Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Mitől függ az, hogy a települé...

Mitől függ az, hogy a településnevek -ban, -ben, vagy -on, -en ragot kapnak?

Figyelt kérdés

EgerBEN élek, de PécsEN járok egyetemre, GyőrBEN dolgozok, és BudapestEN tervezek lakni.

Ha ellenkező ragokat használtam volna, az nagyon hülyén hangzana. Mi erre a szabály?



2021. dec. 16. 20:11
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
74%
Nem logikus, csak a magas és a mély hangrend. Szokás alapján mondjuk ezeket. Olyan mint az angol kiejtés
2021. dec. 16. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
81%
Nincs szabály. Így szoktuk meg. Nekem egyetemen volt olyan csoporttársam, akivel az ilyen kisebb falvak helyragját pont fordítva mondtuk. Mert mondjuk Eger, Pécs, Győr... ezeket nagyjából mindenki egyformán mondja, de hogy ragozod pl. Arlót?
2021. dec. 16. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
21%
Nem szeretnék kötözködni, de a Győrben az inkább Győrött.
2021. dec. 16. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
14%
#3 Valóban, Pécsett, Győrött, Székesfehérvárott, Vácott, stb...
2021. dec. 16. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

#3

Én az ilyen -att, -ett ragozástól mindig agyfaszt kaptam. Régies, nem értem miér kell erőlködni vele.


Köszönöm mindenkinek a válaszokat.

Én egyébként úgy mondanám, hogy Arlón. A legtöbb kisebb településnevet én az -n raggal mondanám. Egyik kivétel Balaton, amit -ban raggal lát el mindenki, hogy ne keverjék fel a tóval.

2021. dec. 16. 20:45
 6/25 anonim ***** válasza:
Biztos, hogy Arlón
2021. dec. 16. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
100%
Budapestett, Tatatott...☺
2021. dec. 17. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 BringaManó ***** válasza:

#6: nem olyan egyértelmű az, Arló honlapján is van egy csomó "Arlóban", pl.:

"FALUTÉVÉ ARLÓ 2013. május 9-ei adás ( A Suvadás-ligetről, Motoros találkozó Arlóban, Méhnyakrák-szűrés, Anyáknapja az I. oviban)"

"Szavazókörök módosítása Arlóban itt olvasható."

"Reméljük gyakran látogatjátok majd a Suvadás Élménytárat, és gyakran felidézitek az Arlóban szerzett kellemes nyári élményeket."

stb. ( [link]

2021. dec. 17. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim válasza:

Amely településnévnek "ó" a vége, annál megszokás kérdése, hogy 'n' betűt kap, vagy 'ban'.

Az én fülemnek az utóbbi verzió tetszik, mivel pont egy ilyen városban, NagykállóBAN nőttem fel. KállóBA jártam suliba.


Csak érdekesképpen mondom: hogy mondanád egy Tiszavasváriban élő emberre, hogy hová valósi? (szintén szabolcsi település) Én nagykállói vagyok, Pisti meg tiszavasvári. :)

2021. dec. 17. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 2*Sü ***** válasza:
100%

#4 > #3 Valóban, Pécsett, Győrött, Székesfehérvárott, Vácott, stb


Mindkettő helyes. Én pl. győri vagyok, és túl a negyedik X-en, de én nem nagyon hallottam már a Győrött formát. A városvezetés is, az ilyen-olyan intézmények is következetesen a Győrben formát használják. A Google szerint is a „Győrben” kifejezésre van 2 millió találat, a „Győrött” kifejezésre meg százezer, aminek egy jelentős része pont a Győrben vs. Győrött kérdéskört tárgyalja. Szóval a Győrött forma kezd kiveszni, kikopni. (A többi városnév esetén is hasonló a helyzet.)

2021. dec. 17. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!