Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy mondjuk helyesen, felmost...

Hogy mondjuk helyesen, felmosták a konyhát, vagy a konyhában fel van mosva?

Figyelt kérdés

2022. ápr. 23. 16:44
A kérdező szavazást indított:
Felmosták a konyhát
A konyhában fel van mosva
22 szavazat
 1/9 anonim ***** válasza:
54%
A második közönséges germanizmus. Az első megfelel.
2022. ápr. 23. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
70%
A második így lenne jó: A konyha fel van/lett mosva.
2022. ápr. 23. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
40%
Az első. Ha a második formát használtuk a tanár mindig megkérdezte, hogy a macska fel van mászva a fára?
2022. ápr. 23. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
85%

Dehogyis! Nagyon gyakori tévhit, hogy a létigés, határozói igeneves szerkezet germanizmus, pedig ilyen forma nem is létezik a németben.


Tökéletesen jó mindkét példamondat, árnyalatnyi különbséget vélek felfedezni: a második mondat nekem azt jelenti, hogy még nedves a padló. Ha viszont azt írjuk, hogy „A konyha fel van mosva”, az ugyanaz, mint hogy „Felmosták a konyhát”.


Bővebben a létigés, határozói igeneves szerkezethez kapcsolódó tévhitről:


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]


[link]

2022. ápr. 23. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:
27%

A #4-essel teljesen egyetértek, köszi a linkgyűjteményt. :-)


A #3-asban említett macska külön érdekes, hiszen – látszólag – nem is jó példa, mert nem egy olyan tárgyas viszonyból származik, mint amilyen a többi szokott lenni:

felmosták a konyháT –> a konyha fel van mosva

becsukták az ajtóT –> az ajtó be van csukva

zöldre festették a rácsos kapuT –> zöldre van a rácsos kapu festve

– de honnan jön "a macska fel van mászva"? talán a "macskáT felmászták"?... nem stimmel...

Mégis azt írtam, hogy "látszólag", mert bizony vannak ilyen "logikátlan" va/ve kifejezések is, amelyek nem tárgyas igéből vannak képezve (;-), pl.:

"a főnök el van utazva"

"teljesen ki vagyok borulva"

"át van ázva a cipőm"

"hozzatok korcsolyát, mert be lesz fagyva a tó" (az utolsó linkről idézve)

"ott van leesve, meg van halva" ( [link]


Lehet mondani, hogy némelyik szokatlan, "nem szép", máshogyan is megfogalmazható, nem illik egy választékos stílusú szövegbe, stb. – de ettől még van ilyen, sok ilyet használunk, és az emberek általában nem választékosan beszélnek, hanem "simán"... :-)


A tanár persze pallérozhatja a diákjai stílusát, fogalmazási készségét, csak nem árt, ha tudjuk, hogy az nem a "sima", hétköznapi beszédről szól, hanem egy olyan nyelvi standardról, amely a legtöbbünk beszélt nyelvénél magasabb, "irodalmi" magyar. Ezt is sokszor használni kell, de nem ez az egyetlen helyes nyelv, sőt.

2022. ápr. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Kései Sirató ***** válasza:
74%

Csak bizonyos esetekben mondunk olyant, hogy:


Ki vagy rúgva!


Meg vagyok fázva.


Meg vagy őrülve?


El vagyok havazva.


Ezeken kívül nem használunk szenvedő szerkezetet, ezért mondjuk/gondoljuk helytelennek a második mondatodat, kérdező.


Ha egy kicsit nyitottabbak lennénk, akkor bizonyára használnánk ezt a számos nyelvben alkalmazott mondatszerkesztést, de jelenleg nem ez a helyzet.

2022. ápr. 25. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 BringaManó ***** válasza:
28%
az csak rajtunk múlik. szerintem használva van. legyél nyitott te is. :-) ki/mi tiltja meg?
2022. máj. 23. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

De miért helytelen a szenvedő szerkezet abban, hogy "a konyha fel van mosva"? A konyha ténylegesen "elszenvedi" hogy felmosták, nem ő akarja. Ez a szenvedő szerkezet lényege.

Viszont "a macska fel van mászva a fára" vagy "a főnök el van utazva" helytelenek, mert az alany tudatosan cselekszik, nem pedig elszenvedi a cselekvést.

2023. máj. 23. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Így van, sokan összekeverik a cselekvés irányát, és legermanizmusoznak és lemacskafelvanmászváznak mindent, amiben létige és határozói igenév van. A fel van mosva szerkezet kifogástalan.
2023. máj. 24. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!