, ha ki van téve a mondatvégi pont.


Amit érdemes megfigyelni, hogy csak a pontot szokták elhagyni, a többit "!", "?" nem.


Mi a magyarázat erre? Miért van ez?



2021. ápr. 22. 13:46
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Vázlatpontok után nem kell írásjelet tenni...
2021. ápr. 22. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Mióta?
2021. ápr. 22. 14:03
 3/15 Tepfal ***** válasza:
100%

[link]


Ha a gondolatjellel bevezett felsorolás mondatba illeszkedik (pl. egy folyószöveg részét képezi), akkor a mondat logikájának megfelelő írásjel kell a sorok végére (vessző, pontosvessző, illetve az utolsó után pont, ha azzal zárul a mondat).

Vázlatszerű felsorolásnál azonban nem kell a végére írásjel, és a prezentáció ilyen.

2021. ápr. 22. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
93%

Miért kéne vázlathoz pont mikor többségében 1-2 vagy max 3 szó van felírva?

Bevásárló listán minden termék neve után szoktál rakni pontot? O.o

2021. ápr. 22. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Akkor nem láttál még egyetemi diát. Van, hogy egy vázlatpont összetett mondatot tartalmaz és szerintem furán néz ki, hogy alapjában nincs írásjel a vázlatpontoknál, annál az összetett mondatnál mégis ott van. Az a bajom, hogy nem lehet ezt konzekvens nyelvtani szabályba foglalni. A belinkelt szabály pl. nem gondol arra, hogy a gyakorlati alkalmazásban bizony összetett mondat is szerepelhet vázlatpontban. Arról nem mond semmit.
2021. ápr. 22. 14:21
 6/15 anonim ***** válasza:
90%

Szerepelhet, de nem szokot. Rengeteg PPT-t készítettünk ahol belénk verték, hogy max egy mondat. Arra úgy kell tekinteni, mint egy mankó, amúgy papírról vagy fejből mondasz minden egyebet (definíció, információ, statisztika stb).

Ugye nem akarnak egy 3 oldalas előadást bele sűríteni olyan pici kockákba?

2021. ápr. 22. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 Tepfal ***** válasza:
100%
De láttam, sőt készítettem is egyetemi diát, ezért azt is pontosan tudom, hogy az egyetemi oktatós sem a helyesírási szótárral a kezükben készítik a diáikat. Vannak konvenciók, amiket ösztönösen követünk, ennyiből igazat is adatok neked, hogy ez egy olyan terület, amit elég nehéz konzekvens nyelvtani szabályba foglalni, mivel az esztétikum is fontos szempont (az érthetőség mellett). Emellett a szabályozás lassan is követi le ezeket az új területeket. Ennek ellenére szerintem a helyesírási szabályok jelen állása szerint abban az esetben, amikor összetett mondatban van felsorolás, a dián is ki kellene tenni az írásjeleket. (Az meg amolyan íratlan szabálya a prezentációkészítésnek, hogy ne teljes mondatokat írj, mert a prezi egy VÁZLAT, ezzel el tudod kerülni a problémát, és akkor nem kell írásjel).
2021. ápr. 22. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 A kérdező kommentje:
A prezentáció készítés technikai kérdés, tudtommal azzal nem a nyelvészet foglalkozik. Viszont a gyakorlatban igenis szoktak összetett mondatot szerepeltetni prezentációkban, amit a helyesírás viszont nem szabályoz, hogy ilyenkor mi van. Főleg, hogy ha vegyesen van vázlat és összetett mondat.
2021. ápr. 22. 14:32
 9/15 Tepfal ***** válasza:
84%
"Viszont a gyakorlatban igenis szoktak összetett mondatot szerepeltetni prezentációkban, amit a helyesírás viszont nem szabályoz, hogy ilyenkor mi van." - De, szabályoz. A helyesírási szabályzat minden magyar nyelven írott szövegre vonatkozik, függetlenül attól, hogy az egy könyvben vagy egy prezentáción szerepel.
2021. ápr. 22. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 Wadmalac ***** válasza:
100%

Szerintem benne van az a pszichikai háttér is, hogy az ilyen képernyő-diaképekre az ember nem úgy néz, mint egy általános írott szövegre, hanem mint mondjuk film-, könyv-, fejezetcímekre.

Az is, aki írja, az is, aki látja.

2021. ápr. 22. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!