Kezdőoldal » Tudományok » Helyesírás » Hogy írod hogy “ugyaz” és...

Hogy írod hogy “ugyaz” és „ugyanúgy”?

Figyelt kérdés
Valami új hóbort ezeket szétszedni ott, ahol egy szó? Vagy volt valami nyelvújítás Magyarországon? Van még ugyaígy, ugyanott...

2022. máj. 13. 12:48
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:

Kedves BringaManó! Szerintem itt te puffogsz.

A kérdezőnek kétségei vannak e két szó helyesírása felől. Itt teszi fel a kérdést (mivel ez egy kérdezős-válaszolós oldal, gondolja naívan), és nem arra ír ki szavazást, hogy eldöntsük, hogyan akarjuk írni, hanem arra, hogy szerintünk hogyan helyes írni.

Erre jössz te, és ahelyett, hogy válaszolnál, műkérdésnek nyilvánítod, és trollkodással vádolod a kérdezőt, de vajon miért? Jobb neked ettől?

2022. máj. 14. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 BringaManó ***** válasza:

Én valóban pufogok, ez nem vitás. (Amúgy én is hosszú f-fel mondom, sőt máskor talán úgy is írnám – de a Helyesírás topikban mégsem tehetem, mert még megkapom a magamét. :-)

(És még a naivan-t is képes vagyok hosszú í-vel mondani, de én itt nem írhatom úgy. :-((( :-)


A kérdezőnek semmiféle kétsége nincsen (ide a rozsdás bökőt), nem kérdést írt ki, csak a bánatát elsírta, kérdés formájában (mivel ez egy kérdezős-válaszolós oldal), és arról nincs értelme _szavazni_, hogy "szerintünk hogyan helyes"... Ha valaki nem tudja, akkor megnézi egy szótárban, és kap rá egyetlen, egyértelmű választ, vagy megnézi valami online okosságban (pl. mta), és kap rá egyetlen, egyértelmű választ, vagy felteszi a kérdést a GYK-n, és kap rá egyetlen, egyértelmű választ.


Utolsó csepp véremig háborogni fogok, amikor egy egyszerűen megkapható, egyértelmű kérdésről szavazást írnak ki emberek (ahogy eddig is megtettem néha), és komoly súlyosbító körülmény, ha valaki ezt nem valódi kérdésben teszi meg, hanem műkérdésben, mert ráadásul butaságra (értsd: alkalmatlan módszer használatára) neveli a többi embert, akiknek esetleg valódi kérdéseik vannak.

Ennyire azért nem kell örülni annak, hogy bevezették a GYK-szavazást, használjuk már ésszel...


Természetes, hogy nem válaszoltam, hiszen már az első(!) válaszban válaszolt a nagy Levin – és azóta egyéb válaszokban is részletezték a dolgot mások –, így semmi szükség rá, hogy ugyanazt leírjam még egyszer.

(Általában se szoktam érteni, hogy minek írják le egyes válaszolók ugyanazt még egyszer, ha jó napom van, még pirosat is nyomok rá, hiszen az a válasz nem hasznos (nemcsak nekem, hanem szerintem más olvasóktól is csak az időt rabolja).)


Hogy jobb-e nekem ettől? Hát, valószínűleg igen. Bennem is tombol az a világmegváltási vágy, amely a kérdezőben... :-P És első körben nálam is ugyanúgy morgás formájában öltött testet. – De ha már feszegetted (te vagy valaki más), akkor kifejtettem.

2022. máj. 14. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:

“ A kérdezőnek semmiféle kétsége nincsen”


A kérdés valós, a szavazásba tettem tényleg olyan elemet, ami kicsit gúny. Nem Magyarországon élek, ennek ellenére próbálom megőrizni azt amit megtanultam.

Viszont az utóbbi 4-5 évben olyan szinten olvasok összetett szavakat szétszedve, vagy leválasztva az igekötőt ahol nem kell. A legújabb kb. 1-2 éve, hogy az elváló igekötőt hozzáragasztják a segédigéhez (elkell menni), és az “ugyanaz” illetve társai.


Jogosan merül fel bennem, hogy most én vagyok ilyen öreg és felejtek, illetve változott valami a magyar oktatásban, vagy valami más áll a háttérben?

2022. máj. 15. 09:12
 24/26 anonim ***** válasza:

Ez azért van, mert rengetegen nem tudnak helyesen írni. Viszont rengeteg helyen tudnak megnyilvánulni ők is, a rossz helyesírásukkal.

Plusz, az igénytelenség is nő, a lustasággal együtt, amikor nem óhajtják visszaolvasni a leírtakat, hogy kijavítsák, amit esetleg a telójuk átírt.

Plusz, sokan úgy gondolják, nekik még ahhoz is joguk van, hogy felülbírálják a helyesírási szabályokat. Például, nem egy felvetést olvastam ezen a fórumon, hogy töröljük el az "ly"-t és mindent írjunk "j"-vel.


De szerintem mindezt te is tudod.

2022. máj. 15. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 A kérdező kommentje:

“ nem egy felvetést olvastam ezen a fórumon, hogy töröljük el az "ly"-t és mindent írjunk "j"-vel.”


Konkrétan ezt még nem láttam. Olyat igen, hogy valaki bizonygatta, hogy azért ír ékezet és vesszők nélkül mindent kisbetűvel, mert úri kedve úgy tartja és bár tudja, de köp a szabályokra.

2022. máj. 15. 09:49
 26/26 anonim ***** válasza:
Hát erről beszélek!
2022. máj. 15. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!