Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Elsőként vagy elsőnek?

Elsőként vagy elsőnek?

Figyelt kérdés

Több kérdésünk is lenne, elsőként/elsőnek/először kérdezném, hogy...

melyik a helyes?


2021. szept. 15. 15:12
 1/6 anonim ***** válasza:
46%

Sokszor gondolkodtam már ezen hogy az ilyen kérdéseket unatkozó nyelvtan tanárok írják-e ki?

Mert ha el is olvastam pár ilyen kérdést, a válaszok után jöttek a kérdező részéről olyan kiigazítások, hogy csak lestem.

Szóval mégis csak unalom van a tanáriban, oszt meggyűttél kicsit trollkodni?

2021. szept. 15. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
94%

Árnyalatnyi jelentésbeli különbség, de gyakran felcserélhetők, főleg az első kettő. Amikor eltér a jelentésük, pl:

- Elsőnek állítottam be a Linux rendszert. (Most az az első a boot menüben.)

- Elsőként állítottam be a Linux rendszert. (Még senki nem csinált ilyen.)

- Először állítottam be a Linux rendszert. (Én még nem csináltam ilyen.)

2021. szept. 15. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
90%

És amikor szinte alig van különbség jelentésben:

- [Elsőnek / elsőként / először] beállítottam a Linux rendszert. (A teendők listájában ez volt az első pont.)

2021. szept. 15. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
82%

Az elsőként a mondatban gyakorlatilag mindig állapothatározó, és azt jelenti, hogy valaki első volt abban a cselekvésben, amit a mondat állít. Elsőként ért célba. Elsőként lépett a Holdra.



Az “elsőnek” szónak több jelentése is lehet, és abból az egyik átfed az elsökénttel. Elsőnek ért célba. Elsőnek lépett a Holdra.


Vannak olyan helyzetek, amikor nem nagyon lehet kicserélni, mert bevett szófordulatról van szó, pl “elsőként gratulál”, de nem nagyon szokás azt mondani (nem tilos, csak nem szokás), hogy “elsőnek gratulál”.


Az elsőnek ezen kívül mindenféle olyasmi is lehet, amit az első +nek rag össze tud hozni.


“A betegek közül az elsőnek és a negyediknek kellett antibiotikumot adni.” (Részeshatározó.)


“Második lettem volna, de átkértem magam elsőnek.” (Eredményhatározó.)

2022. febr. 16. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi, és melyik a jobb ide: elsőként/elsőnek kérdezném azt, hogy...?
2022. febr. 16. 21:03
 6/6 BringaManó ***** válasza:

#4: "Az elsőként a mondatban gyakorlatilag mindig állapothatározó, és azt jelenti, hogy valaki első volt abban a cselekvésben, amit a mondat állít."


ennek speciális esete a következő: "Több kérdésem is lenne, elsőként azt kérdezném, hogy..."

(itt is első valami, csak nem az alany, hanem a tárgy :-)


"nem nagyon szokás azt mondani, hogy “elsőnek gratulál”"


talán azért sem, mert a gratulál igének amúgy is van egy nak/nek-es vonzata

(vö. a te további példáiddal is :-)


#5: hát ebben a formában inkább "elsőnek"... de ha benne lehet az "azt" is, akkor szerintem így szebb: "elsőként azt kérdezném, hogy"

(de az "elsőnek" és az "először" sem gáz)

2022. febr. 25. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!