Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az orosz neveket miért írjuk...

Az orosz neveket miért írjuk máshogy, mint a külföldiek?

Figyelt kérdés

Sokat fonetikusan írunk le, vagy pedig úgy írunk le elméletileg "fonetikusan", hogy közben megváltozik a hangzás.


Ott van például Bakunyin. A külföldiek latin betűs cikkeiben Bakuninnak van írva mindig, csak mi csinálunk az első n-ből ny-et.


A másik végletre meg ott van mondjuk a Harry Potterből Karkaroff, amit Karkarovnak írunk és mondanak a magyar szinkronos filmekben, miközben orosz kiejtés szerint két F van ott, nem pedig egy v.


Szóval... ennek mi értelme?



2021. aug. 14. 19:40
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
97%

Volt a Bayern Münchenben egy ukrán játékos, Anatolij Timoscsuk.

Németül így írják a nevét: Anatolij Tymoschtschuk

Angolul pedig így: Anatoliy Tymoshchuk

Délszlávoknál: Anatolij Tymoščuk

Románoknál: Anatoli Tîmoșciuk

És így tovább.


MINDENHOL fonetikusan írják a nem latin betűs neveket, ez nem valami hungarikum.

2021. aug. 14. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 A kérdező kommentje:
De a Karkaroff fonetikusan miért lesz Karkarov, ha F-nek ejtik az oroszok és nem V-nek?
2021. aug. 14. 19:56
 3/18 A kérdező kommentje:

Fura, az írt példádban nekem az angol változat tűnt a leginkább magától értetődőnek.

(Meg nálunk vannak az ékezetes magánhangzók, az orosz nevek átírásánál mégse teszik ki az ékezetet, akkor se, ha az ékezetes verzióval ejtenék. )

Ha ránézek egy cirill betűs névnek az angol verziójára, akkor azonnal tudom, hogy ejtsem, a magyarnál meg gondolkodnom kell egy csomót, hogy hová megy a hangsúly meg melyik ékezet, hogy van.

2021. aug. 14. 20:06
 4/18 anonim ***** válasza:
100%

A magyar konzekvensen v-vel írja az orosz névvégződéseket, míg egyes országokban kétféle is van. Így alakult ki:

[link]

2021. aug. 14. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
96%
Mert te tudod rosszul az orosz kiejtést! Az angolok azért nem írnak "ny" hangot, mert ezt nem tudják eleve kiejteni. Az oroszban meg az "n" utáni "i" lágyít, ezért "ny" lesz a kiejtésben.
2021. aug. 14. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
87%
Milyen orosz név végzödik két F-re???? AZ oroszoknál V van a nevek végén, ne az átírásokat, hanem az eredeti cirill betüs írásmódot nézd!
2021. aug. 14. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Utolsó: KIEJTÉSRŐL beszéltem, nem írásról. Azt mondtam, hogy az oroszok F-nek EJTIk.
2021. aug. 14. 22:20
 8/18 A kérdező kommentje:
5: Ezt értem. Viszont az "NY" hangot több országban nem használják, mint igen. Ezért gondoltam úgy, hogy érdemesebb lenne egy olyan standard leírást kitalálni, amiben csak olyan betűk szerepelnek, amik minden latin betűs nyelvben jelen vannak.
2021. aug. 14. 22:24
 9/18 anonim ***** válasza:
100%

Felejtsd el. Sok szempontból. Minden nyelvnek megvannak a hagyományai írásban és ejtésben. Az orosz neveket (mint bárkiét) illik ugyanúgy ejteni, ahogy ők. Az egyes nyelvek azonban egy kiejtett szót másképp írnak le, mert ilyen az ő fonetikájuk.

A magyar nyelv e tekintetben hasonlít az oroszhoz, ezért az orosz nevek átírása eléggé hasonlít az orosz leírásra (a lágy magánhangzók előtti egyes mássalhangzókat is lágyan ejtik, ennek nálunk a szokásos kettős mássalhangzók felelnek meg). Az oroszok jellemzően a "v"-re végződő neveket vének is ejtik (a nyelvjárások egy más eset). Ezzel szemben az angol nyelvben a szóvégi kiejtett "v" leírva "ff". Egyes anglomán magyarok sznob írásmódja után terjed nálunk is ez a helytelen írásmód.

2021. aug. 14. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 A kérdező kommentje:
A kiejtést attól a felvetésemben megtanítanák helyesen, az "anyaország" nyelvének megfelelően, - a magyarok is röviden írják/ejtik az orosz nevekben a hosszú magánhangzókat - csak leírni kéne minden latin betűs országban ugyanúgy. Bosszantó, amikor idegen nyelvű cikkeket olvasol, és egy embernek hat különböző módon hivatkoznak ezekben.
2021. aug. 14. 23:21
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!