Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kezdhetünk e De vel mondatot?

Kezdhetünk e De vel mondatot?

Figyelt kérdés
Az lenne a kérdésem az internet népe felé,kik saját nyelvükön osztják az észt főkénk facen,tiktokon,és yt-n,hogy De vel kezdhetek e mondatot magyar nyelven?

2021. aug. 3. 23:40
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
45%
Én úgy emlékszem azt mondta a tanár alsóban, hogy nem
2021. aug. 4. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
47%
Alapvetően nem. De... Elméletileg nem helyes, de elterjedt. Törekedni kell rá, hogy ne forduljon elő.
2021. aug. 4. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 Rick ***** válasza:
91%

De, lehet kötőszóval mondatot kezdeni. Az, hogy nem lehet, csak egy nyelvi babona.


[link]


[link]

2021. aug. 4. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
91%

De viszont ez sem szabálytalan. A nyelvtan nem törvény. Nem előírja, mit hogyan kell, hanem az élő nyelvhasználatban keresi meg a szabályosságot és fogalmazza meg.

A hátnak nincs hasa - mondta ezer éve gyűlölt magyartanárnőm. Akkor sütötte el, ha úgy kezdtél valamit, hogy hát.

Egy pofont is kiosztott ez alkalomból, amikor egyik diáktársa erre hangosan: Hát hogymint vagytok otthon, Pistikám?

Ha valaki szépen, választékosan akar fogalmazni, akkor kerüli ezeket, de retorikai jelentősége lehet pl. a de és viszont együttes használatának. Nyugodtan lehet kezdeni a mondatot mindkettővel, de ha egyszerre, egymás mögé fűzve használom, az nyomatékosítja.

Hát ez meg mi? - ez meglepődést, csodálkozást fejez ki? Ez meg mi? Ez is, de kevésbé hangsúlyosan.

Lehet minden szavam tévedés, de én így gondolom.

2021. aug. 4. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
bármilyen szóval kezdhetsz mondatot magyar nyelven.
2021. aug. 4. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
#4 jól értem, mondtak neki egy tökéletes példát, erre a tanárnő verekedett, ha másképp nem megy?
2021. aug. 4. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

Verekedni nem, de egy pofont lekevert. Hatvanas években volt.

Akkor még az nem keltett országos felháborodást. Ha a gyerek azzal ment haza, hogy megütötte a tanár, jó eséllyel a papától is kapott.

De ez nagyon nem ide tartozó.

2021. aug. 4. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim válasza:
De igen.
2021. aug. 4. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
#7 vagyis verekedett. így lett igaza, ha másképp nem
2021. aug. 4. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%
A hegyek között túráztam, és láttam több hóval borított hegycsúcsot. De a lankásabb tájakon ilyet már nem tapasztaltam. Írhattam volna azt is, hogy a hegycsúcsokat általában hó borítja, míg az alacsonyabban fekvő vidéken ilyet már nem tapasztalunk. De az írói vénám inkább az első megfogalmazásnak engedett nagyobb teret. Mindkettő elfogadható. De ki lenne az, aki kimondja, melyik a helyesebb?
2021. aug. 5. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!