Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Kompozit anyag vagy kompozitan...

Kompozit anyag vagy kompozitanyag?

Figyelt kérdés
A helyesiras.mta.hu oldalon a "külön vagy egybe?" linken az egybeírt változatot javasolja, majd a "helyes-e így?" linken pedig nem ismeri fel az egybeírt változatot.
2021. szept. 27. 18:41
 1/10 anonim válasza:
88%
Külön kell írni, ha minden igaz.
2021. szept. 27. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
52%
Semmi nem indokolja az egybe írást. Két, külön is értelmes szó, miért kellene egybe írni? Az más kérdés, hogy sok használat után összetartozónak fog tűnni, és akkor lehet az egybeírt változata is elfogadott lesz. De ettől még ugyanúgy értelmes és helyes lesz külön írva. Szóval külön írva biztos, hogy helyes (és az is lesz a jövőben is), egybe írva meg kérdéses a helyesség. Én az ilyen szavakat mindig külön írom, mert úgy 100%, hogy nem hibázok.
2021. szept. 27. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat.
2021. szept. 27. 21:24
 4/10 anonim ***** válasza:

"kompozit-anyag" - helyesen.

A kompozit anyag a "kompozit" összetevőjét jelenti, nem magát az egész speciális készítményt.


Példa kompozit-anyagra: üvegszálas műgyanta-deszka.

Példa kompozit anyagra: polimerizálatlan műgyanta, üvegpaplan, szénszál, stb.

2021. szept. 27. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:
62%

"Két, külön is értelmes szó, miért kellene egybe írni?"


rengeteg összetett szót találsz a szótárban. ezek közös jellemzője, hogy az elemeik külön is értelmes szavak...


"Én az ilyen szavakat mindig külön írom, mert úgy 100%, hogy nem hibázok."


mondj már, légy szíves, három olyan szókapcsolatot, amelyek egybeírva is, és különírva is helyesek, és mindkét módon ugyanazt jelentik...

2021. szept. 27. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 BringaManó ***** válasza:
47%

#4: ajvé, kötőjel?, ez hogy jött ki?? :-o


(amúgy az OH. egybeírja a kompozitanyagot)


(esetleg még a különírás jöhetne szóba, ha úgy tekintjük, hogy a kompozit önmagában is jelenti az anyagot, és így az "anyag" szó csak magyarázó utótag volna... de én inkább az egybeírt "rokonokat" venném analógiának: pl. textilanyag, faanyag)

2021. szept. 27. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Szerintem, egybe kell írni, mert egy új fogalom, egy őnnálló jelentéssel biró szó keletkezik, ami többnek tünik érzésből, mint különírva.
2021. szept. 28. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a további válaszokat.


#6: "(esetleg még a különírás jöhetne szóba, ha úgy tekintjük, hogy a kompozit önmagában is jelenti az anyagot, és így az "anyag" szó csak magyarázó utótag volna..."


Az én esetemben pontosan erről lenne szó.

2021. szept. 28. 10:54
 9/10 BringaManó ***** válasza:
50%
jó, csak – ahogy céloztam rá – a fa meg a textil esetén is ugyanez a helyzet
2021. szept. 28. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget.
2021. szept. 29. 21:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!