Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogyan írjuk helyesen?

A nagy Levin kérdése:

Hogyan írjuk helyesen?

Figyelt kérdés

Ez a kérdés egy másik kérdésre adott kommentem írása közben vetődött fel bennem.

Tehát, ha egy földrajzi névből képzünk határozót, akkor az a szabály, hogy kisbetűvel írjuk (pl. kecskeméti). De, ha nem földrajzi névből képezzük, mi a helyes? Konkrétan az Árpád-ház kapcsán merült fel bennem a kérdés. Melyik a helyes "Árpád- házi", vagy "árpád-házi"? Én ott kisbetűvel írtam, de nem tudom, hogy helyesen, vagy sem.

Nyílván,ha tulajdonnévben szerepel, akkor nagybetűvel írjuk, mint pl. Árpád-házi Szent Margit, de, ha sima szövegkörnyezetben használjuk,mi a helyes?


2021. máj. 8. 01:27
A kérdező szavazást indított:
Helyesen: árpád-házi
Helyesen: Árpád-házi
14 szavazat
 1/6 anonim ***** válasza:
0%
Árpád-országot alapított nem házat .
2021. máj. 8. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem ez volt a kérdés.
2021. máj. 8. 04:41
 3/6 anonim ***** válasza:
24%
Az i betűs szabály nem vonatjozik Árpádra.
2021. máj. 8. 06:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm, akkor rosszul írtam.
2021. máj. 8. 07:13
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
A kötőjel miatt marad nagybetű. Ha egybe lenne írva, akkor kisbetűs lenne.
2021. máj. 8. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 BringaManó ***** válasza:
55%

#0: "ha egy földrajzi névből képzünk határozót, akkor az a szabály, hogy kisbetűvel írjuk (pl. kecskeméti). De, ha nem földrajzi névből képezzük, mi a helyes?"


1) az -i-vel nem határozót képzünk, hanem melléknevet


2) a földrajzi név esetén sem mindig, kicsi, ennek elég bonyolult szabálya van (egyelemű, többelemű kötőjeles, többelemű különírt, köznévi utótagra végződő stb.), ld. innen kezdődően: [link]


3) Árpád-házi Szent Margit esetében nem hinném, hogy azért nagy, mert a név része, én ezt inkább abba a kategóriába sorolnám, amelyre a szabályzatban a példa "felsővadászi Rákóczi Ferenc". Inkább csak azért nagy, mert simán melléknévként is nagy... (ahogy az #5-ös is írta)


Amúgy meg a szavazást nem értem: ez egy helyesírási kérdés, amelyre van egyértelmű válasz, amely benne van a szabályzatban is, az Árpád szócikknél: "Árpád-házi". Mit lehet ezen megszavazni? Hogy tetszik-e az Akadémia álláspontja?... :-)

2021. máj. 8. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!