Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A pihe-puha miért kötőjeles,...

A pihe-puha miért kötőjeles, amikor "ellentéte", a betonkemény meg egybe írandó?

Figyelt kérdés
A pihe-puha nyilvánvalóan nem ikerszó, bár hasonló a hangalakjuk, hanem a pihe a nagyon puha párnák töltőanyaga (volt régen), ezért a puhaság jelképe. Ahogy a beton vagy a kő a keménység jelképe.
2021. okt. 9. 05:35
 1/10 anonim ***** válasza:
39%
A helyesírás nem ép a logika megtestesitője....
2021. okt. 9. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Mert a pihe-puha a hangzása miatt ikerszónak tünik.
2021. okt. 9. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
69%

Nem értem a logikát a kérdésben. Hiába többé-kevésbé ellentétek, két különböző jellegű szóösszetétel.


("pihe-puha nyilvánvalóan nem ikerszó"

Annyira nem nyilvánvaló. Manapság már nincs önálló jelentése az első tagnak.)

2021. okt. 9. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
A betűrím hangzása miatt így tűnik természetesebbnek.
2021. okt. 9. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 BringaManó ***** válasza:
84%

bocs, a sokkoló válaszért:

a pihepuha egybeírandó...

(ld. a szabályzat szótárában, a puha szócikknél)

2021. okt. 9. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#5

Tényleg? Régiben néztem, abban nincs benne. Van egy pár éves Ozirisz is, de hogy hol? Szóval sehol nem találtam meg leírva. A neten se.

A Külön vagy egybe oldalon egyértelműen kötőjellel javasolták.

Köszi.

#1

Szerintem meg a logikán alapul (mint a beszélt nyelv is), ezért lehet helyesírási szabályokról beszélni. Az más kérdés, hogy rengeteg a kivétel, de ezek is gyakran egy másik logikán alapulnak.

#2-4

Úgy tűnik elsőre, persze, de az még nem indok semmire, mert át lehet gondolni még egyszer.

#3

Mitől lenne különböző jellegű? Legfeljebb az egyik teljesen véletlenül rímel.

A pihe ma is egy közismert szó, önmagában és összetételeiben is.

2021. okt. 10. 05:13
 7/10 BringaManó ***** válasza:
50%

"sehol nem találtam meg leírva. A neten se."


akkor mi alapján írtad, hogy kötőjeles?... :-o


"A Külön vagy egybe oldalon egyértelműen kötőjellel javasolták."


valóban, érdekes... (bár nem ez az egyetlen hiba benne)

írnék nekik, de nekem úgy tűnik, hogy nemigen javítgatják azt már az utóbbi években... :-/


amúgy az OH.-ban valóban kötőjellel volt (de az Külegy adatbázisának a 2015-ös AkH.-n kellene alapulnia)


- - -


namármost további érdekesség, hogy ha ikerszónak tekintjük, akkor is egybeírandó volna, hiszen:

[link]


- - -


és hogy tekinthetjük-e ikerszónak?

bevallom, én is abba a kategóriába soroltam volna első blikkre, sosem gondoltam bele, hogy ez "kőkemény" jellegű összetétel volna, de most hogy mondod... (megnyugtat, hogy úgy tűnik a válaszokból, hogy mások is vannak ezzel így :-)

értem én, hogy nem fér bele a definícióba, mert legalább az egyik felének önállóan értelmetlennek kellene lennie ( [link] ), de mi van, ha mégis a nyelvhasználók jelentős részének a fejében ez ikerszóként él (még ha elsősorban formai okból is van így, mert olyan jópofán sikerült megalkotni ezt az összetételt)?...


amúgy van olyan ikerszó, amelyiknek véletlenül(?) értelmes a "másik" fele is: tarkabarka – de a pihepuha szerintem sem ilyen, bizonyára már eredetileg is szándékosan két értelmes szót kötött össze valaki ügyesen...


szóval el lehet ezen morfondírozni, bár – mint látjuk – gyakorlati jelentősége nincs, mert az AkH. szerint egybeírandó, akár ikerszó, akár nem.

nem tudom, hogy van-e komolyabb ikerszógyűjtemény (vagy rövidebb felsorolás), amelyben szerepel a pihe(-)puha is, a fent linkelt wikioldalon sok ikerszó van, de ezt nem írják...


(vannak persze "komolytalan" gyűjtemények is, de arra ne építsünk, pl. erre a versre se :-) [link] )


további érdekes irány lehet, hogy a pihe és a puha (és a pehely) rokonok-e etimológiailag – kíváncsi lennék, bár ez sem befolyásolja a jelenlegi írásmódot


- - -


tudtok írni még ilyen ügyesen zavarba ejtő megoldásokat, amikor egy összetétel annyira "verses", hogy akár ikerszó is lehetne?

2021. okt. 10. 07:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

"akkor mi alapján írtad, hogy kötőjeles?"

Nyilván szakmainak (nyelvészetinek) tűnő oldalakra értettem, hogy nem találtam meg leírva. Gondolom, az ikerszók példálózásainál pont azért nem hozzák, mert nem tekintették ikerszónak az adott írók-szerkesztők sem. Aztán megkerestem ezen az akadémiai oldalon, ott meg egyértelműen kötőjelesnek írták. Vannak kétesélyes összetételek, ott mindkét lehetséges változatot írják, de ennél nem, hanem nagyon magabiztosan csak egyet. A netes felhasználók is szinte mindig kötőjellel írják.

"ha ikerszónak tekintjük, akkor is egybeírandó volna"

Én a magam eszétől a 104. a) szabályt alkalmaznám rá. Ha ikerszó lenne.

"de mi van, ha mégis a nyelvhasználók jelentős részének a fejében ez ikerszóként él"

Ez nem a szót minősíti. :)

Ha nem gondolunk bele, akkor lehet ikerszónak nézni, de ha belegondolunk, és mégis ikerszónak nézzük, akkor már problémák vannak...

A szabályzat szótára, ahol megtaláltad egyben, megtekinthető valahol a neten?

2021. okt. 11. 08:24
 9/10 anonim ***** válasza:

Pihepuha szóra keresve ezt találtam:

[link]

2021. okt. 11. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi neked is, én ezt nem találtam meg. :)
2021. okt. 11. 17:06

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!