Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Melyik a helyes: földgolyó...

Melyik a helyes: földgolyó vagy Földgolyó?

Figyelt kérdés
Nagy kezdőbetű mellett szól, hogy abszolút tulajdonnév, nincs belőle több, egészen egyedi, miközben mindenhol kicsivel látom. Miért?

#helyesírás #kezdőbetű #kis betű vagy nagy betű
2021. ápr. 29. 19:48
A kérdező szavazást indított:
Biztosan tudom, hogy Földgolyó.
Nem tudom, de szerintem Földgolyó.
Biztosan tudom, hogy földgolyó.
Nem tudom, de szerintem földgolyó.
Egyéb, kifejtem.
Fogalmam sincs.
14 szavazat
 1/4 BringaManó ***** válasza:
67%

"abszolút tulajdonnév, nincs belőle több, egészen egyedi"


Ez két külön dolog (bár sokszor összekeverik, hozzád hasonlóan):

pl. a László tulajdonnév, pedig sok van belőle,

a világegyetemből meg egy van, mégsem tulajdonnév.

A Budapest is tulajdonnév, pedig több is van belőle.


A földgolyóból egy van, de a tulajdonneve Föld.


Az OH.-ban a földgolyó, földgömb kicsivel van.

2021. ápr. 29. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi! Ez nekem eszembe sem jutott! Hála, hála! Mindig tanul az ember! :)
2021. ápr. 29. 20:32
 3/4 anonim ***** válasza:
Mi az az OH?
2021. ápr. 29. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 2*Sü ***** válasza:
100%

A tulajdonnév az, ami nem egy csoportot, hanem egy konkrét egyedet nevez meg. Pont ezért a László tulajdonnév, mert bár sok László van, általában arra használjuk a nevet, hogy egy szűkebb csoportból egy konkrét egyedet nevezzünk meg vele. Pont emiatt az égitestek nevei egy kicsit tulajdonnevek is, meg egy kicsit köznevek is. Ha a Hold-Föld távolságról beszélek, akkor ott tulajdonnévként funkcionál, a Holdnak nevezett égitest és a Földnek nevezett égitest távolságáról van szó, nem a Mars-Phobos távolságról. De ha azt mondom, hogy felkelt a hold, vagy szépen süt a nap, ott kevésbé arra használom ezeket a neveket, hogy a sokaságból egy konkrét egyedet nevezzek meg. Ha egy másik csillagrendszerben egy másik bolygón lennék, aminek szintén egyetlen holdja van, valószínű akkor is napfelkeltéről, napsütésről beszélnél, meg holdtöltéről, hiába lenne más tulajdonneve azoknak az égitesteknek.


A földgolyó is ilyen egy kicsit. Nem azért használod a földgolyó kifejezést, hogy megkülönböztesd más bolygóktól, sokkal inkább köznév jellegű a kifejezés.


~ ~ ~


> Mi az az OH?


Az OH az Osiris Kiadó Helyesírás című könyve. Lásd: [link]


„Jelentősége abban áll, hogy a helyesírás számos olyan kérdésével részletesen foglalkozik, amit a szabályzat csak érintőleg vagy egyáltalán nem említ, és amire eddig csak nyelvtudományi szaklapokból vagy egyedi tanácskérés útján lehetett választ találni.”


Bár nem „hivatalos” műről van szó, de helyesírási kérdésekben a benne leírtakat mérvadónak szokták elfogadni.

2021. ápr. 30. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!