Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Az indulat szavakat egybe...

Az indulat szavakat egybe lehet valahogy kötni? pl hey-pista (ugye helyesen így lenne: hey, pista) viszont ilyenkor olvasáskor egy egy szünet keletkezik míg beszédben egybefolyik? a lényeg van kivétel? ha van hogyan?

Figyelt kérdés
2021. dec. 26. 04:06
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
81%
Nem folyik egybe beszéd közben sem. Az y és j nincs egymás mellett. Vagy nem hej, Pistát akartál írni?
2021. dec. 26. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
87%

Nem akarlak bántani, de aki ennyire rossz helyesíró, az miért pont ezen töpreng?

Az indulatszavakat egybe lehet valahogy kötni? pl. hej, Pista (ügye helyen így lenne: hej, Pista), viszont ilyenkor olvasáskor egy-egy szünet keletkezik, míg beszédben egybefolyik. A lényeg: van kivétel? Ha van, hogyan?


Stilisztikán nem módosítottam. Az alapvetés hibás, mert esetleg csak nagyon tanulatlan embernél mosódik össze a két szó. Olyanoknál, akik egyáltalán nem is tudnak rendesen kommunikálni. Ilyen nefürgyé le szinten vannak.

2021. dec. 26. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

2 aki ennyire rossz? igen pont ezért akarok megtanulni!

tanulatlan embereknél? sajnos nem csak ők nem tudnak...

viszont azt már tényleg nem értem, hogy miért nem mosódik össze, a két szó beszédnél?

2021. dec. 26. 14:06
 4/11 BringaManó ***** válasza:
23%

#2: "ügye"

XDDD


(meg "helyen")

2021. dec. 26. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
74%
Beszédnél minden egybefolyik. A vesszőktől és egy-két egyéb kivételtől eltekintve, többnyire folyamatosan mondjuk (és olvassuk) egy mondat szavait, nem tartunk szüneteket a szavak közt. A szóközt íráskor csak azért használjuk, hogy tudjuk, meddig tart egy szó, és honnan kezdődik a másik. Sokkalnehezebbelolvasnivalamithanemhasználunkszóközt. De csak használjuk, nem "ejtjük".
2021. dec. 27. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
33%

Iskolázatlan beszélő keni csak a szavakat. Abból is csak a butább.

Egyszerűen nem igaz, hogy nem tagoljuk a szavakat.

2021. dec. 27. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 BringaManó ***** válasza:
52%

a kettő között van az igazság: van egy csomó dolog, amit egybeejtünk (iskolázottan is), és van, amit valóban "kicsit külön". a #6 két sore szerintem egy természetes beszédben nagyjából így tagolódna, kötőjellel jelölve a kis "szünetet", szóközzel az erősebb tagolást:


"Iskolázatlan-beszélő kenicsaka-szavakat. Abbólis-csaka butább.

Egyszerűen nemigaz-hogy nemtagoljuka szavakat."


legalábbis én így bontanám szét most néhány "próbakimondás" alapján :-)

de kíváncsi vagyok, hogy ti hogy jelölnétek, hogy tagolnátok!

2021. dec. 28. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
52%

Így semmiképpen sem...

Szünet van a mondatok és többnyire (nem feltétlenül) a tagmondatok közt, felsorolásokban, meg kisebb-nagyobb hatásszünetek a mondatokban, de ezeken kívül nem nagyon van szünet, folyamatos a beszéd.

Az idősebbek még emlékeznek Kovács P. Józsefre, aki mindenféle díjakat kapott a szép beszédéért. Itt a következő részletben több helyen észrevehetően indokolatlanul tart szünetet. Feltehetőleg a mondanivaló lassítása lehetett a célja, hogy ne áramoljon az információ olyan gyorsan a kedves néző felé. De ha ezektől és a figyelemfelhívó szünetektől eltekintünk, úgy alapvetően folyamatosan, szünetek nélkül mondja ki az egyes tagmondatokat:

https://www.youtube.com/watch?v=KtEP-zpGFyw

A 6-os válaszoló a hangsúlyozást hiszi szüneteknek.

Péchy Blankának volt a Beszélni nehéz c. műsora. (Amit halála után Deme László professzor folytatott.) Meg kell nézni a jelölt szövegeiket, hogy egyáltalán nincsenek telepakolva szünetjelekkel.

2021. dec. 28. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BringaManó ***** válasza:

"A 6-os válaszoló a hangsúlyozást hiszi szüneteknek."


Igen, de ez általános félreértés, sokszor mondják, hogy "szünetet tartani" itt-ott-amott, ahol pedig valójában nem szünet van, csak felszalad vagy egyéb módon megtörik a dallam.

Nem véletlen, hogy a #7-esben én is idézőjelbe tettem a "szünet" szót azon az egy helyen, ahol említettem... :-)

2021. dec. 28. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
0%

A magyar nyelv jellegzetessége, hogy mindig a szó elején van a hangsúly, a mondat végig ereszkedő.

Nem, nem kenünk össze szavakat.

2021. dec. 28. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!