Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Nálunk miért nem használnak...

Nálunk miért nem használnak sztenogramot a bíróságokon?

Figyelt kérdés

Erre gondolok:

https://www.youtube.com/watch?v=aeKfPToujtQ


Tanulmányaim miatt rengeteg tárgyalást nézek meg és eddig még egynél sem láttam volna, hogy bárki is sztenot használt volna. Folyamatosan megy a billentyűzet csépelése, holott a sztenot pont az ilyen helyzetekre találták ki.


Nálunk miért nincs elterjedve a használata?



2021. máj. 21. 02:19
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert ehhez speciális tudás kellene, az írógépet meg mindenki tudja kezelni.
2021. máj. 21. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Wadmalac ***** válasza:
20%
A tökéletes audiofelvételek korában ez egy kicsit idejétmúlt, nem?
2021. máj. 21. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%

Wadmalac, nem.

Hogyan keresnél ki egy konkrét mondatot egy felvételről? Papírra leírva, akár ha több oldalas is (pláne, ha gépen van, és tudsz benne keresni), hamarabb megtalálsz egy mondatot, mint egy felvétel oda-vissza tekergetésével.


Nálunk egyfelől azért lenne nehéz használni a kis zongora-izét, mert a magyar nyelv sokkal bonyolultabb betűkombinációkat használ, mint az angol nyelv. Sokkal egyszerűbb begépelni, mint egy extra eszközt megtanulni használni.

2021. máj. 21. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Wadmalac ***** válasza:
91%

"Hogyan keresnél ki egy konkrét mondatot egy felvételről?"


Mennyi idő alatt kell megtalálni? Másodpercek?

Amúgy baromi fejlett a mai speech to text is, szóval maximum kis korrekciókra kéne ember és már ott is az írott szöveg.

2021. máj. 21. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:
61%

fú, ez tök érdekes, erről még nem hallottam, köszi!


(gyorsírásról már igen, bár arról sem tudom, hogy milyen a gyakorlatban, de ami ezeken a videókon van (pl. egy másik: https://www.youtube.com/watch?v=egLLsM9wN50 ), az nagyon izgi... :-)

2021. máj. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:
100%
USA bíróságokon sok évtizede van ez, de ma már szerintem csak hagyománytiszteletből illetve az ottani törvényváltozások igen lassú menete miatt, ha használják még egyáltalán.
2021. máj. 21. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Wadmalac: Írásos formára akkor is le kell gépelniük utólag a hangfelvételről. A sztenoban pont az a jó, hogy ezt a plusz munkát spórolja meg. Persze, lehet egyből írni a tárgyalás során, ahogyan teszik azt hagyományos billentyűzettel, de sztenoval nem kell eszeveszett módon csépelni a billentyűket, mert kb. két gomb lenyomásával a leghosszabb szó is leírható vele. Időt spórol meg és elvi szinten elgépelni is nehéz vele a szavakat.


Egyébként nem vagyok benne biztos, hogy magyarul is szteno-nak nevezik a gépet. Ja, és ne keverjük össze a kézzel írt sztenogrammal! Azt annak idején a gyorsírás helyett használták, amikor még nem voltak számítógépek.

2021. máj. 21. 15:19
 8/9 anonim ***** válasza:
84%
Ki gyártana magyar gyorsírógépet?
2021. máj. 21. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként gyorsírók szerintem vannak. Bár semmiféle ügyem nem volt bíróságon, így látni nem láttam.
2021. máj. 21. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!