Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » A magyarban miért fordul elő,...

A magyarban miért fordul elő, hogy elhagyják a toldalékokat?

Figyelt kérdés

Feliratoknál, hozzászólásoknál stb. többször elhagyják egyes szavaknál a toldalékot. Erre van valami külön nyelvtani szabály is? Példák:

Tegnap megjavították az autónk.

Ők már visszaszerezték a becsületük.

Elviszik iskolába a gyerekük.



2022. jan. 25. 17:03
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

"A tárgyrag elhagyása a birtokos személyjel után nem helytelen, a régi nyelvben is gyakori volt az ilyen, de csak 1. és 2. személyű birtokjel után, például: Megemelem a kalapom. De természetesen ezek mellett használatos volt a kalapomat -t tárgyragos forma is. A mai köznyelvben, de főként a beszélt nyelvben -t tárgyraggal a megszokottabb."

[link]

[link]


"becsületük, gyerekük" - Helytelen, harmadik személyben nem hagyható el. Valószínűleg az 1. és 2. személyű alak mintájára terjed.

2022. jan. 25. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%
2022. jan. 25. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

plusz:

[link]

2022. jan. 25. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%
Legfeljebb a tárgyragot, mást nem szoktunk elhagyni.
2022. jan. 25. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 BringaManó ***** válasza:
0%

#4: Biztos(an) így van ez?

Olyat hallottál már, hogy "dörög az ég folyamat"(osan)?

És hogy "csináljuk meg gyors"(an)?

Iszonyú(an) érdekes, nem? Sőt, iszonyat(os(an)) érdekes. ;-)

(vagy ugyanígy rettentő(en) / rettenet(es(en)))

Valószínű(leg) találkoztál már hasonlóval.

Ha túl hosszú, akkor (a) vége('t) levág(juk), azt(án) jónapot.

;-)

2022. jan. 26. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
100%

Kedves 5-ös!

Nem, még nem hallottam olyan mondatot, hogy ‘csináljuk meg gyors’.

Hajdúsági szokás az aztán szó rövidítése, így, hogy “azt jó napot”. Nyilván érzékeled, hogy ez nem egy képző elhagyása.

Amit leírsz, hogy valószínű, találkoztál, itt nem a valószínűleg szó rövidül meg, hanem a ‘hogy’ kötőszót hagyjuk ki, ami azért elég gyakori.

2022. jan. 26. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 chtt ***** válasza:
70%
Olyat még soha, hogy "dörög az ég folyamat" (szerintem nincs is semmi értelme:), meg olyat sem, hogy "csináljuk meg gyors", de a többit persze. Viszont te jobban értesz hozzá, ezek ragok? Nem képző vagy mittudoménmi?
2022. jan. 26. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 BringaManó ***** válasza:
0%

#6:

"Nyilván érzékeled, hogy ez nem egy képző elhagyása."


öö... hanem?

az természetesen tudom, hogy nagyon vegyes, amit összehoztam, de egyben megegyeznek: valami (egy ilyen-olyan toldalék) lemarad a szó végéről (ilyen-olyan okból). lehet, hogy gyors beszéd miatt "elharapjuk" a végét (oszt' jónapot), lehet, hogy fiatalos, szlengszerű beszéd miatt lerövidítjük a szót (dolgozom folyamat'), talán lehet egyéb oka is.


"valószínű, találkoztál, itt nem a valószínűleg szó rövidül meg, hanem a ‘hogy’ kötőszót hagyjuk ki, ami azért elég gyakori"


ühüm, jó, az is lehet, ahogy vesszük. ki tudja?... ha onnan jött, a dallama már átalakult egyszerű mondatéra...

és akkor ugyanez igaz a biztos-ra is? az vajon a "biztos, hogy"-ból jön, vagy a "biztosan"-ból?...

ezek általában (többé-kevésbé) csereszabatos megoldások. itt is ebbe a két irányba megy a fejtegetés: [link]


az viszont igaz, hogy vannak ilyen hogy-ot ledobó, majd végül a külön tagmondatból valami "töltelékszóvá" (határozószóvá?, módosítószóvá?) egyszerűsödő tagmondatok. így keletkezett a hiszen, a lám – és napjainkban (= ezekben az évtizedekben), ugyanez történik a "lehet, hogy"-gyal is, amely helyett ma már sokszor "vessző nélküli lehet"-et hallunk. lehet nem mindannyian hallottátok a "gyors"-ot meg a "folyamat"-ot, de ezt a 'talán'-ként vagy 'valószínűleg'-ként használt "lehet"-et biztos(an) mindannyian ismeritek. (lásd például az iménti mondat elején ;-)


#7:

"ezek ragok? Nem képző vagy mittudoménmi?"


de, általában képzőket írtam. mivel az eredeti kérdés toldalékokról szólt, nemcsak ragokról, bátorkodtam elkanyarodni ebbe az irányba. :-)


----


"folyamat" és "gyors":

tudom, sokan nem hallották még (egy darabig én sem :-), de szívesen megmutatom, miről van szó, kiguglizok nektek néhány példát:


folyamat(osan):

"február óta a Matav Tudakozonál dolgozom folyamat 280as nettó órabérért"

"mióta nem dolgozom folyamat baba-őrző vagyok valakinél"

"Amúgy azt vettem észre, hogy mióta dolgozom folyamat romlik a rajz"

"mind szoba festő 8 éves tapasztalattal dolgozom folyamat ebben a szakmában"

"Körmenden folyamat villámlik, dörög, esett. "

"mikor akár több héten keresztül nem hull csapadék és van, amikor egy hétig folyamat esik az eső"


gyors(an/"gyorsba"):

"Tegnap este/éjjel, amikor sötét volt, gyors megírtam eme apróságot, ma egy kicsit debuggoltam és mostanra eljutottam odáig, "

"Gyors megírtam neki, hogy köszönöm, megjött a termék. Hazajöttem, elkezdtem kicsit használni, akkor jött a meglepetés"

"Suli után gyors megírtam a leckét, és felkapva a sporttáskámat már rohantam volna a buszmegbe"

"Felmentem azonnal a szobámba, majd gyors megírtam a házikat és telefonáltam egyet Lorennel"

"Gyors megettem az övét is. Majd Kókusz tányérját újratöltötték, és átrakták a kis kerítésen túlra"

"fél 10-re kezdtem picit éhes lenni akkor gyors megettem egy szendvicset paprikával természetesen"

"Gyors megettem a reggelimet. Persze rám maradt a mosogatás mert Ádi gyors lelépett"


(és akkor még csak egy-két szókapcsolatra kerestem, és egy-két példát írtam a hosszú találati listákból...)


de ennek a posztnak a kommentjei között is összegyűlt jónéhány példa:

[link]


----


kiegészítésképp(en) még egy, ezt totál(isan) elfelejtettem, pedig(len) abszolút(e) ide tartozik, hogy(an) is felejthettem el?...:

"a tizenhat(odik) kerületben lakom"

;-)

2022. jan. 26. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 chtt ***** válasza:
37%

:'(

(csak egy kerülettel odébb:)

2022. jan. 26. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 BringaManó ***** válasza:
33%
csak példa volt, én nem ott :-)
2022. jan. 26. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!